- Belföld
- magyarország
- haditechnika
- ipar
- gyártás
- biztonság
- védelem
- európa
- magyar honvédség
- zalaegerszeg
Magyarország régiós védelmi ipari központtá válhat
További Belföld cikkek
- „Ennek k..va nagy következményei lesznek, ebből elég volt” – újabb hangfelvétel került ki Magyar Péterről
- Csaknem húsz éve az Alkotmánybíróság dobta le a „választási atombombát”
- Rogán Antal: Megpróbálunk rendet vágni, de teljes felelősséget nem vállalunk
- Pusztításba kezdett egy Zsiguli Budapesten, teli piroson vágódott be a másik autós elé
- Egyetlen szóval intézte el a bíróság kérdését a férfi, aki több ember otthonát is porig égette Pécsnél
Kutnyánszky Zsolt, a TIM államtitkára a Rheinmetall gyárépülete és az off-road tesztpálya elemeinek bemutatóján kifejtette, stratégiai cél, hogy a Magyar Honvédségnek legyenek eszközei az önellátás biztosításához. A high-tech védelmi iparnak a következő évben a legalább 500 milliárdos éves forgalmat kell elérnie, valamint jelentős kutatás-fejlesztési és innovációs képességgel kell rendelkeznie.
A nemzetbiztonsági és gazdasági érdekek indokolttá teszik, hogy a stratégiai eszközöket minél nagyobb arányban Magyarországon állítsák elő. A kapacitások megteremtésével csökken a nemzeti önrendelkezést korlátozó függőség a külső szállítóktól, az állam pedig befektetőként kedvező feltételekkel juthat a legkorszerűbb eszközökhöz és technológiákhoz.
A tesztkörnyezet előállt
A több mint százmilliárd forintból épülő harcjárműgyár és tesztpálya nagyban elősegíti, hogy Zalaegerszeg ipari és innovációs központtá váljon – emelte ki az államtitkár.
A magyar állam és a düsseldorfi székhelyű Rheinmetall közös gyárépítése 2020 végén kezdődött. A 30 ezer négyzetméteres harcjármű-gyártócsarnok első pillérét tavaly márciusban emelték be. A gyár közvetlen szomszédságában működő ZalaZONE járműipari tesztpálya mintegy 30 hektáros területén az off-road járművek speciális igényeihez igazodó tesztkörnyezetet alakítottak ki. A gyárépületet és a három tesztmodult tavasszal adták át, most pedig a 14 tesztpályaelem is elkészült. Június utolsó hetében elkezdődött a gyártási technológiai telepítése, a tervek szerint
2023 elején a gyártás is megkezdődik.
Háry András, a ZalaZONE Ipari Park Zrt. vezérigazgatója hangsúlyozta, a tesztkörnyezet nemcsak az itt készült Lynx gyalogsági harcjárművek, hanem egyéb off-road járművek tesztelésére és fejlesztésére is lehetőséget ad – írja az MTI.
Több száz család megélhetését biztosítja
Vigh László fideszes országgyűlési képviselő rámutatott, a beruházásnak azért van nagy jelentősége, mert a következő időszakban felértékelődik az ország védelmének kérdése.
Bali Zoltán, Zalaegerszeg alpolgármestere köszöntőjében elmondta, az új üzem erősíti a zalai megyeszékhely gazdasági pozícióját. A versenyképes, valamint védelmi szempontból elengedhetetlen eszközök gyártása több száz, a városban és környező településeken élő családnak biztosíthatja a megélhetését.
(Borítókép: A német Rheinmetall és a magyar állam közös beruházásában épülő Lynx harcjárműgyár Zalaegerszegen a bokrétaünnepség napján, 2021. szeptember 10-én. Fotó: Varga György / MTI)