- Belföld
- hős utca
- egészségügyi dolgozók
- ápolók
- honvédkórház
- honvédelmi minisztérium
- nemzeti közszolgálati egyetem
- kampusz
Célba érhetett a Hős utcában elhelyezett ápolók jajkiáltása
További Belföld cikkek
- Lázár János állítja, hogy többet tett a közlekedésért, mint bárki az utóbbi 14 évben
- Magyar Péter Sulyok Tamás helyébe lép
- Publicus: Még a Fidesz-szavazóknak sem tetszett a Menczer–Magyar csörte
- Csaknem 700 millió forintot költött az állam a volt köztársasági elnökökre az elmúlt két évben
- Budapest számos pontján összeomlott a palackvisszaváltó rendszer
Azután, hogy a Honvédkórházba vezényelt egészségügyi dolgozók megalázó fővárosi lakókörülményeiről írtunk, jelentkezett nálunk egy ápoló, és megerősítette, amit a Vasutasok Szakszervezete elnöke, Meleg János mondott az Indexnek november közepén.
A szakszervezet azt írta eredeti közleményében, hogy a Balatonfüredről és Hévízről Budapestre rendelt húsz szakápolót (néhányan a szakszervezet tagjai) egy olyan honvédségi kollégiumban helyezték el a Hős utcában, amely mellett lőgyakorlatokat tartanak. Négyágyas szobákban kaptak helyet, a közös vécé és a zuhanyzó a folyosó végén van; a fotók alapján tényleg nem vonzóbb a helyszín egy munkásszállónál. Az ápolók elmondása szerint ilyen körülmények között képtelenek normálisan pihenni, legfeljebb két-három órát tudnak nyugodtan aludni, miután a Covid-helyzetben igen megterhelő munkát végeznek.
A Honvédkórháznak írt kérdéseinkre a Honvédelmi Minisztérium válaszolt, azt írták, a vidéki telephelyekről Budapestre vezényelt egészségügyi dolgozókat korábban is a Nemzeti Közszolgálati Egyetem felújított kollégiumában szállásolták el, a Hungária körúti Zrínyi Miklós campuson. Hozzátették,
a Magyar Honvédség Egészségügyi Központ szakmai vezetői folyamatosan tartják a kapcsolatot a vezényelt állománnyal.
Az Indexnél jelentkező ápoló azt írta, egy porcikája sem kívánja, hogy névtelenül nyilatkozzon, ám több évtizedes honvédségi munkaviszonnyal és tapasztalattal a háta mögött attól tart, ha felfedné a kilétét, nemcsak saját magát, de a kollégáit is veszélyeztetné, nem tudná megvédeni magukat az esetleges retorzióktól. Emiatt a kollégái sem mernek konfliktust vállalni, és nem lesznek hajlandók a nyilvánosság elé állni az ügyben, akkor sem, ha rémisztő körülmények között kell élniük a mindennapjaikat.
Őket is az egyik vidéki honvédségi egészségügyi intézményből vezényelték a Honvédkórházba, és ők is laktak a Hős utcában 2020 decemberétől 2021 májusáig. Forrásunk megerősíti a minisztérium nekünk adott válaszát, a kollégiumi épületet valóban felújították, de csak a legfelső két szintet, ahol az első csoportban érkezőket helyezték el. Az állomány nagy része viszont a 2. és a 6. emeleten, illetve a nulladikon kapott szobát.
„Higgye el, a szocreál enyhe kifejezés arra, ami ott fogadott bennünket. Személy szerint nem voltam hajlandó azon a szinten lakni, és a szolgálatos tiszt jóvoltából költözhettem a nullásba (…) tévé, internet és hűtő nélkül”
– írja az ápoló. A vécét, ahogy fent is írtuk, közösen használhatták a folyosón, ahogy a tusolót is – négy főre jutott egy. Bár a minisztérium azt mondja, tartották velük a kapcsolatot, forrásunk állítja, egyetlen döntéshozó helyi vezetőjük sem látta, milyen körülmények között kénytelenek élni, és nem is tájékozódott az elhelyezésükről.
Az ápolóknak természetesen nem az a fő problémájuk, hogy a Covid miatt agyonterhelt kollégáik munkáját kell segíteniük egy másik intézményben, hanem az, hogy nem kapnak nyugodt körülményeket biztosító szállást, ahol alaposan ki tudják pihenni magukat a fárasztó kórházi műszakok után.
A nekünk nyilatkozó ápoló utóbb elárulta, a most vezénylés alatt lévő kollégák beszámolója szerint
„rohamléptekben (szinte pánikszerűen) zajlik az épület felújítása”, különös tekintettel a 2. és 6. emeletre, ahol forrásunk és az akkor vezényelt egészségügyi dolgozók laktak.
Elképzelhető, hogy a Vasutasok Szakszervezete közleménye és az ügyről írt cikkünk is célba talált.
A fenti beszámolók fényében újabb kérdéseket tettünk fel a Honvédelmi Minisztériumnak, amelyekben arról érdeklődtünk,
- tudnak-e róla, hogy az állomány egy része nem a felújított emeleteken kapott helyet, helyi vezetőjük nem tájékozódott-e a helyzetükről.
- Azt is megkérdeztük, mikor kezdték el helyrepofozni a 2. és a 4. emeletet, és hogy azért újítják-e fel a szinteket, hogy ott majd átvezényelt egészségügyi dolgozókat helyezzenek el.
- A legfőbb kérdés persze összefügg ezzel: van-e lehetőség arra, hogy jobb minőségű szállást kapjanak a Honvédkórházba vezényelt egészségügyi dolgozók?
Kedden küldtük el a kérdéseket, amint választ kapunk, frissítjük cikkünket.
(Borítókép: Papajcsik Péter / Index)