Honvédelmi miniszter a védelmi kiadások emeléséről: A kormány számára ez nem a plafon, inkább a küszöb
![DBOGI20230331068](https://kep.index.hu/1/0/4853/48537/485377/48537782_5b2fa7d15cb3e3e8ee20e1f8ad844a79_wm.jpg)
További Belföld cikkek
- Újabb módszerrel próbálkozott egy csaló, de gyorsan lelepleződött
- Külföldi gyorshajtás miatt kapott bírságot egy békési nő, pedig sosem járt abban az országban
- A MÁV igyekszik javítani járatai pontosságán
- A Media1 főszerkesztője szerint a Telex és a 444 információkat tart vissza, ha az Magyar Péternek kellemetlen
- Porig égett egy állatmenhely Gyöngyösorosziban
Amint arról már az Index is beszámolt, Oslóban találkozott egymással Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter és Bjorn Arild Gram norvég védelmi miniszter. Első és legfontosabb pontként Magyarország légvédelmi rendszerének kiépítéséről beszéltek, amelyhez Norvégia a NASAMS rakétarendszerrel járul hozzá. A honvédelmi miniszter emiatt még egy napot maradt Norvégiában, pénteken a Kongsberg nevű hadiipari céget látogatja meg, ahol magyar katonákkal találkozik, akik a NASAMS légvédelmi rakétarendszert tanulják kezelni.
Ezzel kapcsolatban Szalay-Bobrovniczky Kristóf elmondta, „a magyar védelmi kiadásoknak az észak-atlanti szervezet által elvárt mértéke már idén elérheti az elvárt két százalékot, ez pedig a magyar kormány számára nem a plafon, inkább a küszöb”.
A tárcavezető elmondta, a találkozó kiemelt témái közé tartozott továbbá a svéd NATO-csatlakozás ügye is. Mint elmondta, Magyarország és személyesen ő is támogatja Svédország csatlakozását az Észak-atlanti Szövetséghez. A miniszter arra reagált, hogy tegnap az amerikai védelmi miniszter azt mondta, alig várja már, hogy Svédország a NATO tagja legyen – derül ki az ATV riportjából.
A honvédelmi miniszter kiemelte, hogy a Fidesz–KDNP-frakciónak még vannak vitáik a svédekkel, de úgy véli, ezeket rövid időn belül tisztázhatják.
Ez a munka még zajlik, és hamarosan eljuthatunk a ratifikációig, én azt gondolom, hogy Magyarország semmi esetre sem lesz az utolsó ebben a sorban
– közölte Szalay-Bobrovniczky Kristóf.
A magyar nemzeti hadfelszerelési igazgató is úgy látja, fontos Svédország NATO-csatlakozása. Tömböl László szerint három ország, Svédország, Finnország és Norvégia egy szerződés keretében együttműködött, ezen eljárásaik a NATO-eljárásoknak megfelelőek voltak, úgyis, hogy a svédek és a finnek nem is voltak a NATO tagjai.
(Borítókép: Szalay-Bobrovniczky Kristóf 2023. március 31-én. Fotó: Bodnár Boglárka/MTI)