Szijjártó Péter: Küzdöttünk, győztünk, kivételt kaptunk!
További Belföld cikkek
- Ingyen utazhatnak a kutyák, és a kerékpárszállítás is díjmentes lesz a MÁV budapesti járatain
- Ellopták a kiállított adventi dekorációt egy magyar nagyvárosban
- Népszava: a gyerekek vallásának rögzítésére kérték a szülőket az egyik állami iskolában
- Publicus: Magyar Péter és pártja megítélésének sem ártanak a hangfelvételek
- Beszólással indult a közgyűlés, a legvitatottabb kérdést pedig rögtön levették a napirendről
A külgazdasági és külügyminiszter Facebook-oldalán videóban közölte az olajembargó tárgyalásának fejleményét. Indokolta annak szükségességét, hogy Magyarország mentességet kaphasson az olajárplafon és olajembargó bevezetése alól.
Jelenleg, hogyha az Oroszországból érkező kőolajat ki kellene iktatnunk a magyar energiaellátásból, akkor az ország kőolajellátása fizikailag ellehetetlenülne
– közölte Szijjártó Péter. Hozzátette: fontos megérteni, hogy „mi, magyarok soha nem ideológiai és nem is politikai kérdésként tekintettünk az energiaellátás kérdésére, mert az egy fizikai kérdés számunkra” – szögezte le a külügyminiszter. Ahhoz, hogy egy ország kőolajat tudjon vásárolni, vezetékre – profánul csőre – van szükség. Mégpedig akkorára, hogy azon annyi kőolajat lehessen venni, amennyi elég az ország működtetéséhez. Elmondta, hogy Közép-Európában az infrastruktúra úgy alakult ki, hogy
Magyarország kőolajellátása csak akkor lehetséges fizikailag, hogyha Oroszországból tudunk kőolajat venni.
Hozzátette, ez nem ízlés kérdése, nem politikai állásfoglalás, ez a fizikai valóság. „Nem akarjuk, hogy Magyarország energiaellátása veszélybe kerüljön, ezért küzdöttünk a kivételért, és örülünk, hogy ezt sikerült elérnünk” – jelentette ki.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter korábban bevallotta, hogy „Magyarország orosz kőolaj- és földgázvásárlása nem valamiféle politikai állásfoglalás, hanem fizikai realitás, ugyanis jelenleg csak így garantálható hazánk ellátása”.
Szlovákia Magyarország második legfontosabb kereskedelmi partnere
A tárcavezető szlovák kollégájával, Rastislav Kácerrel közös sajtótájékoztatóján kiemelte, hogy Európa ma súlyos kihívásokkal néz szembe, s ilyen helyzetben a jószomszédi, kiszámítható és megbízható kapcsolatok jelentősége felértékelődik.
Mindkét fél sokat profitál Magyarország és Szlovákia együttműködéséből, ez a megbízható kapcsolat ráadásul segít a jelenlegi nehéz helyzet kezelésében is
– szögezte le Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hétfőn Pozsonyban a szerkesztőségünkhöz eljuttatott közlemény szerint.
Mindkét ország megbízható NATO-szövetséges, Szlovákia ráadásul többtucatnyi rendőrrel járul hozzá az ostrom alatt álló magyar–szerb határ védelméhez, ahol csak idén eddig már mintegy 255 ezer illegális átlépési kísérletet akadályoztak meg. Szijjártó Péter rámutatott, hogy Szlovákia Magyarország második legfontosabb kereskedelmi partnere, tavaly a kétoldalú kereskedelmi forgalom meghaladta a 13 milliárd eurót, és ezzel rekordot döntött, s idén is 43 százalékos növekedést regisztráltak.
Folyamatos a két ország közötti összeköttetések javítása, jövőre három Ipoly-híd, valamint egy közúti és egy kompkapcsolat készül el, így öt újabb helyen lesz határátlépés.
Az Európai Bizottság elfogadta a magyar–szlovák közös programot, amely keretében 135 millió euró értékben hajthatók végre határon átnyúló fejlesztések közösségi finanszírozással a jelenlegi hétéves költségvetési ciklusban.
A miniszter az energiaellátásról azt mondta, jó stratégiai döntésnek bizonyult a gázvezetékrendszerek és a villamosenergia-hálózatok összekötése, és mára az áram vált az első számú importtermékké Szlovákiából, miután a határkeresztező kapacitás másfélszeresére emelkedett a közelmúltbeli fejlesztések nyomán.
A gázvezetékrendszerek összeköttetésének eredményeként fontos pont jöhet létre az észak–déli tranzitútvonalon, az interkonnektor kapacitását pedig Magyarország kész a jelenlegi évi 1,75 milliárd köbméterről 5,2 milliárd köbméterre növelni Szlovákia irányába.
Szoros az együttműködés a nukleáris energia terén is, mindkét ország kapacitásai növelésén dolgozik az energiabiztonság javítása érdekében.