Ezek a fával fűtés árnyoldalai, érdemes figyelni
A Magyar Tűzoltó Szövetség elnöke szerint az utóbbi 10-15 évben – köszönhetően a biztonságosabb technológiának – nem emelkedett a lakástüzek száma.
Ezekben az években 5-6 ezer lakástűz fordult elő, többségében a téli és a kora tavaszi időszakban főképpen az ünnepek környékén
– magyarázta Dobson Tibor. A veszélyeztetett korosztály két nagy csoportja a hatvan év feletti idősek illetve a kisgyermekek – írja az Infostart. Mivel az ő reakcióidőjük nem a legmegfelelőbb, ezért a felnőtteknek kell rájuk odafigyelni – szögezte le.
A legtöbb tűz elektromos zárlat illetve elektromos meghibásodás miatt keletkezik. A kiváltó ok még az eszköz túlterheltsége lehet, mert túl sok eszközt működtetünk egy elosztóból, amit nem bír el a rendszer. A tűzesetek nagy része sütés és főzés közben keletkezik a konyhában – magyarázta Dobson Tibor.
Az idei tél során valószínűleg a szokásosnál többen fognak fával fűteni, mint szénnel. Bár a rezsiárak emelkedése miatt egyre többen választják a hagyományos fűtési módszereket, ezzel kapcsolatban több dologra is figyelni kell – figyelmeztetett a tűzoltó vezérőrnagy.
- a fával fűtés előtt át kell nézni a kéményt, mert itt ez az oka a legtöbb tűzesetnek
- ellenőrizni kell az összes fűtőeszközt, függetlenül attól, hogy mivel üzemel
- meg kell bizonyosodni arról, hogy a füst elvezetése megfelelően történik-e
- a fűtő berendezés közelében ne tartsunk semmiféle gyúlékony anyagot
- a gyermekek elől mindig el kell zárni a tűzgyújtásra alkalmas eszközöket.
A lakásokba pedig érdemes szén-monoxid érzékelőt és füstjelzőt vásárolni – tette hozzá Dobson Tibor. Mindkét készüléket éveken keresztül használhatjuk.