Kutatók útmutatásai a harmadik oltáshoz
További Belföld cikkek
- Pályahiba miatt nem jár a 3-as metró egy szakaszon
- Mikulásruhát és párásítót lopott a betört kirakatból egy kenderesi férfi
- Egy dologban egyetértenek a történészek: valami nem stimmel a karácsonnyal
- Újabb közös előterjesztéssel rukkolt elő Karácsony Gergely és Vitézy Dávid
- Lázár János beköltözik Hajdú Péterhez, kényes kérdésekre ad választ
A löketet Kásler Miklós miniszer és Müller Cecília országos tiszti főorvos adta meg, mert szakmailag nem megfelelő, nem tartalmaz alapvető szakmai referenciákat, nem ad kellő tájékoztatást az orvosoknak, hanem a lovak közé dobja a gyeplőt – fogalmazta meg éles kritikáját dr. Rékassy Balázs orvos, egészségügyi menedzser, aki szerint ezzel magára hagyta a minisztérium mind a betegeket, mind az orvostársadalmat.
A bizonytalan háziorvosok miatt pedig végül úgy döntöttek, Rékassy, illetve másik öt szakember, hogy kezükbe veszik az ügyet, és a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) és az Emmi által harmadik oltásról kidolgozott ajánlás helyett újat hoznak létre. A prominens, jó nevű orvosokból álló csapat igen rövid idő alatt készítette el azt a szakmai ajánlást, amelyet megfelelő kutatások, szakmai háttér alapján állítottak össze.
Vasárnaptól van lehetőség a harmadik oltás felvételére. Orbán Viktor nemrégiben a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában nyilatkozott arról, hogy hosszas szakmai egyeztetéseket követően a kormány úgy döntött, lehetőséget biztosít az újabb oltás felvételére.
A döntésben szerepet játszhat, hogy az előrejelzések, jóslatok szerint a vírus delta-variánsa erősödni fog. Erről Müller Cecília is beszámolt már, aki elmondta, bár a fertőzésszámok alacsonyak, mostanáig 58 esetben azonosították a koronavírus delta-variánsát a magyar mintákban.
MÜLLER CECÍLIA BIZTOS BENNE, HOGY EZ A VARIÁNS VESZI ÁT A „VEZETŐ SZEREPET”, ÉS EZ OKOZZA MAJD A MEGBETEGEDÉSEK 80-90 SZÁZALÉKÁT.
A kiábrándult háziorvosok egyike dr. Altmár Erika is, aki a Heves megyei Boldog háziorvosa. A Nemzeti Népegészségügyi Központ harmadik oltásról szóló tájékoztató körlevelét múlt héten kapta meg Müller Cecília aláírásával, de csalódott az üzenet elolvasását követően.
Tulajdonképpen bármelyik típusú vakcina javasolt. Nekünk kell eldöntenünk, hogy mennyi idővel az előző oltás után, kinek és mit adunk be, de ehhez megfelelő protokoll kell
– fejezte ki aggályait a háziorvos, aki egy egzaktabb, konkrétabb tájékoztatásban bízott a központtól.
Azt reméltem, hogy legalább egy szakmai kollégium állásfoglalását kapjuk meg.
Arról, hogy hogyan készül az augusztus elsejétől kérhető harmadik oltásra, azt mondta, nem megfelelő az időzítés, hiszen még tart a második körös oltások beadása, és augusztusban a szabadságolások miatt rengeteg helyettesítés várható a háziorvosok körében.
Tesztelés nélkül nehéz
Ugyanakkor kétely merült fel benne, hogy nevezhető-e harmadik oltásnak az a vakcina, akinél két vakcina beadását követően sem alakult ki a megfelelő ellenanyag-termelés. Úgy véli, a kérdés adott, hogy újabb teljes oltási kört érdemes ilyen esetben végezni.
A Müller Cecíliától érkezett körlevél szerint a Sinopharmmal oltott időseknél javasolt az oltás a második vakcina beadását követően 4–6 hónappal, főleg, ha nincs ellenanyag a vérükben.
Honnan tudjuk, hogy kialakult-e ellenanyag, ha tesztelés sincs?
– tette fel a kérdést dr. Altmár Erika, aki gyorsan hozzátette, az ő körzetében a betegek túlnyomó többsége nem csináltatott tesztet.
