Nemcsak az Alaptörvény tizedik, hanem a kilencedik módosításáról is döntöttek

DBELO20140525097
2022.05.24. 13:22
Az Országgyűlés elfogadta az Alaptörvény tizedik módosítását. A kormányindítványt egy fontos pontjában bizottsági módosító javaslatra megváltoztatták. A veszélyhelyzet kiegészítésének hatálybalépését ugyanis nyolc hónappal előbbre hozták, ezzel „a szomszédos országban fennálló fegyveres konfliktus, háborús helyzet vagy humanitárius katasztrófa, továbbá az élet- és vagyonbiztonságot veszélyeztető súlyos esemény” szövegrész az eredeti 2023. július 1-je helyett már idén november 1-jén életbe lép. A tizedik módosítás érinti a kilencediket is, így a különleges jogrend reformja ugyancsak novembertől él. A parlament módosította a katasztrófavédelmi törvényt is.

Mint ismeretes, az április 21-i Kormányinfón Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter közölte: a kormány az Alaptörvény módosítását kezdeményezi, hogy háború esetén a kabinet cselekvőképessége biztosított legyen, ezért elmondása szerint 

kiegészítik a veszélyhelyzet tényállását a humanitárius katasztrófa, illetve szomszédos országban zajló háborús konfliktus esetével.

A bejelentés alapján arra lehetett következtetni, hogy a kormány még a veszélyhelyzet május 31-i megszűnése előtt szeretné tető alá hozni az Alaptörvény tizedik módosítását. Bonyolította azonban a kérdést, hogy a veszélyhelyzetre az Alaptörvény legutóbbi, kilencedik módosítása is több rendelkezést tartalmaz, amelyek viszont csak jövő év közepén léptek volna hatályba.

Nyolc hónappal korábban

Varga Judit igazságügyi miniszter május 3-án hivatalos Facebook-oldalán jelentette be, hogy benyújtotta az Országgyűlésnek az Alaptörvény tizedik módosítását. Nos, a javaslat úgy kívánta megoldani a tizedik módosítás szinkronba kerülését a javarészt csak 2023. július 1-jén hatályba lépő kilencedikkel, hogy a veszélyhelyzet új esetkörét két szakaszban iktatja be az Alaptörvénybe: az 1. cikk a kihirdetését követő napon, míg a 2. cikk – a kilencedik módosítással együtt – 2023. július 1-jén. 

Ez a hatályba léptető rendelkezés módosult bizottsági javaslatra 2022. november 1-jére.

A tizedik módosítás legfontosabb rendelkezése szerint az Alaptörvény 53. cikk (1) bekezdésében az „A Kormány az élet- és vagyonbiztonságot veszélyeztető elemi csapás” szövegrész helyébe az „A Kormány szomszédos országban fennálló fegyveres konfliktus, háborús helyzet vagy humanitárius katasztrófa, továbbá az élet- és vagyonbiztonságot veszélyeztető elemi csapás” szöveg lép.

Ez a módosítás az Alaptörvény 2022. november 1-jétől hatályos szövegébe iktatja be a veszélyhelyzet új esetkörét:

A Kormány szomszédos országban fennálló fegyveres konfliktus, háborús helyzet vagy humanitárius katasztrófa, továbbá az élet- és vagyonbiztonságot veszélyeztető elemi csapás vagy ipari szerencsétlenség esetén, valamint ezek következményeinek az elhárítása érdekében veszélyhelyzetet hirdet ki, és sarkalatos törvényben meghatározott rendkívüli intézkedéseket vezethet be.

A kormányjavaslat szerint ez azt jelenti, hogy a veszélyhelyzet kihirdetéséhez a háborús helyzetnek, a fegyveres konfliktusnak vagy a humanitárius katasztrófának Magyarország területén kívül, Magyarországgal szomszédos államban kell fennállnia. A háborús helyzet fogalmát a nemzetközi hadijog szerint kell értelmezni. 

