Lakópark-beruházás készül a Budai Tájvédelmi Körzetben
További Belföld cikkek
- Olyat tett Sulyok Tamás, amire még nem volt példa elnöksége alatt
- Nem tartanak a magyarok az atomháborútól, de Orbán Viktor békemissziójában sem bíznak
- Magyarok tízezrei szenvednek a rejtélyes betegségben: „Úgy fájt, hogy állva aludtam, az ajtónak támaszkodva”
- Letartóztattak egy apát, akit a saját lányának molesztálásával gyanúsítanak
- Hollik István: Magyarországnak a saját útját kell járnia
Egy azóta már lebontott iskolaépület állt korábban a XII. kerületben, Budakeszierdőn a Konkoly-Thege Miklós út 19/B alatti ingatanon, ahol most egy 78 lakásos épületegyüttest építenének. A Pest Megyei Kormányhivatal nemrég indította el a környezetvédelmi hatósági eljárást az ügyben, ugyanis a beruházás természetvédelmi területen valósulna meg – írja az Építészfórum.
A projekt helyszíne a Budai Tájvédelmi Körzet, a Budai-hegység kiemelt jelentőségű természetmegőrzési területe.
A területet kelet felől lakóövezet, a többi oldalról laza beépítésű intézményi övezet, illetve erdőterületek határolják, az ingatlanon jelentős növényállomány található. A Konkoly-Thege útnak azon az oldalán, ahová a lakótömböket elképzelték, egy olyan intézményi tengely alakult ki a második világháború után, amelynek északi pontját a Csillagvizsgáló, déli pontját az 1950-ben alapított Központi Fizikai Kutatóintézet képezi – derül ki az előzetes vizsgálati dokumentációból.
A természetvédelmi besorolást illetően arról is írnak, hogy az Országos Környezet- és Természetvédelmi Hivatal 1978-as határozatával hozta létre a Budai Tájvédelmi Körzetet, amelynek védelme kezdetben valószínűleg nem terjedt ki a mai ingatlan területére, ám a 2007-es miniszteri rendeletben már egyértelműen szerepel, és 2010-ben ezt Natura 2000 területi besorolás is kiegészítette.
Mint megjegyzik, a korábbi építkezést, majd bontást követően a terület ökológiai értéke elmarad a nyugatra található erdős részekétől, a telek az Országos Ökológiai Hálózatnak csak a pufferterület övezetébe tartozik a 2018-as besorolás szerint. Amikor rögzítették az alapállapotot, úgy ítélték meg, hogy a terület roncsoltsága miatt „sem a jogszabály szerinti természetvédelmi funkció, sem az intézményi/lakó funkció nem érvényesül”.
A dokumentáció szerint
tapasztalat, hogy természetvédelmi területen lakóknak környezettudatossága életvitelük részévé válik, megőrizve annak környezeti állapotát,
illetve úgy vélik, hogy az egykori iskola zavaró hatása nagyobb lehetett a természetvédelmi területre, mint a háromtömbös lakóprojekt építése.
A dokumentációban az is szerepel, hogy a tervezett építés területigénye alapján 45 fa kivágását tartják indokoltnak, ezek helyett majd újakat telepítenek.
A Hegyvidéki Tervtanács még tavaly szeptemberben vizsgálta a benyújtott tervdokumentációt, településképi szempontból engedélyezésre és az építési tevékenységet megvalósításra ajánlotta.