- Belföld
- Zöld Index
- soroksár
- környezetszennyezés
- molnár-sziget
- bereczki miklós
- önkormányzati bérlakás
- fakivágás
- rákkeltő anyag
Földbe döngölték a szemetet Soroksáron
További Belföld cikkek
- Műtét közben tanul az új budapesti robotsebész, de egyedül mégsem operálhat
- „Megszólalt a Kicsi” – karácsonyi különkiadást kapott a Menczer–Magyar-csörte
- Padlógázzal ment szemben a forgalommal egy ámokfutó sofőr Szolnokon
- Három hónapos csecsemő halt meg Budapesten
- Órákon belül új hagyományt teremt Sulyok Tamás köztársasági elnök
Budapest egyik legzöldebb részén vagyunk, a Soroksári Duna-ágnál, a Molnár-szigeten, egész pontosan a Molnár utcánál. A kerületi önkormányzat jobbikos képviselőjével találkozunk, aki kalauzol bennünket a terepen. Bereczki Miklós a házak és a part közé mutatva azt mondja:
Itt egy igazi édenkert volt, rendezett kerítéseket, stégeket építettek ide a lakók, fák sorakoztak. Néhány éve kitalálta az önkormányzat, hogy csinálnak ide egy parti sétányt. Na itt kezdődik a gond.
A képviselő elmeséli, hogy 50-60 évig háborítatlan volt a terület, sem az önkormányzat, sem pedig az Országos Vízügyi Főigazgatóság nem tartott rá igényt, hiába a terület birtokosai. Egy kicsit sétálunk előre, elsőre nem tűnik fel semmi, de Bereczki Miklós mutatja, hogy a házak és a part közé „utat” csináltak.
Ez egy félbehagyott projekt. Elkezdték, de nem fejezték be. Idehordtak körülbelül ezer köbméter szemetet, és azt beledöngölték a földbe, ide, ami egy Natura 2000-terület.
Elsőre nem tűnik fel, de ahogy jobban szemügyre vesszük, láthatóvá válik, hogy sittes zsákok, óriás betondarabok, gumik, gézdarabok, madzagok állnak ki az útból. Bereczki Miklós szerint ez szabálytalan, mert nem ismert hulladékkal töltötték fel a helyenként háromméteres mélységű utat.
Feltételezései szerint valami mutyi lehet a dologban, de hiába próbált fényt deríteni az ügyre, vakvágányra futott. Elsőként tavaly fordult a XXIII. kerületi önkormányzathoz adatigényléssel. Az önkormányzat azt írta neki, hogy semmi közük az útépítéshez, csak a fakivágáshoz.
Bereczki Miklós nem hagyta annyiban a dolgot, környezetvédőket is megkérdezett, akik neki adtak igazat: a területen környezetszennyezés történt, ami bűncselekménynek számít. A képviselő ismeretlen tettes ellen tett feljelentést a rendőrségen, akik érdemit nem tettek az ügyben, megszüntették az eljárást arra hivatkozva, hogy nem történt bűncselekmény.
Azt írták, hogy »laikus« szemmel egy kaviccsal leszórt út van itt, és nem találtak bizonyítékot az illegálishulladék-lerakás tényére
– idézte a rendőrségi határozatot Bereczki Miklós. Szerinte a rendőrség nem járt el elég körültekintően azzal, hogy nem vett talajmintát, ezért egy környezetvédő tanácsára saját költségén, Bányai Amir DK-s képviselőtársával közösen, 80 ezer forintért talajvizsgálatot készíttetett. Mutatja a dokumentumot, amit magával hozott.
A vizsgálati eredményből kiderült, hogy a talajban olaj és kátrány van, jelentős mennyiségben. A képviselő felháborítónak tartja, hogy nincs felelőse ennek a környezetszennyező tevékenységnek. Három év alatt ugyanis jócskán beszivároghattak a vízbe a káros, akár rákkeltő anyagok is.
További lépéseket teszünk
– jelentette ki, hozzátéve, hogy egy részletesebb vizsgálatot akar a talajban lévő szerves anyagokat illetően, ám az másfél millió forintba kerül. Abban reménykedik, hogy valaki segít neki a finanszírozásban.
A helyieket is sokkolta az ügy
Míg barangolunk, az egyik, kertben kapáló helyi asszonyt is megkérdeztük, hogy mit tud az ügyről. Ő azt mondja, látott itt munkagépeket, de nem igazán figyelte, mi történik, csak arra lett figyelmes, hogy eltűnnek a fák. Azt útépítés szerinte nem javított, hanem inkább rontott a helyzeten.
Sokkal szebb volt ez a terület előtte. Mi azt sajnáltuk, hogy kivágták a kedvenc eperfánkat, de nem tudtunk mit csinálni, jöttek, és kérdezés nélkül csinálták
– emlékszik vissza. Azt is megjegyezte, hogy nagyon kevesen járnak erre sétálni, kéthavonta egyszer-kétszer lát itt valakit, de céltudatosan senki nem jön ide, teljesen fölöslegesnek tartja ezt a partisétány-tervet.
Közben sétálunk vissza a körülbelül kétszáz méter hosszú úton. Egy másik lakóval is szóba elegyedünk. Megtudjuk tőle, hogy komolyan érintette őket a „projekt”. A kertjükben volt ugyanis egy műhelyszerű építmény, amit saját költségükön le kellett dózerolniuk. Szerették volna megtartani, de nem tudták, mert elvesztették a pert az önkormányzattal szemben.
Bereczki Miklós és Bányai Amir értetlenül állnak az ügy előtt. És ezek után végképp nem értik, hogy lehet az, hogy az önkormányzatnak nincs köze az útépítéshez, miközben az a területért még pereskedett is a lakókkal. A képviselők más szakértők segítségét is kérik, és ha sikerül finanszírozniuk az újabb talajvizsgálatot, újabb feljelentést tesznek. Céljuk, hogy minél hamarabb visszakapja a terület az eredeti állapotát.
(Borítókép: Bodnár Patrícia / Index)