Ezekben az országokban a legalacsonyabb a nyugdíjkorhatár
További Belföld cikkek
- A kormány „egyházi szereplőkkel” bővítené a nevelőszülői hálózatot, de az egyházakat nem értesítették
- A virológus figyelmeztetett: van nagyobb veszély a Covidnál
- Rászoruló gyermekeknek gyűjt karácsonyi ajándékokat a Magyar Máltai Szeretetszolgálat
- Harminchárom éves bűnügy végére tett pontot a rendőrség, elfogták a paloznaki gyilkosság egyik elkövetőjét
- Nagyszabású konferenciát szerveznek a reformátusok a kegyelmi botrány feldolgozásáról
A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) nyugdíjkorhatár szerint rangsorolta a világ országait.
Ezek alapján a világ országai közül
Kínában lehet a legkorábban nyugdíjba menni, ott a nők 50, a férfiak pedig 60 évesen mehetnek nyugdíjba.
A viszonylag alacsony nyugdíjkorhatárral rendelkező országok közé tartozik még Oroszország, Indonézia, Kolumbia és Törökország is.
A felmérés szerint ennek ellenére a legtöbben nem vonulnak fiatalon nyugdíjba, ugyanis nem tudnák fenntartani korábbi életszínvonalukat, vagy egyáltalán nem tudnának megélni nyugdíjukból.
Kínában például a kormányzati finanszírozás nem tartott lépést a nyugdíjba vonulók növekvő számával, ami arra készteti a legtöbb kínait, hogy tovább maradjanak a munkaerőpiacon.
Európában komoly gond a nyugdíjazás
A nyugdíjasok száma a legtöbb országban növekszik, az öregedő társadalom problémája még azokban az országokban is komoly aggodalomra ad okot, amelyekben a nyugdíjkorhatár 64 vagy 65 év.
A 65 ÉVES ÉS IDŐSEBB LAKOSOK TÁMOGATÁSÁT ILLETŐEN ÁZSIA ÉS EURÓPA NÉZ SZEMBE A LEGNAGYOBB KIHÍVÁSOKKAL.
Idetartozik Magyarország is, nálunk a nyugdíjkorhatár a férfiaknál és a nőknél is 65 év, a nőknek kedvezményként opció lehet a kedvezményes öregségi nyugdíj 40 évi szolgálati idő után.
Az idősek növekvő száma Franciaországban is komoly gondot okoz, nagyjából minden negyedik lakos 60 év feletti, és becslések szerint 2040-re már minden harmadik lesz az. Jelenleg komoly tüntetések zajlanak az országban a nemrég kiadott törvénytervezet miatt, amely két évvel megemeli a nyugdíjkorhatárt Franciaországban.
A japán idősek a lakosság 28 százalékát, az olaszok pedig a 23 százalékát teszik ki. Finnországban, Görögországban és Portugáliában a lakosság mintegy 22 százaléka 65 éves vagy annál idősebb.
A legnagyobb számú idős népesség Kínában él.
Az ENSZ előrejelzése szerint 2050-re Kína lakosságának mintegy 26 százaléka lesz 65 éves vagy idősebb, míg 2019-ben ez az arány csupán 12 százalék volt.
A Quartz kiemeli, bár a világ népessége 2022-ben elérte a 8 milliárd főt, a növekedés üteme lelassult. Ebből kifolyólag világszerte egyre több ember vonul majd nyugdíjba, ezért az országoknak ki kell találniuk, hogyan támogassák megfelelően ezeket a lakosokat, valamint hogy miként tartható fenn gazdaságilag az a társadalom, amelyik lakosságának nagy része kiesik a munkaerőpiacról.
(Borítókép: Qilai Shen / Bloomberg / Getty Images)