Szinte nincs olyan család, baráti társaság, ahol ne lenne legalább egyvalaki, aki valamilyen mentális betegséggel, idegrendszeri zavarral vagy függőséggel küzd. Ez a kötet húsz megrázó igaz történetet tár fel.
MEGVESZEMAki nem veszi fel az oltást, az elveszti a munkáját az egészségügyben
Két hét haladékot kaptak az egészségügyben dolgozók a kötelező oltás felvételére, így szeptember 15-ig kell megkapniuk az oltást.
A Független Egészségügyi Szakszervezet elnöke feltételezi, a módosításra a jogszabályban meghatározott szűk időkeret miatt volt szükség. Soós Adrianna emlékeztetett arra, hogy az augusztus elsején életbe lépett rendelet szeptember elsejéig biztosított időt a kötelező vakcina felvételére, de erre nem mindenki tudott időt szakítani.
Nagyon sokan szabadságon voltak, illetve az oltásnak a megszervezése sem biztos, hogy egyszerű volt, hiszen szintén abban az időszakban sokan mentek szabadságra azok közül, akiknek ez volt a feladatuk. Van, aki még tavaly sem tudta kivenni a szabadságát, tehát nagyon sokan egész augusztusban gyakorlatilag nem dolgoztak, nem is voltak otthon.
Hozzátette, sokak számára kérdéses volt, hogy a határidő leteltéig a kétdózisú vakcinák esetében mindkét oltás beadásának meg kell-e történnie. A szakszervezet vezetője kiemelte, hogy az elvárás szerint az első dózis felvétele szükséges a határidő lejárta előtt.
A második oltás időpontját az orvos mondja majd meg. Ennyi idő alatt nyilván nem lehetett elvárni, hogy két oltást is megkapjanak a kollégák, miközben a jogszabály alig adott lehetőséget ennek a lebonyolítására.
Felvilágosítása szerint a kötelezettség nemcsak az új egészségügyi szolgálati jogviszonyba belépőket érinti, hanem a jelenleg is dolgozó kollégákat is.
Kötelezően meg kell szüntetni a jogviszonyukat, amennyiben nem tudják bemutatni az oltásról szóló igazolást, vagy ha egészségügyi okok miatt nem olthatók, akkor pedig az arról szóló igazolást
– erősítette meg az eddigi előírásokat Soós Adrianna. A FESZ a kérdésben nem végzett teljes körű felmérést, de a visszajelzések vegyesek. Sok olyan kollégáról tudnak, aki úgy gondolta, hogy oltás helyett inkább nyugdíjba megy, míg mások, akik eredetileg nem mentek volna el oltásra, a munkájuk megtartása érdekében – noha nem jó szívvel – megteszik ezt, és fölvették már az oltást, vagy bejelentkeztek rá.
Mindenképpen lett ennek a szabálynak egy olyan hatása, hogy többen felvették az oltást, mivel a magánegészségügyi ellátásban ez szintén kötelező. De így is biztos, hogy több száz ember el fogja hagyni a pályát
– tette hozzá a FESZ elnöke.
Ugyanakkor Soós Adrianna nem mert pontos számadatok saccolásába bocsátkozni, hogy mennyien akasztják szögre a köpenyüket.
(Borítókép: Varga Görgy / MTI)