Szinte nincs olyan család, baráti társaság, ahol ne lenne legalább egyvalaki, aki valamilyen mentális betegséggel, idegrendszeri zavarral vagy függőséggel küzd. Ez a kötet húsz megrázó igaz történetet tár fel.
MEGVESZEM- Belföld
- koronavírus
- koronavírus magyarországon
- zacher gábor
- vattay gábor
- boldogkői zsolt
- járvány
- covid-19
- egészségügy
- oltás
- vakcina
- nyaralás
- vírusvariáns
- delta-variáns
- negyedik hullám
Zacher Gábor: Bírja ki tenger nélkül az idei nyarat, mert baj lesz
További Belföld cikkek
- Felsővezetéki hiba és több járműhiba is volt a MÁV-nál vasárnap reggel
- 300 milliárd forintért takaríthatja a kórházakat egy cég a következő négy évben
- Készüljön fel, érkezik a havazás Magyarországra!
- Bejelentett egy szivárgást a gázműveknek, a kocsijára terhelték a költségeket
- Teljesen kiégett egy hajó a Tiszán
A járványok modellezésével is foglalkozó Vattay Gábor fizikus hétfő este az RTL Klub híradójának nyilatkozva elmondta: a múlt hét fordulópont volt a Magyarországon a járványhelyzet tekintetében, innentől exponenciálisan emelkedni fog a a megbetegedések száma.
A szakember a környező országok adatait vizsgálva azt jósolja: szeptember elejére a mai számok tízszerese várható.
Az RTL megkeresésére az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) is reagált, miszerint Magyarország az egyik legbiztonságosabb ország, de figyelemmel kísérik a járványügyi adatokat, és ha a nemzetközi és hazai orvostudomány egyöntetűen javasolni fogja, akkor Magyarország készen áll a harmadik oltás beadására is.
Sokan nincsenek beoltva
Zacher Gábor szerint ez már most indokolt, ahogy az is, hogy idén még ne utazzuk körbe a világot, és higgyünk azoknak a szakembereknek, akik meglátásai egyelőre vészjósló huhogásnak számítanak.
Idehaza körülbelül még 3 millióan nincsenek beoltva, az oltási hajlandóság megállt, ráadásul olyan, mintha a kormány elengedte volna az oltást – ez nagyon nem jó. Magyarország így egyre lejjebb csúszik az oltási listán, és bizony a tudósok és a nemzetközi szervezetek (például Egészségügyi Világszervezet, azaz WHO) figyelmeztetései nem pártpolitkát tükröznek, hanem valós veszélyt. A lényeget hangsúlyozva: nem elég az 5,5 millió oltott, nem elég a kommunikáció, továbbra is hiányolom az érthető, informatív tájékoztatást, és azt, hogy az oltást szinte házhoz vigyék
– mondja a főorvos, aki leszögezte: az oltási kampány nagyon jól indult, és nagyon szerencsés, hogy már ennyien (köztük gyerekek és tinédzserek is) kaptak vakcinát. Ugyanakkor az emberek még mindig nincsenek tisztában az oltások működésével, milyenségével, márpedig a kommunikációnál most nincs fontosabb. Zacher ezen véleménye nem újkeletű, már májusban kifejtette az Index Sunday Brunch című podcastjében ezzel kapcsolatos gondolatait.
Harmadik oltás – Nagyváradon?
Boldogkői Zsolt virológus – aki szerint szintén lesz negyedik hullám, a kérdés csak az, mikor – a Sinopharm-vakcina antitestmérési tapasztalatait idézve az Indexnek elmondta: a hazai laborok eredményei alapján úgy tűnik, hogy a hatvan év felettiek 20-30 százalékánál, míg a nyolcvan év felettiek 50 százalékánál nem alakult ki megfelelő védettség.
