- Belföld
- Indexvideó
- Podcast
- Kibeszélő podcast
- kibeszélő
- választás 2022
- gyermekvédelmi népszavazás
- dudits luca
- kiszelly zoltán
Kirekesztő vagy demokratikus? Vita a népszavazásról
További Belföld cikkek
- Pályahiba miatt nem jár a 3-as metró egy szakaszon
- Mikulásruhát és párásítót lopott a betört kirakatból egy kenderesi férfi
- Egy dologban egyetértenek a történészek: valami nem stimmel a karácsonnyal
- Újabb közös előterjesztéssel rukkolt elő Karácsony Gergely és Vitézy Dávid
- Lázár János beköltözik Hajdú Péterhez, kényes kérdésekre ad választ
Ha társadalmi csoportokat támadunk, mint az LMBTQ-emberek, vagy mint a romák, vagy mint a menekültek, vagy a bevándorlók, azok elmélyítik azokat a szakadékokat, amelyek ahhoz vezetnek, hogy utána a kortársi zaklatás is felerősödik
– fogalmazott Dudits Luca, a Háttér Társaság ügyvivője a Kibeszélőben.
Kiszelly Zoltán, a Századvég Politikai Elemzések Központjának igazgatója ezzel szemben a szülői nevelés fontosságát hangsúlyozta.
A gyermekvédelmi törvény – amit az ellenzők propagandatörvénynek próbálnak propagandával átcímkézni – pont arról szól, hogy a szülők tartsák meg az ellenőrzést a gyermekük nevelése felett, akár a szexuális nevelés felett. Ez nem azt jelenti, hogy ne engedjenek be szervezeteket, az Alaptörvény talaján álló szervezeteket engedjék be az intézményekbe.
A Háttér Társaság az Amnesty International Magyarországgal együtt indított kampányt, amelyben arra buzdítják a szavazópolgárokat, hogy szavazzanak érvénytelenül a népszavazáson.
Mi azt gondoljuk, hogy ez a népszavazás kirekesztő és kiközösítő, sajnos csak még jobban elmélyíti azokat az árkokat és szakadékokat, amelyek már ott vannak a társadalmunkban. Mi azt gondoljuk, hogy vannak különbségek a gondolkodásmódunkban, de ezekről a különbségekről beszélgetni kell társadalmi párbeszéd keretében
– mondta Dudits Luca, a Háttér Társaság ügyvivője.
Nyilván szerintem az a legdemokratikusabb, hogyha az emberek dönthetnek. A népszavazást én egy ilyen demokratikus eszköznek tartom, ott elmondhatja mind a 8 millió szavazásra jogosult magyar a véleményét
– reagált Kiszelly Zoltán.
A gyermekvédelmi népszavazás kérdései nagy vitát váltottak ki az elmúlt hónapokban. A Kibeszélő vendégei arról is beszéltek, miért tartják problémásnak, illetve elfogadhatónak a kérdéseket.
Dudits Luca szerint ilyen kérdésről nem ilyen népszavazást kellene kiírni, a kérdések pedig inkább a elmélyítik a szakadékokat.
Ilyen kérdésről nem ilyen népszavazást kellene kiírni. Szerintünk hogyha gyermekvédelemről akarunk beszélni, akkor vannak nagyon fontos problémák a gyermekvédelemben. A tanárok arról számolnak be, hogy egyedül vannak hagyva, hogy nem mernek már a szexualitásról és a nemi témákról beszélni.
Kiszelly Zoltán ezzel szemben úgy gondolja, hogy a népszavazás a szexuális nevelés kérdésköréről szól.
Ez egy komoly vita, most nyilván nem ez a népszavazás fogja eldönteni, de a magyar kormány ezekkel a kormányokkal együtt azon az állásponton van, hogy például a szexuális nevelés kérdéseiről szól ez a népszavazás, nem az audiovizuális irányelvekről, és itt Brüsszelnek nincs hatásköre.
A Kibeszélőben szóba kerül még többek között az is, hogy
- miért tartja aggályosnak a népszavazás témáját a Háttér Társaság;
- hogyan kapcsolódnak az Alaptörvényhez a szavazás kérdései;
- mi történik, ha érvényes és eredményes lesz a népszavazás.
A teljes videót a fenti lejátszóra kattintva nézhetik meg, a beszélgetés podcastverzióját pedig alább érhetik el:
(Borítókép: Dudits Luca és Kiszelly Zoltán. Fotó: Kaszás Tamás / Index)