A holokauszt nem a gázkamrákkal kezdődött – megtartották az Élet menetét Budapesten
További Belföld cikkek
- Átkot és rontást is levesznek, de füvesasszony is lesz a Miniszterelnökség által támogatott sámánfesztiválton
- A Hős utcai gettónak már a megépítése sem volt jó ötlet, most felszámolják
- „Ennek k..va nagy következményei lesznek, ebből elég volt” – újabb hangfelvétel került ki Magyar Péterről
- Csaknem húsz éve az Alkotmánybíróság dobta le a „választási atombombát”
- Rogán Antal: Megpróbálunk rendet vágni, de teljes felelősséget nem vállalunk
Április 16. a holokauszt magyarországi emléknapja. Összesen 600 ezer magyarországi zsidó férfi, nő és gyerek vesztette az életét a II. világháborúban pusztán a származása miatt.
Rájuk emlékeztek vasárnap délután az Élet menetén, amelyet immár 19. alkalommal rendeztek meg Magyarországon.
Séta és emlékezés
A holokauszt áldozataira emlékező séta idén a VIII. kerületi Koltói Anna térről indult, és a VII. kerületi Bethlen Gábor térre érkezett. A séta a munkaszolgálatosoknak állított emléket, a menet közel két kilométeres útvonala Budapest két munkaszolgálatos emlékműve között haladt.
A megemlékezés vasárnap 17 órakor kezdődött a Koltói Anna téren a munkaszolgálatosok emlékművénél.
A megjelent holokauszttúlélők és az érdeklődők előtt tartott megemlékezésen beszédet mondott az idei menet díszvendége, Katharina von Schnurbein, az antiszemitizmus elleni harc és a zsidó élet támogatásának európai bizottsági koordinátora.
Katharina von Schnurbein elmondta: bár 1944-ben a második világháború már a lezárása felé közeledett, de a németek Európa-szerte üldözték a zsidókat.
A holokauszt nem a gázkamrákkal kezdődött
– mondta Katharina von Schnurbein. Hozzátette, ezen az eseményen több millió zsidó és roma áldozatra emlékezünk a Bethlen tér felé sétálva.
Az antiszemitizmus elleni harc és a zsidó élet támogatásának európai bizottsági koordinátora kiemelte, a holokauszt nem történhet meg még egyszer sehol a világon, és közös felelősségünk, hogy ez így is legyen.
Gyűlölet nélkül nem lehetett volna holokauszt
– mondta beszédében David Pressman, az Amerikai Egyesült Államok budapesti nagykövete. A diplomata hozzátette, azokat sem felejthetjük el, akik elkövették ezeket a szörnyű bűnöket, majd felhívta a figyelmet arra, hogy a séta egyszerre része a megemlékezésnek és az újjászületésnek.
Jákov Hadasz-Handelszman, Izrael budapesti nagykövete elmondta, a magyarországi Élet menete az egyik legnagyobb egész Európában. Kiemelte, hogy hatmillió – köztük 600 ezer magyar – zsidó áldozatra emlékezünk a mai napon.
Az izraeli diplomata szerint az oktatásnak kiemelkedő szerepe van az antiszemitizmus eltörlésében.
Ezért is fontos tisztelni a még köztünk lévő túlélőket és a példájukon keresztül felhívni a fiatal generációk figyelmét arra, a holokauszt nem történhet meg soha a jövőben sem Magyarországon, sem a szomszédunkban vagy a világon bárhol
– emelte ki Jákov Hadasz-Handelszman beszédében.
(Borítókép: Papajcsik Péter / Index)