MINDEN ESETBEN MEG KELL VALÓSULNI HÁBORÚS CSELEKMÉNYEKNEK AHHOZ, HOGY A VESZÉLYHELYZETET KI LEHESSEN HIRDETNI.

Az indoklás szerint az Alaptörvény módosítása nem változtat azon az alkotmányossági elven, hogy különleges jogrend kihirdetésére kizárólag akkor van lehetőség, ha a szomszédos államban bekövetkezett eseményeknek ténylegesen van súlyos – különösen humanitárius, gazdasági – hatása Magyarországon, illetve e súlyos hatások bekövetkeztének veszélye reális.

A jogkövető közönség megnyugtatására a kétharmados jogszabály utolsó cikke azt is elrendeli, hogy az Alaptörvény egységes szerkezetű szövegét a módosítás hatálybalépését követően haladéktalanul közzé kell tenni a hivatalos lapban.

A különleges jogrend reformja

Az Alaptörvény tizedik módosítása érinti a kilencediket is. Mint ismeretes, az Alaptörvény kilencedik módosítása (2020. december 22.) alkotmányos tétellé emelte, hogy

az anya nő, az apa férfi.

Emellett ugyanakkor kevesebb figyelmet kaptak azok az alkotmányos rendelkezések, amelyek nyomán a korábbi hat helyett három esetkörre – a hadiállapotra, a szükségállapotra és a veszélyhelyzetre – csökken a különleges jogrendi helyzetek száma. Vagyis kikerül az Alaptörvényből a megelőző védelmi helyzet, a terrorveszélyhelyzet és a váratlan támadás, míg a rendkívüli állapot helyére a hadiállapot lép. 

Ezek a rendelkezések a most elfogadott tizedik módosítással együtt 2022. november 1-jén lépnek hatályba.

Az előterjesztéshez fűzött kormányzati indoklás szerint ennek a módosításnak az a célja, hogy

a különleges jogrendi szabályozás átláthatóbb legyen, a normál jogrendi működés és válságkezelés szabályaihoz igazodva illeszkedjen a fokozatosság elvéhez és ez által a legsúlyosabb kihívásokra és fenyegetésekre fókuszáljon, de mindezt korszerű módon, a változó biztonsági környezethez igazodva és a korábbi szabályozáshoz mérten további garanciák beiktatásával valósítsa meg.

Ami a részleteket illeti, az Alaptörvény alapján a katonai szolgálat kizárólag hadiállapot idején válik elrendelhetővé, tekintettel arra, hogy a megelőző védelmi helyzet intézménye részlegesen beépül a hadiállapot szabályozásába.

Figyelemmel arra, hogy a rendkívüli állapot helyére a hadiállapot lép, az Országgyűlés döntései között a hadiállapot kinyilvánításának helyét a békekötésről való döntéshozatallal összekapcsolva a háborús helyzet kinyilvánítása veszi át. Ezzel együtt az Alaptörvény kizárólag fogalmi változtatást vezet be annak kapcsán, hogy a parlament a korábbi „hadiállapot kinyilvánítása” helyett a „háborús helyzet kinyilvánítása” esetén hirdethet ki hadiállapotot. A szabályozás ugyanakkor változatlanul hagyja a szavazatarányt: továbbra is az összes országgyűlési képviselő kétharmada kell ehhez a döntéshez.

Az Alaptörvény 47. cikk (3) bekezdését az EU- és a NATO-műveletekre vonatkozó kormányzati felhatalmazásra nézve kiegészítik az Országgyűlés által törvényben megerősített nemzetközi védelmi és biztonsági együttműködési szervezet döntésén alapuló műveletekkel összefüggő döntéshozatallal.

Az Alaptörvény 49. cikke a hadiállapotról szól. Ez a korábbi rendkívüli állapot elemeit ötvözi az eddigi megelőző védelmi helyzet egyes szabályaival, továbbá a változó biztonsági környezet követelményeivel. Így ebbe a körbe tartoznak azok a nem fegyveres fenyegetések is, amelyek 

Magyarország szuverenitása szempontjából egy fegyveres támadással hasonló súlyúnak tekinthetők.

