Eddig lehet a számlálóbiztosokkal kitölteni a népszámlálási kérdőíveket
További Belföld cikkek
- A Hős utcai gettónak már a megépítése sem volt jó ötlet, most felszámolják
- „Ennek k..va nagy következményei lesznek, ebből elég volt” – újabb hangfelvétel került ki Magyar Péterről
- Csaknem húsz éve az Alkotmánybíróság dobta le a „választási atombombát”
- Rogán Antal: Megpróbálunk rendet vágni, de teljes felelősséget nem vállalunk
- Pusztításba kezdett egy Zsiguli Budapesten, teli piroson vágódott be a másik autós elé
Október elsején indult a népszámlálás és október 19-ig lehetett kitölteni online a kérdőívet. Rendkívül népszerű volt az online kitöltés, 3,2 millió címről csaknem 7 millió személyi kérdőív érkezett be október 19-ig. A címek 63,5 százalékáról online érkeztek be a válaszok – mondta el Rövid Irén, a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szóvivője vasárnap az M1 reggeli műsorában.
Hozzátette, a számlálóbiztosok október 20-tól kezdték meg a munkát és november 20-ig keresik fel azokat a háztartásokat, ahonnan nem érkezett be az online kitöltött kérdőív.
A számlálóbiztosok legalább három alkalommal, különböző időpontokban látogatnak el a címekre és próbálják majd felvenni a kapcsolatot az ott élőkkel. Hétköznap és hétvégén is felkereshetik a számlálóbiztosok az embereket – közölte Rövid Irén.
November elsején egy napra szünetel a adatfelvétel, ugyanakkor ha valaki kérte, hogy ekkor keressék fel, akkor természetesen számíthat majd a számlálóbiztos érkezésére.
A számlálóbiztos elérhetőséget hagy, ha többszöri megkeresés után sem talál otthon senkit, így lehetőség van előzetes időpont-egyeztetésre.
Rövid Irén felhívta a figyelmet arra, hogy azoknak, akik november 20-ig nem vesznek részt a népszámlálásban, még lesz egy hetük erre. November 21. és 28. között tudnak majd eleget tenni az adatszolgáltatási kötelezettségnek. Nekik a jegyzőt kell majd felkeresniük.
Kiemelte ugyanakkor, hogy nem érdemes az utolsó pillanatig várni, hiszen a számlálóbiztosok alkalmazkodnak, és keresik a legalkalmasabb időpontot a kérdőív kitöltésére.
A háztartás egy nagykorú tagja megválaszolhatja valamennyi kérdést.
Rövid Irén hangsúlyozta: kötelező a részvétel a népszámlálásban, azonban néhány kérdésre nem kötelező válaszolni. Önkéntes a válaszadás például a vallásra, az egészségi állapotra, valamint a fogyatékosságra vonatkozó kérdésekre – mondta. Hozzátette ugyanakkor, hogy bár nem kötelező, de fontos a válaszadás, mert az érintett szervezetek számára nélkülözhetetlenek ezek az adatok.
Az ország kétharmada már online kitöltötte a népszavazást
Lezárult a 2022-es népszámlálás online önkitöltési időszaka. A kitöltési arány országosan elérte a 63,5 százalékot – írja közösségi oldalán a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
A rendszer lezárásáig, azaz október 19-én, szerdán délelőtt 10 óráig összesen 3,2 millió címről 7 millió személyi kérdőív érkezett be a rendszerbe. A népszámlálásban mintegy 5 millió cím érintett, vagyis a címek 63,5 százalékáról beérkeztek a válaszok.
Az online kitöltésben részt vevők aránya Pest megyében volt a legmagasabb 71,7 százalékkal, a második helyre Győr-Moson-Sopron megye került 69,5 százalékkal, a képzeletbeli dobogó harmadik helyén Fejér megye áll 67,5 százalékkal.
A főváros is jól szerepelt, a határidőig a címek 70,8 százalékáról küldték be online a kérdőívet. Azokat a háztartásokat, ahol nem éltek a kérdőív online kitöltésének a lehetőségével, számlálóbiztosok keresik fel október 20. és november 20. között.
Fénykép készül az országról
„A népszámlálás egyik legnagyobb jelentősége az, hogy tízévenként egy olyan részletes fénykép készül az országról, amely a társadalmat a legkisebb részletig bemutatja”
– mondta el Vukovich Gabriella, a Központi Statisztikai Hivatal elnöke az Index Kibeszélő című műsorában.
(Borítókép: Számlálóbiztos egy budapesti családnál 2022. október 20-án. Fotó: Illyés Tibor / MTI)