Karácsony Gergely elárulta, hogyan számolná fel Orbán Viktor rendszerét
További Belföld cikkek
- „Ott van a sok kölyök, minek tartsam meg?” – élet-halál harcot vívtak egymással a kutyák
- A kormány benyújtotta a magyar kutatási hálózat átalakításáról szóló javaslatot
- Kiutasítottak Magyarországól egy amerikai tanárt, aki 10 éve tanított az országban
- Fehérbe borul a fél ország, figyelmeztetést adott ki a Magyar Közút
- Reagált a kormány a legújabb Magyar Péter-féle hangfelvételre
Az Európai Bíróság nemsokára megszülető döntésétől vár segítséget Karácsony Gergely ahhoz, hogy kétharmados ellenzéki győzelem nélkül is lebontsa az Orbán Viktor által meghirdetett Nemzeti Együttműködés Rendszerét – derül ki abból az interjúból, amelyet Budapest főpolgármestere, ellenzéki miniszterelnök-jelölt adott az InfoRádió Aréna című műsorának.
Az Európai Bíróság október 11–12-re tűzte ki a tárgyalást a magyar és a lengyel ügyről, vagyis arról, összeegyeztethető-e az uniós joggal, ha a brüsszeli pénzügyi támogatás kifizetését jogállamisági feltételek teljesítéséhez kötik.
Bár az eljárás hét–kilenc hónapig is tarthat, Karácsony Gergely azt reméli, hogy döntés születik még a 2022 áprilisi parlamenti választás előtt. Szerinte a luxemburgi testület azt fogja megállapítani, hogy Orbán Viktor kormánya szisztematikusan leépítette a jogállamiságot, illetve a fékek és ellensúlyok rendszerét, ezért Magyarországnak rendeznie kell a viszonyát az Európai Unióval, vagyis
népszavazásra kell bocsátani, hogy marad-e az Európai Unió tagja, és megváltoztatja a közjogi rendszerét,
vagy kilép az Európai Unióból.
Az utóbbi – fejtegette Budapest főpolgármestere – nem alternatíva, így a magyarok népszavazáson tehetnek hitet arról, hogy meg akarják változtatni az alkotmányos rendszert, és Magyarország maradjon az Európai Unió tagja. Saját bevallása szerint Karácsony Gergely ebben hisz, sokkal fontosabb kérdésnek tartja, a parlament önmagában milyen döntéseket hoz bizonyos kétharmados ügyekben.
Azt gondolom, hogy olyan módon kell a magyar alkotmányosság kérdését rendezni, amiben a magyar társadalom jogos igényét, a parlamenti többség jogos igényét és az Európai Unió jogos igényét hozzuk egy platformra
– fogalmazott, hozzáfűzve, ha elkezdenek kormányozni, elzárják a pénzcsapokat, amelyek a NER-t működtetik.
Ironikus, de a Karácsony Gergely által vázolt forgatókönyv azt jelentené, hogy a népszavazás kiírásával az Orbán-kormány és a Fidesz közvetve maga számolja fel a saját rendszerét. A felvetésre, hogy az Európai Unió semmilyen módon nem része a magyar törvényhozásnak, a kormánypárti többséget pedig hogyan lehet rávenni, hogy olyasmit szavazzon meg, amit nem akar, Karácsony Gergely azt mondta, úgy lehet, hogy máskülönben Magyarország kikerül az Európai Unióból.
Szerinte a parlament önmagában kevés ahhoz, hogy a jogszabályokon változtasson,
ennek az alkotmányossági folyamatnak vagy válsághelyzetnek
a végére egy népszavazással lehet pontot tenni, és ebben meg kell várni az Európai Bíróság és aztán az Európai Bizottság döntését arról, milyen a jogállamiság helyzete Magyarországon.
A budapesti főpolgármester fő ellenzéki előválasztási vetélytársa, a DK-s Dobrev Klára nemrég úgy nyilatkozott, ő egyszerű feles többséggel is szembemenne a kétharmados törvényekkel.
Amúgy békét akar
Ami a népszavazási kérdést illeti, Karácsony Gergely szerint azt a kérdést kell feltenni Magyarországnak, hogy akar-e az Európai Unió tagja maradni, és ennek érdekében megváltoztatja azokat a közjogi kereteket, amelyek között Magyarország ma nem is lehetne az Európai Unió tagja, és amely egyébként „megfojtotta” a magyar demokráciát. Megismételte, hogy nem tartja legitimnek a jelenlegi Alaptörvényt, azután viszont, hogy megvívta a „kőkemény” politikai küzdelmeit a jelenlegi hatalom kiváltságos rétegével,
és kell elszámoltatás és igazságtétel,
utána a békét szeretné elhozni Magyarországnak. Tudom, hogy ez nem fog egyik pillanatról a másikra bekövetkezni – fűzte hozzá.
(Borítókép: Karácsony Gergely. Fotó: Bodnár Patrícia / Index)