A hadiállapot kihirdetésére a parlament háborús helyzet kinyilvánítása, háborús veszély, illetve külső fegyveres támadás, hatásában külső fegyveres támadással egyenértékű cselekmény, valamint ezek közvetlen veszélye, továbbá kollektív védelemre irányuló szövetségesi kötelezettség teljesítése esetén jogosult.

Az Alaptörvény 50. cikke a szükségállapot új szabályozását tartalmazza. Ebben jelentős változás, hogy az Országgyűlés a szükségállapotot nemcsak az alkotmányos rend megdöntésére irányuló cselekmény esetén hirdetheti ki, hanem az alkotmányos rend felforgatására vagy a hatalom kizárólagos megszerzésére irányuló cselekmény, illetve az élet- és vagyonbiztonságot tömeges mértékben veszélyeztető súlyos, jogellenes cselekmény esetén is.

Az 51. cikk a veszélyhelyzet új szabályait részletezi. A veszélyhelyzet kihirdetésére vonatkozó szabályok lényegében megegyeznek a hatályos szöveggel azzal az eltéréssel, hogy az „élet- és vagyonbiztonságot veszélyeztető súlyos esemény” fordulatot alkalmazza kihirdetési okként, ezáltal 

a veszélyhelyzet kihirdetését lehetővé teszi a jelenleg előre nem látható más indokolt esetekben is.

További fontos változás, hogy míg eddig a parlament a kormány veszélyhelyzettel összefüggő rendelete hatályának meghosszabbítására adhatott felhatalmazást, idén november 1-jétől – a hadiállapothoz és a szükségállapothoz hasonlóan – magának a veszélyhelyzetnek a harmincnapos meghosszabbításához.

Módosult a katasztrófavédelmi törvény is

Az Országgyűlés a keddi határozathozatalok során elfogadta a katasztrófavédelemről és a hozzá kapcsolódó egyes törvények módosításáról szóló 2011. évi CXXVIII. törvény módosítását is, amelynek rendelkezései a kihirdetést követő napon lépnek hatályba.

A katasztrófavédelmi törvény módosítása az Alaptörvény tizedik módosításához kapcsolódik, nevezetesen, az új veszélyhelyzeti esetkörre határoz meg a kormány számára a cselekvést lehetővé tévő rendelkezéseket, amelyekhez mintául az élet- és vagyonbiztonságot veszélyeztető tömeges megbetegedést okozó humánjárvány megelőzése, illetve következményeinek elhárítása, a magyar állampolgárok egészségének és életének megóvása érdekében kihirdetett veszélyhelyzeti szabályok szolgáltak.

A törvény alapján a különleges jogrendet kiváltó esemény magyarországi hatásainak megelőzéséhez, kezeléséhez, felszámolásához kap a kormány rendkívüli intézkedési jogosultságot. Hasonlóan a korábbi veszélyhelyzeti szabályokhoz, a kormány jogi és politikai felelősségébe tartozó kérdés, hogy mely rendkívüli intézkedéseket vezeti be. Ezek bevezetése során

a kormánynak mindig esetről esetre kell vizsgálnia a beavatkozás szükségességét, annak halaszthatatlanságát,

a rendes jogrendi eszközökkel való szabályozás lehetetlenségét vagy korlátozottságát, továbbá a ténylegesen alkalmazandó rendkívüli intézkedések előírásának jogpolitikai szegmenseit.

Az alkotmányossági követelmények érvényesülését a kormány köteles folyamatosan biztosítani, és ha a rendkívüli intézkedésekkel való kormányzati eljárásnak – ideértve az alapvető jog korlátozását vagy felfüggesztését – a feltételei nem állnak fenn,

haladéktalanul köteles gondoskodni a rendes jogrendi működés visszaállításáról,

az alapvető jog korlátozásának vagy felfüggesztésének megszüntetéséről. A szabályozással kapcsolatos további garanciális szabály, hogy a kormány által hozott veszélyhelyzeti intézkedéseket erre irányuló indítványra az Alkotmánybíróság köteles felülvizsgálni.