De nem csak ebben látja a nehézséget a háziorvos, vélemény szerint a szervezésben problémát okozhat, hogy kinek, mikor, milyen típusú oltást adhatnak be, hiszen a különböző vakcinák felhasználása szigorú szabályokhoz kötött. Arra, hogy mikor tudja harmadik oltásra hívni a jelentkezőket, meghökkentő időpontot közölt.
Szeptemberig esélyét sem látom, hogy tudunk majd oltani, addig a szervezést végezzük.
A doktornő a szűkre szabott munkaidejük miatt is elhibázott ötletnek tartja a kormánynak azt a felvetését, hogy a háziorvosok személyesen keressék fel és tájékoztassák azokat az időseket, akik fél év alatt sem szánták rá magukat az oltás beadására.
Protokoll kell az oltáshoz
A korábban Sinopharm-oltással oltott 60 éven felülieknél és a két oltás után kimutatottan gyenge immunválaszt adóknál egyértelműen javasolja a MOK a harmadik oltást. Ehhez elengedhetetlennek tartja a Magyar Orvosi Kamara (MOK) is, hogy pontos, érthető protokoll alapján tudjanak a háziorvosok megfelelő vakcinát választani a harmadik oltás felvételekor. Ugyanakkor Kincses Gyula, a MOK elnöke hangsúlyozta,
a szakmai segítségnyújtás nem az ő feladatkörük.
Mint írják, az egészségügyi kormányzatnak kell az új tudományos ismeretek függvényében folyamatosan felülvizsgált, korrekt tájékoztatást adni a lakosoknak és a szakmának.
A MOK által is javasolt korrekt ajánlást
- dr. Balkányi László orvosi tudásmérnök,
- dr. Falus András immunológus, professzor emeritus, akadémikus,
- dr. Ferenci Tamás klinikai biostatisztikus, habilitált egyetemi docens,
- dr. Rékassy Balázs orvos, egészségügyi menedzser,
- dr. Sarkadi Balázs kutatóorvos, akadémikus és
- dr. Weltner János orvos
készítette el. A több mint 10 oldalas, pontos szakmai forrásmegjelölésekkel ellátott eljárásrend ezen az oldalon olvasható. Dr. Rékassy Balázs elmondta az Indexnek, hogy nem kell mindenkinek azonnal a harmadik oltásért rohannia.
Azokat az embertársainkat, akik eddig nem oltatták be magukat, azokat is meg kell értenünk, hogy miért döntöttek így, és vegyük rá őket, hogy pótolják ezt, mivel Magyarországon az oltási szint egyáltalán nem kiemelkedő, Európában a középső harmadban vagyunk csupán. Ez nagyon veszélyes a negyedik hullám, és a delta-variáns kezdetén
– mondta a szakember. Hozzátette, fontos az oltott, de valamilyen okból antitestes védettséggel nem rendelkezők, valamint a 60 év feletti, Sinopharm-vakcinával oltott idősek, illetve a nagy kockázatú (például immunhiányos vagy szervátültetett) betegek harmadik oltása is. Rékassyék azonban nem javasolják a második oltás beadását követően a 4–6 hónap várakozási időt.
További oltások várhatóak
A Magyar Orvosi Kamara is óva int a következő hónapoktól. Kincses Gyula úgy fogalmazott, érdemes felkészülnünk arra, hogy a vírus változása további vakcinák szükségességét követeli meg. Mint írják:
Hozzá kell szoknunk a gondolathoz, hogy a harmadik, sőt a vírusmutációk miatt majd a negyedik, ötödik oltást is mindenkinek meg kell majd kapnia. A kérdés csak az, hogy mikor. Ehhez az egészségügyi kormányzat részéről a tudományos eredmények szoros követését és az oltási protokoll egyértelmű és gyakori aktualizálását várjuk.
A MOK válaszában kifejtette, fontos a harmadik oltás kérdése, de az elkerülhetetlennek látszó negyedik hullám várható terheinek és veszteségeinek csökkentése érdekében megoldásnak nem a harmadik oltást, hanem a még egyetlen oltást sem kapottak, valamint a csak egy oltást felvettek meggyőzését és beoltását látják. A nyájimmunitás elérése érdekében ennek lenne jóval nagyobb jelentősége.
(Borítókép: Ápolók és orvosok vizitelnek 2021. február 18-án. Fotó: Balogh Zoltán / MTI)