Több mint ötvenmilliárdból gazdálkodik Pécs
További Belföld cikkek
- Megérkezett a havazás, baleseteket és fennakadásokat okozott az utakon
- Uszály ütközött a Margit híd lábának, több hajóban is kárt tett
- Orbán Viktor: A békéről beszélni Európában olyan volt, mintha ördögöt idéznél
- Kemény üzenetet küldött David Pressmannek lehetséges utódja: Hagyd abba ezt az ostobaságot
- Parázs vita alakult ki Magyar Péter és Fülöp Attila között
Elfogadta Pécs idei költségvetését a város önkormányzatának közgyűlése. Az önkormányzat 54,561 milliárd forintos kiadással és ugyanennyi bevétellel tervez 2023-ban. Ez az összeg több mint tíz százalékkal több a tavalyinál.
Beruházásokra több mint 13,8 milliárd forint jut, ami csaknem tízmilliárddal több a 2022-es összegnél. Személyi juttatásokra a tavalyi 10,9 milliárd helyett 2023-ban 13,2 milliárd forintot fordítanak, az iparűzési adóból pedig nyolcmilliárdos, a tavaly tervezettnél félmilliárd forinttal többet remél a városvezetés.
Péterffy Attila (Pécs Jövője) polgármester előterjesztőként elmondta: az energia- és üzemanyagárak elszabadulása leszűkíti a mozgásterüket: törleszteniük kell a hiteleket, az államnak duplaannyi szolidaritási hozzájárulást kell fizetni, és az infláció generálta bérigényeket is kezelniük kell.
Így fő céljuk a város működőképességének fenntartása, a fejlesztések előkészítése lesz.
TÖREKEDNEK A TAKARÉKOS GAZDÁLKODÁSRA, A MUNKAHELYEK MEGTARTÁSÁRA, AZ ELBOCSÁTÁSOK ELKERÜLÉSÉRE, TOVÁBBÁ A VÁROSI KÖZSZOLGÁLTATÁSOK SZINTEN TARTÁSÁRA.
Idén egyébként az energiaár-emelkedés hatásainak enyhítése érdekében 5,4 milliárd forintos állami kompenzációra számít a város.
A polgármester azt mondta: a nehéz pénzügyi helyzet ellenére az önkormányzat igyekszik segíteni a pécsieknek, így rezsivédelmi programot dolgoztak ki a lakosok számára 200, a vállalkozások részére pedig 100 millió forintos keretösszeggel, továbbá társasházi energetikai felújítási programot indítanak 150 millió forintos célkerettel, emellett 2023-tól jelentősen csökkentették a lakosság építményadó-terheit.
A közgyűlés ellenzéki, fideszes városházi frakcióvezetője, Csizmadia Péter úgy vélte:
egyáltalán nem takarékos a költségvetés, hiszen elfér benne százmillió forintnyi cégvezetői prémium, és több mint százmilliót címeztek tanácsadók kifizetésére,
koncepciók készítésére, továbbá fejlesztések tízmilliárd forintnyi hitelből való finanszírozását is tervezik.
Kővári János, a szintén ellenzékben lévő Összefogás Pécsért Egyesület–KDNP frakcióvezetője azt is javasolta: adják el az önkormányzat „propagandaújságjait” kiadó céget, és a befolyó pénzt adják a pécsi buszsofőröknek, továbbá nyújtsanak 200 milliós kiegészítő támogatást a Pécsi Nemzeti Színház működésének biztosítására.
A jelentősebb összegről szóló módosítókat a közgyűlés azonban elutasította. Félmilliárdot elkülönítettek viszont nagyobb uniós projektek előkészítésére – adta hírül az MTI.