(Borítókép: Az Országház főlépcsője, előtérben az Alaptörvény 2014. május 26-án. Fotó: Beliczay László / MTI)

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • Belföld
Komoly egészségügyi kockázatot rejtő kórokozók lehetnek a nyers tejben

Komoly egészségügyi kockázatot rejtő kórokozók lehetnek a nyers tejben

Az ultrahőkezelt tejek vizsgálatával próbálják azonosítani a potenciális veszélyforrásokat.

február 10., 17:04

  • Belföld
Balatonfüreden tartja kihelyezett frakcióülését a Fidesz

Balatonfüreden tartja kihelyezett frakcióülését a Fidesz

Orbán Viktor alig néhány nappal évértékelője előtt ad iránymutatást párttársainak.

február 10., 15:10

  • Belföld
Halálra gázolt a vonat egy embert Gödöllőn

Halálra gázolt a vonat egy embert Gödöllőn

A vonat utasait más járatokkal szállították tovább.

február 10., 15:23

  • Címlapon
Radikálisan átalakulhat a BKK-bérlet, nagy változás jöhet a budapesti tömegközlekedésben

Radikálisan átalakulhat a BKK-bérlet, nagy változás jöhet a budapesti tömegközlekedésben

A civilek ötlete nyomán Vitézy Dávid újdonságokat lengetett be.

1 órája

  • Belföld
Feltörték a közmédia YouTube-csatornáját, kriptoelőadások váltották a híradókat

Feltörték a közmédia YouTube-csatornáját, kriptoelőadások váltották a híradókat

Az M1 tartalmai helyett a Ripple Labs pénzügyi techvállalat videói jelentek meg az oldalon.

február 10., 12:32

  • Belföld
Karácsony Gergely bejelentette, hogy indulhatnak a metróbuszok Budapesten

Karácsony Gergely bejelentette, hogy indulhatnak a metróbuszok Budapesten

Szentkirályi Alexandra szerint még a Városházán is érzik, hogy ez nem nagy teljesítmény.

február 10., 15:45

  • Belföld
Orbán Viktor szerint őrületes pénzek mozdulhattak meg a kormány megbuktatására

Orbán Viktor szerint őrületes pénzek mozdulhattak meg a kormány megbuktatására

A Facebookon jelentkezett a miniszterelnök.

február 10., 12:36

  • Belföld
Ruszin-Szendi Romulusz is ott lesz Magyar Péter mellett a hétfő esti Magyar Infón

Ruszin-Szendi Romulusz is ott lesz Magyar Péter mellett a hétfő esti Magyar Infón

A sajtótájékoztatón a Magyar Honvédség állapota is téma lesz.

8 perce

  • Belföld
Kocsis Máté: hosszú évekig fizettek amerikai dollárokból szélsőbaloldali aktivistákat és újságírókat

Kocsis Máté: hosszú évekig fizettek amerikai dollárokból szélsőbaloldali aktivistákat és újságírókat

A Fidesz frakcióvezetője szerint Donald Trumpék a magyar ügynökújságírókat is leleplezik majd.

február 10., 17:49

  • Címlapon
Ez már rémálom: újabb banki díjemelések jönnek

Ez már rémálom: újabb banki díjemelések jönnek

Már kilenc bank jelentette be az inflációs díjemelését.

3 órája

  • Címlapon
Az utolsó magyarországi csempegyár is feladta, Romániába költözik a Zalakerámia

Az utolsó magyarországi csempegyár is feladta, Romániába költözik a Zalakerámia

A dolgozók jelentős része utcára kerül.

