A hitében megingathatatlan bíró mindig az embert látta az ügy mögött
További Belföld cikkek
- Pályahiba miatt nem jár a 3-as metró egy szakaszon
- Mikulásruhát és párásítót lopott a betört kirakatból egy kenderesi férfi
- Egy dologban egyetértenek a történészek: valami nem stimmel a karácsonnyal
- Újabb közös előterjesztéssel rukkolt elő Karácsony Gergely és Vitézy Dávid
- Lázár János beköltözik Hajdú Péterhez, kényes kérdésekre ad választ
Lábady Tamás 1944. július 6-án született Baján hatodik, egyben szülei utolsó gyermekeként. „Háborús gyerek vagyok” – jellemezte önmagát. Születése éjszakáján angol és amerikai vadászgépek szőnyegbombázták a bajai Duna-hidat. A kórházi óvóhelyre csak a csecsemőket vitték le, anyja azonban nem vált meg tőle, így a kórház udvarán élték át a bombázásokat. Mint mondta:
A háborúban nem volt könnyű kihordani egy gyermeket, én is magzatfejlődési rendellenességgel születtem. Annyival, amennyi ma bőven elég a terhesség megszakításához. Micsoda kár lett volna értem!
Nagy családban élt, és bár édesapja jól kereső orvos volt, azért a hat gyerek felnevelése próbára tette anyagi lehetőségeiket. Az az összhang azonban, amelyet szülei és testvérei körében megélt, valamint a hit, amelyet otthonról hozott, végigkísérte egész életét.
Apja bányaorvos volt Pécsszabolcson, emellett kutatóorvosként is dolgozott a híres Ángyán-klinikán. A bányászok porbelégzéses tüdőfibrózisos megbetegedéséről írt munkájával 35 éves korában habilitált. Amikor 1989-ben megírta a felelősségbiztosításról szóló jogi monográfiáját, büszkeséggel hivatkozott édesapja szilikózisról megjelent tanulmányára. Ő ugyanis már 1940-ben részletes adatokat közölt az azbeszt rákkeltő hatásáról, amely a hatvanas évektől kezdődően egészen napjainkig a világ egyik legnagyobb kárügye lett.
Az általános iskola elvégzése után a Pannonhalmi Bencés Gimnáziumba került, és bár csak egy évet tanult ott, mégis meghatározó élménye volt az életének. Családi okok miatt a bonyhádi gimnáziumba, majd a pécsi Nagy Lajos Gimnáziumba került. Nem jogásznak, hanem irodalom–latin szakos tanárnak készült, de reménytelennek látta, hogy bekerüljön az ELTE bölcsészkarára, ezért inkább a jogi karra jelentkezett, ahol jól sikerült felvételi vizsgája ellenére is csak második nekifutásra vették fel. Később pedig hiába szerzett summa cum laude minősítéssel jogi doktorátust 1968-ban, mégsem vették fel fogalmazónak a bíróságra. Szerencséjére azonban a Baranya megyei bíróság akkori elnöke, Csiky Ottó ismerte tüdőgyógyász apját, így beadhatta az áthelyezési kérelmét. Másfél év után letette a bírói szakvizsgát.
A bírói munkát mindig szolgálatnak fogtam fel. Szolgálni az embert. Mindig az egyes embert láttam az ügy mögött
– fogalmazta meg ars poeticáját.
Azt vallotta, hogy a világegyetem hatalmas arányaihoz képest parányira méretezett emberi lét időben és térben is elképzelhetetlen egy magasabb rendű létező nélkül. Ebben a hitében sohasem engedte magát megingatni. Amikor a Baranya megyei bíróságon a tanácselnöki kinevezését a pártbizottság ahhoz a feltételhez kötötte, hogy nem vehet részt nyilvános egyházi szertartáson, felháborodva közölte főnökével, hogy ő továbbra is a székesegyházba jár majd istentiszteletre.