Arról is beszámoltunk, hogy a román operatív törzs júliusi 8-ai adatai szerint eddig 715 magyar ment át Pfizer-oltásért Romániába– Zacher Gábornak erről is megvan a véleménye.
Szintén fontos leszögezni, hogy mindenki másképpen reagál az oltásra, ami nem nyújthat 100 százalékos védelmet. Ugyanakkor nagy probléma, hogy azoknak, akiknek a kínai vakcinától nem alakult megfelelő védettségük, nem kaphatnak harmadik oltást. Igenis kellene harmadik oltás, és nem egy nagyváradi Tesco-parkolóban kell megkapniuk ezt a magyaroknak
– fogalmaz a doktor. Meglátása szerint őszig még 2-2,5 millió embert kellene beoltani, hiszen a nyárnak hamarosan vége, a vírusvariánsok pedig az egész világot fenyegetik. A kórházban meglátása szerint most béke van, nincs annyi beteg, a gyanús, illetve igazoltan koronavírusos betegeket pedig a megyei kórházba irányítják. Ezen persze változtathat az újabb járványhullám, avagy a delta-variáns – teszi hozzá a főorvos.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) főigazgatója, Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz tegnap egy nyilatkozatában arra figyelmeztetett: ismét növekszik a járvány halálos áldozatainak száma, a koronavírus jóval fertőzőbb delta variánsa kezd dominánssá válni: már a világ 104 országában mutatták ki.
Vírusvariáns és vakáció
Azokra a kérdésekre, hogy lesz-e negyedik hullám, mikor és hol nyaraljunk idén, avagy szabadon fesztiválozhatunk-e, szintén kiforrott véleménye van a hatvani főorvosnak, aki ezúttal is leszögezi: ne legyen igaza!
Útközben láttam ma egy fesztivál szlogenjét, idézem: „mindent bepótolunk!”. Hát, remélem, hogy ez tényleg csak a bulira vonatkozik. És ez most szól a koncerteknek, négyszáz fős esküvőknek, és pláne a külföldi kiruccanásoknak. Egyre több ország szigorít, és a korábban idézett oltási ranglista azért is fontos, mert ha itthon csökken az oltási hajlandóság, és folyamatosan romlik a pozíció, nem sokáig lesz zöld besorolásban Magyarország. Bár, ha engem kérdeznek, egyébként is azt mondom: keressünk belföldi úti célt, bírja ki a magyar tenger nélkül az idei nyarat, mert baj lesz! Mert negyedik hullám lesz, a kérdés csak az, hogy mikor és milyen
– mondta Zacher Gábor.
Ezt mondják az adatok
Keddre 17 új fertőzöttet regisztráltak, meghalt három beteg. Kórházban 86 koronavírusos beteget ápolnak, közülük 12-en vannak lélegeztetőgépen – adta hírül a kormányzati tájékoztató oldal kedd reggel.
- A beoltottak száma 5 543 891 fő, közülük 5 202 925 fő már a második oltását is megkapta.
- A járvány kezdete óta összesen 808 556 főre nőtt a beazonosított fertőzöttek száma.
- Az elhunytak száma 30 010 fő.
- A gyógyultak száma 741 663 fő.
- Az aktív fertőzöttek száma 36 883 főre csökkent.
- Az oltásra regisztráltak száma 5 millió 477 ezer fő, és 94 százalékuk már fel is vette az oltást.
Egy nappal korábban a hétvégi adatokat közölték, e szerint július második hétvégéjén 102 új fertőzöttet regisztráltak, meghalt három koronavírusos beteg. Kórházban 73 beteget kezeltek, lélegeztetőgépen 13-an voltak.
Július 8-án átléptük a harmincezret a Covid miatt elhunytak számában. Mint megírtuk, az adatsorban szerepet játszanak a kormányzat járványügyi döntései, a lakosság lesújtó egészségügyi állapota és a számítási módszertan is.
(Borítókép: Zacher Gábor. Fotó: Kaszás Tamás / Index)