Tudja, miért fekete nap augusztus 29. a magyar történelemben?
További Belföld cikkek
- Egekbe szökött a tankerületek adóssága
- Karácsony ajándék nélkül: több százan tehettek panaszt eltűnt vagy kifosztott csomagjaik miatt
- Beperelte a magyar államot a bőnyi rendőrgyilkos, hamarabb szeretne szabadulni
- Napsütésben kezdhetjük el ledolgozni a karácsonyi kilókat
- Rétvári Bence: Januártól átlagosan 21,2 százalékkal nő a tanárok és az óvónők bére
A XVI. századi magyar–török háborúk fekete napja volt augusztus 29-e. Ez csak véletlen egybeesés vagy nagyon is tudatos időzítés volt a törökök részéről?
Az első eset Nándorfehérvár elfoglalása volt. Itt semmi tudatosságról nem beszélhetünk, az ifjú Szulejmán szultán (1494–1566) élete első sikerét aratta ezen a napon. Augusztus 29-nek utóbb emiatt lett jelentősége. Nándorfehérvár vált a későbbi török támadások kiindulópontjává. A várat védő hétszáz fős őrségből az ostrom 66. napjára mindössze hetvenketten maradtak. A szultán örömében azt a nagyúri gesztust is megengedte magának, hogy a legyőzöttek életben maradt vezetőit kaftánokkal (díszköpenyekkel) ajándékozza meg. A gondolat, hogy augusztus 29. szerencsenap lesz számára, és a vitézül harcoló ellenfél megbecsülése csak növeli a győzelem fényét, valószínűleg ekkor vert gyökeret a nagyravágyó uralkodó lelkében.
A mohácsi csata napja viszont nem a szultánon múlott.
Már éppen táborba szállt volna, ha Tomori Pál kalocsai érsek parancsára a magyar sereg nem indít támadást ellene. Így viszont harcolni volt kénytelen, és a szultán élete legnagyobb győzelmét aratta. Ezt az is bizonyította, hogy a koronázóváros, Székesfehérvár 1543-ban történt elfoglalásakor II. Lajos sírjára díszes selyemleplet teríttetett.
1541-ben már más volt a helyzet, illetve Szulejmán jobban irányíthatta az események menetét. Miután török segédcsapatok segítségével a kis János Zsigmond hívei 1541. augusztus 21–23-án a Gellérthegy körül vívott véres ütközetben tönkreverték és megfutamították az ostromló császári csapatokat, augusztus 26-án megérkezett Szulejmán. Érdemi tennivalója ekkor már nem volt. Ezután történt az ismert csel – vagyis meghívta János Zsigmondot és a főurakat saját óbudai táborába, hogy közben elfoglalhassák a budai várat –, amelyet szinte biztos, hogy tudatosan időzített augusztus 29-ére.
A mohácsi csata a magyaroknak a kijózanító vereség jelképévé vált, ahogy Ady Endre is írta: Nekünk Mohács kell. És a törököknek?
Augusztus 29-e Keresztelő Szent János feje vételének napja.
Ezt a keresztény szentet a muszlimok is nagy tiszteletben tartották, sírját mindmáig megőrizték a damaszkuszi Omajjád nagymecsetben, amelyet a neki szentelt templomból alakítottak át. Keresztelő Szent János jobb felkarja és koponyája sok más keresztény ereklyével és bizánci császári jelvénnyel együtt 1453 után a szultáni kincstárba került Konstantinápolyba, ahol amúgy ma is megtekinthető. A bizánci uralkodói hagyományokat számontartó és azok nem egy elemét továbbvivő szultánok azt is nyilvánvalóan tudták, hogy a Keresztelő Szent János ujját tartalmazó ereklyetartót használták a bizánci császárok koronázásakor. Szulejmán számára tehát augusztus 29-e vallási megközelítés szempontjából is fontos volt: tudatosan ekkor hajtotta végre Buda elfoglalását, külön is megalázva ezzel a hitetlen magyarokat.
A három augusztus 29-ét összeköti Török Bálint személye is. Mi volt a magyar főúr szerepe mindhárom alkalommal?
Török Bálint érdekes kapcsolat az események láncolatában. 1521-ben Nándorfehérvár egyik bánja volt. A tisztséget abban az évben, 19 évesen örökölte meg apjától, Török Imrétől a Valkó vármegyei főispánsággal együtt. A török támadás idején azonban nem tartózkodott a várban, azt a vicebánok, Oláh Balázs és Móré Mihály védték.
A vár elvesztéséért az országgyűlés Török Bálintot tette felelőssé, és jószágvesztésre ítélte, mire Szapolyai János erdélyi vajda udvarába menekült. A király kegyét később visszanyerte, és mint a királyi testőrség egyik parancsnoka vett részt a mohácsi csatában.
Amikor a király méltatlanul beleveszett a Duna árterén lévő mocsárba, nem volt már mellette. A két király korszakában, Habsburg Ferdinánd és Szapolyai János trónharcainak idején hol ide, hol oda állt, és valódi rablólovagként az ország egyik leghatalmasabb főurává vált. Szapolyai halála után Fráter Györggyel és Petrovics Péterrel együtt az ország kormányzása lett a feladata a csecsemő János Zsigmond helyett. 1541-ben Budát védelmezte a Habsburgokkal szemben, de előélete miatt Szulejmán nem bízott benne, illetve túl nagyhatalmúnak találta. Így amikor a csecsemőkirály kíséretében megjelent a szultán táborában, a főurak közül egyedüliként elfogták és a hírhedt isztambuli börtönbe, a Jedikulába szállították. Itt is halt meg 1550 körül.
Szulejmán életében tehát kulcsfontosságú volt augusztus 29-e. De volt-e utóélete ennek a napnak a török történelemben?
A későbbiekben a török történelem inkább az erre a napra eső eseményekben a pozitívumokat látta. Szulejmán életében is volt még két nevezetes esemény augusztus 29-én: Kőszeg ostroma e napon ért véget, illetve ekkor adta ki 1566-ban a parancsot a Szigetvár elleni támadásra. Aztán 1602-ben Székesfehérvárt ekkor foglalták vissza, valamint 1660-ban Várad is e napon került a kezükre.
1686-ban Buda reményvesztett török védőinek felmentését Szulejmán nagyvezér ezen a napon kísérelte meg, de hiába. Így jelképesen augusztus 29-e is megfosztatott szerencsét hozó mivoltától.
Kovács Örs történész, történelemtanár, a Rubicon Intézet tudományos munkatársa. A Budai Ciszterci Szent Imre Gimnázium történelem–francia szakos tanára, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia megbízásából készített középiskolai történelem-tankönyvsorozat főszerkesztője és egyik szerzője, több szakmai bizottság tagja. Fő kutatási területe a magyar–francia kapcsolatok alakulása a XX. században.
(Borítókép: Székely Bertalan: II. Lajos holttestének megtalálása )