Orbán Viktor visszautazott az 1800-as évekbe

További Belföld cikkek
- Fideszes polgármesterjelölt támadta meg a Tisza Párt nyugdíjas önkéntesét
- Karácsony Gergely kidőlt a Fővárosi Közgyűlés ülése után
- Túl vagyunk az óraátállításon, de ma még bőven érhetik meglepetések
- Vádat emeltek egy karddal az élettársára támadó férfi ellen Nyíregyházán
- Szegeden is tüntettek a gyülekezési törvény módosítása ellen
John Paget Magyarország és Erdély című könyve 1839-ben Londonban jelent meg először, de a mű teljes magyar kiadása mindmáig váratott magára. Az eddigi kiadások – főként politikai megfontolások miatt – csak hiányosan tolmácsolták Paget művét. Ezúttal az eddig magyarul meg nem jelent részek is olvashatók, immáron mindenfajta szerkesztői cenzúra befolyása nélkül.
Paget sorait olvasva megelevenedik előttünk a reformkor Magyarországa, nemcsak meglepő új ismeretekre teszünk szert, hanem kritikusabban is szemléljük azokat a leegyszerűsítő narratívákat, amelyek a korszakról, a parasztságról és nemességről, elnyomásról és együttélésről gyökeret eresztettek a nemzeti emlékezetben.
Az angol utazó könyve a 19. századi brit utazási irodalom legjelentősebb útikönyve a reformkori Magyarországról és Erdélyről, egyben gazdag kordokumentum a magyar történelem iránt érdeklődők számára.
Orbán Viktor kedvenc szerzői
Lapunk néhány hónapja gyűjtötte össze a kormányfő kedvenc szerzőit, akiknek a könyveiből a miniszterelnök ihletet szokott meríteni, hogy megérthesse ellenfeleit és az egyre bonyolultabb világot. Yuval Noah Harari izraeli történész munkái nagy hatást gyakoroltak Orbán Viktorra.
Milyen könyvekből merít ihletet Orbán Viktor?
Összegyűjtöttük, hogy a miniszterelnök milyen műveket olvasott vagy olvas.
Harari könyveinek fókuszában a világtörténelem és az emberi fejlődés áll, az ezekről alkotott gondolatait pedig közérthetően és olvasmányosan tálalja. Két legismertebb könyve a Sapiens és a Homo Deus.
„A könyv, amit Orbán az ágya mellett tart” címmel közölt az Index cikket Guglielmo Ferrero (1871–1942) olasz történészről, filozófusról, regényíróról és publicistáról. A 2019-es európai parlamenti választások előtt a kormányfő interjút adott a La Stampa nevű napilapnak, amely azt írta, hogy Orbán Viktor hosszasan értekezett az olasz historikusról.
A miniszterelnök kedvenc szerzői közé tartozik még Niall Ferguson skót–amerikai történész is, akinek több könyve is kapható Magyarországon. A szimpátia kölcsönös, hiszen tavaly ősszel Orbán Viktor mellett főelőadóként Ferguson is beszédet mondott a Mathias Corvinus Collegium évnyitóján.
(Borítókép: Orbán Viktor. Fotó: Kaszás Tamás / Index)