Feleségével éppen húsz éve voltak házasok, amikor bekapcsolódtak a Házas Hétvége katolikus lelkiségi mozgalomba, amely a házasságok karbantartását, erősítését célozta. Újra felfedezték egymást a feleségével, akivel megtanulták, hogy a házasság a legnagyobb csoda a földi életben. Ez a mozgalom a hatvanas években Amerikából indult emmauszi útjára, és a hetvenes években vert gyökeret az európai kontinensen. 1984-ben osztrák papok és házaspárok hozták el Magyarországra.
A polgári bírói ítélkezést csak kilenc évre hagyta ott, amikor 1990-ben az Országgyűlés az első Alkotmánybíróság tagjának választotta. Alkotmánybíróvá választása előtt feleségének három kérése volt hozzá:
- megmaradnak a Házas Hétvége mozgalomban,
- továbbra is megfogja otthon a porszívót és
- megeszi a maradék bablevest.
Ez utóbbi azt jelentette – magyarázta –, hogy a hatalom, a pozíció, a nagy autó sofőrrel ne változtassa meg. Egy alkalommal zsebre tett kézzel tárgyalt valakivel, párja mellé somfordált, gyöngéden kihúzta a zsebéből a kezét, és a fülébe súgta: bableves.
Kollégái megbecsülését jelezte, hogy 1993-ban és 1996-ban is megválasztották a testület helyettes elnökének.
Alkotmánybírói munkásságából érdekesmód három különvéleményét emelte ki.
Az egyiket az abortuszhatározathoz írta, amelyben visszacsengett, amit Aquinói Szent Tamás tanítása alapján a skolasztikus filozófiából merített, hogy igenis van természetjog. Boldogan konstatálta, hogy az alkotmány értékrendjéből le tudta vezetni a magzat élethez való jogát. Büszke volt az államosítással kapcsolatos határozathoz fűzött különvéleményére is, mert szerinte az államosítás alkotmányellenessége kiterjedt arra is, hogy az állam kártalanítást ígért, amit sohasem tartott be. A bírák jutalmazása kapcsán pedig kifejtette, hogy megengedhetetlen és sérti a hatalmi ágak elválasztásának elvét, ha a kormány pénzt osztogat bíróknak.
Az Alkotmánybíróságról visszatérve Baranyába a megyei bíróságon előbb tanácselnökként, 2001-től kollégiumvezetőként dolgozott. 2003. január 1-jétől nyugdíjazásáig a Pécsi Ítélőtábla elnöki tisztségét töltötte be. 2005-ben újra jelölték volna alkotmánybírónak, de elhárította a felkérést. Ezt a lépését utóbb így kommentálta:
Az akkori Alkotmánybíróság már egyáltalában nem az az Alkotmánybíróság volt, mint az első. Se személyi összetételében, se az alkotmánybíráskodásról való koncepcionális felfogásában.
Kiváló egyetemi oktató és tankönyvíró volt. Jogászok nemzedékeit vezette be a polgári jog rejtelmeibe. 1974-től 1999-ig oktatott a pécsi jogi karon. 1995-től a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Jog- és Államtudományi Karán tanított. Aktívan vett részt az új Polgári törvénykönyv kodifikációjában, nagy sikerű előadásokat tartott a kártérítési és a felelősségbiztosítási jog újraszabályozásáról. Szakmai munkásságát többek között Deák Ferenc-díjjal, 2012-ben pedig a legmagasabb igazságügyi kitüntetéssel, a Juhász Andor-díj arany fokozatával is elismerték.
Amikor 2004-ben interjút készítettem vele, a Pécsi Ítélőtábla elnöki szobájának ablakánál állva megjegyeztem, könnyű úgy ítélkezni, ha az ember lába előtt fekszik a város, mire mosolyogva a felhők felé mutatott:
Nem csak le, felfelé is kell nézni.
Hosszan tartó, méltósággal viselt betegsége után, 2017. augusztus 11-én, életének 74. évében hunyt el.
(Borítókép: Lábady Tamás, a Pécsi Ítélőtábla elnöke, korábbi alkotmánybíró, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem doktori iskolájának tanára beszél a Sólyom László korábbi köztársasági elnök, az Alkotmánybíróság első elnöke hetvenedik születésnapja alkalmából tartott ünnepségen 2012. május 7-én Fotó: Koszticsák Szilárd / MTI)