- Belföld
- Indexvideó
- Podcast
- Kibeszélő podcast
- konkrétan
- konkrétan rónai egonnal
- győrfi pál
- gálvölgyi jános
- omsz
- mentők
Győrfi Pál: Az életmentésben nincs VIP, ha mégis lesz, az én munkám ott véget ér

További Belföld cikkek
- Megvan az első fokú ítélet a migránsokat hűtőkocsiban szállító sofőr ügyében
- Gáspár Győző elárulta, tényleg beszélt-e Magyar Péterrel
- Itt a kormány új drogtörvény-javaslata, akár az ingatlant is elkobozhatja a rendőrség
- Orbán Viktor bevetette a titkos fegyvert, és nem a poloskázás volt az
- Újabb bejelentést tett Nyitrai Zsolt, van, aki már igénylés nélkül is kap gondosórát
A vizsgálat még nem zárult le Gálvölgyi János – vélhetően – hibás ellátása után, de annyit már biztosan lehet látni, hogy, aki a mentésirányító központban először felvette a hívást és a tünetek alapján besorolta egy bizonyos sürgősségi szintre, hibásan tette ezt meg, az összes többi döntés már ennek alapján született. Gálvölgyi János akkor P2-es kategóriába került, azaz úgy ítélte meg, aki a hívást fogadta, hogy nincs közvetlen életveszélyben. Ez hiba volt – fogalmazott Győrfi Pál az Indexnek, Rónai Egon Konkrétan című műsorában.
Ismert, hogy Gálvölgyi János május 10-én, szerdán rosszul lett, légzési nehézségekkel küzdött, ám amikor a hozzátartozói a mentőket hívták, nem küldtek rohamkocsit az életveszélyes állapotra tekintettel. A színész és lányai csaknem egy órát vártak, amíg a szakszerű segítség megérkezett.
A Kossuth-díjas színész végül intenzív osztályra, lélegeztető gépre került, ahol mostanra stabilizálták az állapotát. Az Országos Mentőszolgálatnál belső vizsgálat indult. A 74 éves színész lányának beszámolója szerint, amikor fél óra várakozás után a mentő még mindig nem érkezett meg, ismét telefonált a központnak, és ekkor már emelt hangon beszélt, a vonal másik végén levő mentésirányító pedig rátette a telefont.
Az OMSZ szóvivője Rónai Egonnak elmondta, ezt „biztosan nem lehet megtenni”, kommunikációs hibák egyértelműen történtek, ám az igazi kérdés számára az, hogyan lehetséges, hogy közel ötven percen keresztül Gálvölgyi Jánoshoz nem érkezett ki a mentő, holott később bebizonyosodott: valóban életveszélyes állapotban volt.
A konkrét esetet nem elemezhetem, mert személyiségi jogokat sértenék, plusz az ügyben még tart a vizsgálat. Ugyanakkor egy ilyen szituációban a mentésirányító kap egy sor információt, aminek alapján a történtekről valósághű képet kell alkotnia. A tünetek kapcsán pedig elhangzott a nehézlégzés kifejezés, ami önmagában életveszélyes állapot. Az összkép hiába mutatta, hogy nincs akut életveszély, ilyen esetekben mindig a rosszabb verziót kell feltételezni.
Gálvölgyi János: Ez a szakma olyan, hogy kötelező lopni
A Sunday Brunch vendége volt a Kossuth-díjas színművész.
A beszélgetés egy pontján Rónai Egon azt a kérdést vetette fel, megkereste-e bárki az OMSZ részéről Gálvölgyi János családját, hogy bocsánatot kérjen? Győrfi Pál szerint nem, ugyanakkor a nyilvánosság előtt sajnálatát fejezte ki. A műsorvezető jelezte, bár a színész ismertsége révén kapott ez az ügy ekkora figyelmet, azóta a családhoz tucatszám érkeznek a beszámolók a hasonló esetekről, ami egyértelműen komoly rendszerhibát jelez.
Győrfi Pál beszélt arról is, a világon egyedülálló módon Magyarország egy egységes mentésszervezési stratégiát követ, ennek köszönhetően előfordul olyan napszak, amikor tíz másodpercenként érkeznek be hozzájuk a hívások, a napi átlag közel 3500 eset. Az elmúlt több mint 70 év tapasztalata azonban azt mutatja, ennek a rendszernek sokkal inkább vannak előnyei, mint hibái.
A műsorban felmerült a VIP-betegek kérdése, az OMSZ szóvivője ugyanakkor kijelentette, nincs olyan, hogy VIP-mentő.
Soha nem szabad számítania annak, hogy ki igazgató, ki segédmunkás, ki gazdag ember. Amíg ez így van, én addig vállalom ezt a munkát, amint ebben változás lesz, én köszönöm szépen, ennyi elég is volt
– fogalmazott Győrfi Pál. Hozzátette, mindig a súlyosabb esetet látják el, és ez a mentésirányításban is ezen elvek mentén zajlik.
A Konkrétan legújabb adásában Rónai Egon erről is beszélgetett Győrfi Pállal:
- az OMSZ-nél felmerült állítólagos létszámhiányról,
- arról, hogyan vonják be a mesterséges intelligenciát a mentésszervezésbe,
- egy mindenki által használható életmentő applikációról
- arról, hány perc alatt kell/kéne kiérkeznie a mentőnek, és ezt az időt honnan kell számolni
- az ügyeleti rendszer átalakulásáról
(Borítókép: Rónai Egon és Győrfi Pál. Fotó: Zöld Fanni / Index)


