Magyarország jól teljesít a klímapolitikai vállalásai végrehajtásában
A 2030-ig megvalósítandó kitűzött magyar klímacélok akár már 2024-ben, a 2050-re időzített törekvések pedig az évtized végére valóra válhatnak – nyilatkozta Palkovics László.
A szakmai találkozó célja annak felmérése volt, hogy a felsőoktatási intézményben felhalmozódott tudást, különösen a meteorológiai, klimatológiai és energiaföldrajzi képességekre való tekintettel, hogyan hasznosíthatnánk még hatékonyabban a stratégiai tervezésben – írták.
A közlemény szerint a 2050-re kitűzött teljes klímasemlegesség eléréséhez elengedhetetlenek az olyan fejlesztések, mint a Mátrai Erőmű zöld jövőképének megvalósítása. Ez a legnagyobb jelentőséggel bíró magyar klímavédelmi és kiemelt régiófejlesztési projekt
Fokozott figyelmet kell szentelni a megújuló energiaforrások további térnyerésének ösztönzése, az épületek energiahatékonyságának, fűtési rendszereinek korszerűsítése is. Az eredetileg 2030-ra tervezett 6000 megawatt naperőmű kapacitás már két éven belül rendelkezésre állhat, a következő évtized elejére az előzőleg vállalt teljesítmény több mint dupláját is előállíthatjuk majd.
Palkovics László leszögezte a megbeszélésen: nem lehet elérni a klímapolitikai célokat nukleáris energia alkalmazása nélkül. A tárca már érdemben elkezdett foglalkozni a paksi atomerőmű további üzemidő-hosszabbításának lehetőségével, amely a létesítmény hatásfokának növelésével, új energiatárolási megoldások bevezetésével kapcsolódhatna össze.