Megállapodott a kormány, készül a Természettudományi Múzeum új épülete Debrecenben
További Belföld cikkek
- Szentkirályi Alexandra Karácsony Gergelyt tette felelőssé a budapesti droghelyzetért
- Egy egymilliárd forintos kezelés mentheti meg a 9 éves Mirkó életét
- „Szándékos gyilkosság volt” – megszólaltak a Budapesten meghalt amerikai nő szülei
- Hét órát ültek a Wizz Air magyar utasai a gépen, majd még 10 órát váratták őket a repülőtéren
- A Pénzügyminisztérium két osztályvezetője is beismerte bűnösségét a korrupciós botrányban
A tárca hangsúlyozta, hogy a megállapodás révén még csak a projekt előkészítése fog megkezdődni, az építkezés pontos ütemezéséről csak ezután születhet majd döntés. A kormány még 2020 nyarán döntött arról, hogy a múzeumot Debrecenbe költöztetik át.
Az már korábban eldőlt, hogy a múzeum új épületét Debrecenben az Oláh Gábor utcai stadion helyén építhetik fel. Az ITM szerint
a Természettudományi Múzeum két évszázada vár önálló épületre, egységes és végleges elhelyezésre” és erre a célja Debrecen alkalmas lehet, mivel a kormány a városnak „ akár az országhatárokon is túlmutató szerepet szán a gazdaságfejlesztésben, oktatásban, innovációban és kultúrában.
A múzeum átköltöztetésével kapcsolatban – a Magyar Tudományos Akadémia szakmai testületein kívül – még a debreceni tudósok is tiltakoztak. Petíciójukban azt írták, hogy aggódnak a múzeumi tárgyak szállíthatósága és jövőbeli megfelelő elhelyezése miatt, illetve a fővárosban dolgozó kollégáik állása, bizonytalanná váló egzisztenciája miatt is.
Podani János, az ELTE biológusa szerdán az RTL Híradónak azt mondta: 14 hónappal ezelőtt is írtak egy levelet a kormánynak a múzeum költöztetésével kapcsolatban, amelyben kifejtették aggodalmaikat és egyeztetést kértek. Erre azóta sem kaptak választ, és a projekt előkészítésébe sem vonták be őket – fogalmazott.
Hozzátette: nem azzal van problémájuk, hogy Debrecenben kiállítsák a múzeumi anyag egy részét, hiszen kiváló kutatók és múzeumi szakemberek dolgoznak a városban, akik egy új intézményt magas színvonalon lennének képesek működtetni. Azonban ha a teljes gyűjteményt elvinnék a fővárosból, akkor annak egy része szerintük biztosan károsodna, illetve kétséges, hogy meglátogatnák-e annyian a múzeumot, mint most, hiszen Debrecent jóval nehezebb megközelíteni, mint a fővárost.