- Belföld
- Indexvideó
- tiszabura
- koronavírus magyarországon
- kisebbség
- oltási kampány
- országos roma önkormányzat
- vírusszkepticizmus
- vakcina
Tombol az oltásellenesség a tiszaburai romák körében
További Belföld cikkek
- Reagált a kormány a legújabb Magyar Péter-féle hangfelvételre
- Átkot és rontást is levesznek, de füvesasszony is lesz a Miniszterelnökség által támogatott sámánfesztiválon
- A Hős utcai gettónak már a megépítése sem volt jó ötlet, most felszámolják
- „Ennek k..va nagy következményei lesznek, ebből elég volt” – újabb hangfelvétel került ki Magyar Péterről
- Csaknem húsz éve az Alkotmánybíróság dobta le a „választási atombombát”
Régebben azt mondogattuk, hogy a cigányokon úgyse fog a koronavírus
– írja le az emberek hozzáállását a járványhoz Farkas László, Tiszabura polgármestere.
A községben tavaly tavasszal vették először komolyan a koronavírust, amikor a helyi varrodában felütötte a fejét a kórokozó, és tucatjával kerültek emberek házi karanténba. Az első hullám után azonban elillant a vírus miatti aggodalom, melyet az országos oltási kampány indulásával a vakcinától való félelem váltott fel.
Hogy a romák körében is elérje az országos átlagot a beoltottság, Oltass, hogy élhess! néven kampányt indított az Országos Roma Önkormányzat, hogy népszerűsítse a védőoltást, illetve regisztrálja azokat az embereket, akik tartanak az injekciótól, vagy nincs internet-hozzáférésük.
A program keretében mintegy 100 aktivista járja az ország romák lakta településeit, hogy helyben, tableten keresztül regisztrálják a cigányokat, és bátorítsák őket a védőoltás felvételére.
Nem egyszerű feladat. Farkas László maga is személyesen, házról házra járja Tiszaburát, hogy regisztrálja, valamint „összefogdossa” az embereket, amikor vakcinaszállítmány érkezik a községbe. Munkáját a médiában megjelenő ellentmondásos megnyilvánulások és a rémhírek mellett az is hátráltatja, hogy elhunyt egy testvérpár, miután beoltották őket.
„Az oltás ugyanazt a hatást váltja ki, mint a koronavírus”, „az a baj az injekcióval, hogy nincs ellenszere” – mondogatták a helyiek, visszhangozva azokat a rémhíreket, amelyeket a Facebookon olvastak vagy valakitől hallottak. „Azok adják bele a vírust az injekcióval” – mondta az egyik lakos, ismertetve a híreszteléseket.
Mi olyan emberek vagyunk, hogy félünk
– magyarázta egy másik lakos, kifejtve, hogy az újdonságokhoz szkeptikusan állnak.
A polgármester nem győzi hangsúlyozni a tiszaburaiaknak, hogy a vírus okozta betegségben meghalt testvérpárnál, „Zoliéknál” még nem alakult ki az immunitás, amikor megfertőződtek, ráadásul krónikus betegek voltak, de sokan úgy értelmezték a történteket, hogy az oltás ölte meg őket.
Egy olyan zárt közösségben, mint Tiszabura, a rémhírek futótűzként terjednek, és sokan nem tudják, kinek higgyenek. Ahogy az Oltass, hogy élhess! aktivistái is, Farkas László is kijár beszélgetni a lakosokkal, hogy „beférkőzzön” az emberek bizalmába, amivel tán rábólintanak az injekcióra. Kényszeríteni nem tud senkit, csak kérni.
Szerinte még hónapok kérdése, hogy a cigányok körében meghaladja az ötven százalékot az oltakozási hajlandóság. Egyelőre a regisztrációval megkeresett cigányok háromnegyede utasította vissza az oltást, de a polgármester szerint ha az aktivisták kitartóan járják az országot, sikerrel járnak.
Tiszaburán pedig úgy két héten belül lecseng a halálesetek miatti félelem, „kicsit felrázzák az embereket”, és újra beindul az oltakozás.
(Borítókép: Gombkötő Emma / Index)