Még idén döntés születhet az egészségügyi szakdolgozók béremeléséről
További Belföld cikkek
- Bezsongtak a szegedi fiatalok, olyan jól lehet majd keresni a szegedi BYD üzemben
- A kormány „egyházi szereplőkkel” bővítené a nevelőszülői hálózatot, de az egyházakat nem értesítették
- A virológus figyelmeztetett: van nagyobb veszély a Covidnál
- Rászoruló gyermekeknek gyűjt karácsonyi ajándékokat a Magyar Máltai Szeretetszolgálat
- Harminchárom éves bűnügy végére tett pontot a rendőrség, elfogták a paloznaki gyilkosság egyik elkövetőjét
A média információi szerint a jövő heti kormányülésen végleges döntés születhet az egészségügyi szakdolgozók béremeléséről. Ha jóváhagyja a kabinet Takács Péter egészségügyi államtitkár javaslatát, csaknem 180-200 milliárd forintos forrásból nőhet a bérük két részletben 2023 és 2024 elején.
Mint arról korábban az Index is beszámolt, az alap- és középfokú végzettségűeknek a két emeléssel együtt összesen 32 százalékos, a diplomásoknak pedig 55 százalékos emelést ajánlanak a javaslatban.
Bíznak benne
Balogh Zoltán, a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara (MESZK) elnöke a Népszavának azt mondta, az elmúlt időszakban többször is egyeztettek Takács Péter államtitkárral a bérfejlesztésről, és abban bíznak, hogy a korábban már bejelentett 10 százalékos orvosi béremeléssel együtt a szakdolgozók is megkapják az első lépcsőjüket. Valamint azt is kiemelte, hogy enélkül a szakdolgozók 27 százalékos béraránya 22 százalékra esne az orvosokéhoz képest.
Most a jövő év elején legalább egy olyan léptékű emelésre, azaz minimum plusz 30 százalékra lenne szükségük, amellyel nemcsak megőrizheti az egészségügy más ágazatokkal szemben a versenyképességét, de még egy kis előnyt is szerezhet
– tette hozzá a lapnak Balogh Zoltán.
Soós Adrianna, a Független Egészségügyi Szakszervezet (FESZ) elnöke szerint az egészségügyben egyre nagyobb a bérfeszültség és nehezebben viselhető el, hogy a szakdolgozók fizetése ennyivel lemarad az orvosokétól. Ugyanakkor az infláció miatt több műszakot vállalva sem tudnak megélni a bérükből, ezért egyre többen mondják fel az úgynevezett önkéntes túlmunkára vonatkozó szerződésüket, és sokan döntenek a szakma elhagyása mellett is.
(Borítókép: Christopher Furlong / Getty Images)