Szinte nincs olyan család, baráti társaság, ahol ne lenne legalább egyvalaki, aki valamilyen mentális betegséggel, idegrendszeri zavarral vagy függőséggel küzd. Ez a kötet húsz megrázó igaz történetet tár fel.
MEGVESZEMKemenesi Gábor: Ez a majomhimlő-történet egyre rosszabbul fest
További Belföld cikkek
- Rétvári Bence: Januártól átlagosan 21,2 százalékkal nő a tanárok és az óvónők bére
- Sulyok Tamás karácsonyi üzenete: Sose tekintsünk a másik magyarra ellenségként!
- Műtét közben tanul az új budapesti robotsebész, de egyedül mégsem operálhat
- „Megszólalt a Kicsi” – karácsonyi különkiadást kapott a Menczer–Magyar-csörte
- Padlógázzal ment szemben a forgalommal egy ámokfutó sofőr Szolnokon
A Pécsi Tudományegyetem Természettudományi Karának adjunktusa arra a bejegyzésre reagált, miszerint az amerikai Betegség-ellenőrzési és Megelőzési Központ kutatása alapján jelenleg legalább két különböző himlőjárvány zajlik Európában és Amerikában. Az eredeti tweetben azt írják, a vizsgálatok szerint tíz levett minta közül három más típusú fertőzés, mint az eddig találtak.
Ez a majomhimlő-történet egyre rosszabbul fest. Úgy tűnik, egy ideje már elkezdődött a történet. Ha tippelnem kéne, azt mondanám, hogy sikerült Afrikán kívüli állatokra áthurcolni, ez magyarázná a két külön klasztert. De ha nem ez, akkor valami hasonló megdöbbentő lesz
– írja a virológus, hozzátéve, hogy meglátása szerint az elmúlt évtizedekben nem kezelt afrikai helyzet bosszulja meg magát. „Egyre több eset Afrikában egyenlő egyre több eset máshol és egyre nagyobb kitörési kockázat” – fogalmaz a szakértő.
Ez a majomhimlő történet egyre rosszabbul fest. Úgy tűnik egy ideje már elkezdődött a történet. Ha tippelnem kéne azt mondanám, hogy sikerült Afrikán kívüli állatokra áthurcolni, ez magyarázná a két külön klasztert. De ha nem ez akkor valami hasonló megdöbbentő lesz. https://t.co/GYI6u3gVr6
— Gabor Kemenesi (@GaborKemenesi) June 3, 2022
Mi is az a majomhimlő?
A majomhimlő egy állati eredetű vírusfertőzés, amely a rettegett fekete himlőhöz hasonló bőrkiütést okoz. Emberről emberre terjedése viszonylag ritka, de a két betegség pusztán klinikai tünetek alapján történő megkülönböztetése nehézkes lehet. A majomhimlővírus ezért felmerül a bioterrorizmus lehetséges fegyverei között. A majomhimlő által okozott halálos fertőzés ritkább ugyan a fekete himlőnél, de korántsem elhanyagolható.
Mindent, amit eddig tudunk a majomhimlőről, ebben a cikkünkben gyűjtöttünk össze. Arról, hogy Magyarországon egy 38 éves férfinál azonosították először a betegséget, itt írtunk. Müller Cecília országos tiszti főorvos azóta elmondta: tárgyakkal is elkapható a majomhimlő, szükséges lesz a karantén – erről itt olvashat.
(Borítókép: Kemenesi Gábor. Fotó: Sóki Tamás / Index)