47 perce

  • Belföld
Karácsony Gergely: Budapest tudja, mit akar

Karácsony Gergely: Budapest tudja, mit akar

A főpolgármester szerint a főváros évek óta készül Rákosrendező újrahasznosítására.

február 10., 12:07

  • Belföld
Most tetőzik az évtized influenzajárványa

Most tetőzik az évtized influenzajárványa

Minden harmadik felnőtt és minden második gyerek beteg.

február 10., 12:02

  • Belföld
Egy éve bukott bele a kegyelmi ügybe Novák Katalin, távozása így alakította a magyar politikát

Egy éve bukott bele a kegyelmi ügybe Novák Katalin, távozása így alakította a magyar politikát

A mérleg: botrányok, politikai viták, gyermekvédelem, és egy új párt.

február 10., 07:43

  • Címlapon
Washington kihagyná Európát az ukrajnai megoldásból, Emmanuel Macron riadót fújt

Washington kihagyná Európát az ukrajnai megoldásból, Emmanuel Macron riadót fújt

A francia elnök hét európai vezetőt hívott hétfőre Párizsba.

4 órája

  • Belföld
Kettészakad az ország, nyugaton borúval, keleten derűvel indul a hét

Kettészakad az ország, nyugaton borúval, keleten derűvel indul a hét

A levegőminőség alapvetően kedvezően alakul.

február 10., 07:24

  • Belföld
Egy BMW-sofőr úgy rángatta a kormányt az M0-s autópályán, mintha a GTA-ban lenne

Egy BMW-sofőr úgy rángatta a kormányt az M0-s autópályán, mintha a GTA-ban lenne

A bizarr kormányzási technika miatt akár tragédiába is torkollhatott volna az eset.

február 10., 06:07

  • Belföld
Bombafenyegetést kapott az általános iskola Tápiószelén, lezárták a környéket

Bombafenyegetést kapott az általános iskola Tápiószelén, lezárták a környéket

Kiürítették az épületeket, robbanószert nem találtak.

február 10., 10:47

  • Belföld
Elhárították a hibát a paksi atomerőműben

Elhárították a hibát a paksi atomerőműben

Vasárnap állt le az atomerőmű egyik blokkja.

február 10., 09:35

  • Belföld
Rejtélyes sírokat keresnek a szegedi Dóm téren

Rejtélyes sírokat keresnek a szegedi Dóm téren

A Tisza-parti város mediterrán hangulatú placcának macskakövei alatt egy középkori temető bújik meg.

február 10., 11:34

  • Belföld
Százmilliókra perelte az Esztergomban felrobbantott kommandós családja a TEK-et

Százmilliókra perelte az Esztergomban felrobbantott kommandós családja a TEK-et

Peren kívül méltánytalan ajánlatot kaptak, most jelentős összeget követelnek.

február 10., 09:35

  • Belföld
Gyurcsány Ferenc Orbán Viktornak: Gazemberek gyülekezetévé lettetek

Gyurcsány Ferenc Orbán Viktornak: Gazemberek gyülekezetévé lettetek

A politikus a MOK vasárnapi közleménye miatt minősítette a miniszterelnököt.

február 10., 09:58

  • Belföld
A farsangi jelmezek miatt tett közzé figyelmeztetést a fogyasztóvédelem

A farsangi jelmezek miatt tett közzé figyelmeztetést a fogyasztóvédelem

Sok a visszaélésre alkalmas, veszélyes termék.

február 10., 10:41

  • Címlapon
Jön az AfD: Elon Musk hátszelet adott, Orbán Viktor ajtót nyitott, J. D. Vance tabut döntött

Jön az AfD: Elon Musk hátszelet adott, Orbán Viktor ajtót nyitott, J. D. Vance tabut döntött

Miközben Angela Merkel politikai öröksége egyre csak rozsdásodik.

4 órája

  • Címlapon
Magyar Péter bement az ATV-be, és elmondta, mivel kéne foglalkoznia a magyar sajtónak

Magyar Péter bement az ATV-be, és elmondta, mivel kéne foglalkoznia a magyar sajtónak

A Tisza elnöke szerint Hadházy Ákos alantas.

4 órája

Neked ajánlott