Hamarabb eshet a hó, mint arról álmodni mertünk volna
A jövő hét első felében nagy mennyiségű sarkvidéki eredetű levegő árasztja el a kelet-európai síkságot egy Skandinávia felett formálódó anticiklonnak köszönhetően. A Kárpát-medence időjárását ez még érdemben nem befolyásolja. Hétvégén és a jövő hét első napjaiban is többnyire felhős, ködös időjárásra van kilátás – írja az Időkép.
Szerda tájékán azonban a fent említett fagyos légtömeg nyugatabbra mozdulhat el, és Közép-Európába is beszivároghat, miközben az észak-atlanti térségben képződő ciklonok és frontjaik sorra érik el kontinensünket nyugat felől. Ezzel tulajdonképpen egy keveredési zóna alakulhat ki Közép-Európa fölött, ahol a keletről jövő hidegebb, szárazabb, valamint az Atlanti-óceán és Földközi-tenger felől érkező enyhébb, nedvesebb légtömeg találkozhat egymással.
Ez önmagában is nagy bizonytalansági faktort jelent, de erre még rátesz egy lapáttal, hogy az észak-atlanti ciklonok hidegfrontjai mediterrán ciklonokat indíthatnak be a Földközi-tenger térségben.
A hét elejétől csapadékosabb idő lesz, kérdés, milyen formában
A valószínűségi előrejelzések szerint lassú lehűlésre lehet számítani, de az még nem ismert, hogy mekkora mennyiségű hideg levegő áramlik nyugat felé, és szivárog a Kárpát-medencébe. Lehet, hogy csak pár fokkal esik vissza a hőmérséklet, de ennél nagyobb mértékű lehűlés sem kizárt.
Keddtől csapadékosabb időjárásra van kilátás, amit a nyugat felől érkező időjárási frontok, valamint mediterrán ciklonok szolgáltathatnak majd. A csapadék mennyisége is nagyon bizonytalan, de mediterrán ciklonok esetén kiadósabb öntözés is benne lehet a pakliban.
Egyelőre nagyobb esély van az esőre, mint a hóra, de a portál szerint létrejöhet olyan forgatókönyv is, amelyben a csapadék és a fagyos levegő is rendelkezésre állhat ahhoz, hogy
megpillantsuk a szezon első hópelyheit.
Ha ez így is lesz, nagy valószínűséggel a hegyekben következik be.
(Borítókép: Behavazott tó a Zala megyei Újudvaron 2022. január 21-én. Fotó: Varga György / MTI)