A 18 fok és a hőérzet az két külön dolog
Gulyás Gergely miniszterelnökséget vezető miniszter a Kormányinfón jelentette be, hogy korlátozzák az állami intézmények fűtését, 18 foknál nem lehet több a közintézményekben.
A hőérzet – természetes körülmények között – akár 10-15 fokkal is eltérhet attól, amit a hőmérő mutat
– mondta az Indexnek Pintér Ferenc meteogyógyász, a Meteo Klinika igazgatója arra a kérdésünkre, hogy a gyakorlatban mit jelenthet 18 fokos hőmérsékletben dolgozni, tanulni vagy ügyet intézni.
A szakember elmondta: a kérdés összetett, hiszen az sem mindegy, milyen a fűtés az adott épületben.
A sugárzott hőt jobban érzik az emberek, mondhatni melegebbnek érzik a helyiséget, ha mondjuk infrasugárzóval fűtenek, vagy radiátoros fűtési rendszer van, ahol a fűtőegységnek is van hősugárzása. Ha huzatos a hely, akkor a beállított hőmérsékletnél lényegesen hűvösebbnek érezhetik az adott teret
– mondta Pintér Ferenc.
Hozzátette: vannak olyan munkaterületek, amelynél a 18 fok akár sok is lehet, egy szerelőcsarnokban például 14-16 fok lehet az optimális, mivel ott folyamatos, intenzív mozgással jár a munkavégzés. Az ülőmunka esetében azonban más a helyzet.
Ha valaki napi több órában ül egy viszonylag hűvösebb helyiségben, ahol tartósan alacsony a hőmérséklet, akkor az erek beszűkülnek, az ember fázni kezd, diszkomfortérzete lesz, és a teljesítőképessége is csökken
– mondta a szakember, hangsúlyozva: az egyéni igényeken is sok múlik, hiszen vannak fázósabb típusú emberek, mások pedig inkább a hűvösebbet kedvelik.
A megfelelő öltözködés, a forró tea és a munkavégzés megszakítása kisebb mozgással, sétákkal sokat javíthat a helyzeten – tette hozzá a szakember.
(Borítókép: Pintér Ferenc. Fotó: Ivády Anett)