Itt a válasz, mi okozta a magyarországi földrengéseket
További Belföld cikkek
- Reagált a kormány a legújabb Magyar Péter-féle hangfelvételre
- Átkot és rontást is levesznek, de füvesasszony is lesz a Miniszterelnökség által támogatott sámánfesztiválon
- A Hős utcai gettónak már a megépítése sem volt jó ötlet, most felszámolják
- „Ennek k..va nagy következményei lesznek, ebből elég volt” – újabb hangfelvétel került ki Magyar Péterről
- Csaknem húsz éve az Alkotmánybíróság dobta le a „választási atombombát”
Mint ahogy megírtuk, szombaton két, magyar viszonylatban relatíve nagynak mondható földrengést is észlelhettek a Magyarország déli felén élők. Erősségüket a Richter-skála szerint 4,2-re becsülték, és a rengéseket aztán kisebb utórengések is követték.
Ezt követően augusztus 20-án hajnalban újabb földrengések voltak, az egyik erőssége 3,5-es magnitúdójú volt, míg a másik 4,2-es.
Az ELKH FI Kövesligethy Radó Szeizmológiai Obszervatórium a szombati Facebook-bejegyzésében azt írta:
A hazánkban kipattanó földrengések hajtóereje, hogy az Adriai-kőzetlemez északi irányban mozog, miközben az óramutató járásával ellentétesen forog is. Ennek következtében a Kárpáti-öblözetben található két nagyobb szerkezeti egységet, az Alcapát és a Tisza–Dácia-egységeket folyamatosan a stabil Európai platformnak préseli, és azokban feszültséget halmoz fel
Ezek leginkább a Pannon-medence szegélyén található lemezhatárok és a hegységkeret mentén pattannak ki, de előfordulhatnak a medence központibb, vékonyabb és melegebb kőzetlemezeiben is.
Milyen gyakoriak a földrengések?
Az Időkép kérdésére Süle Bálint, az intézet munkatársa elárulta, hogy bár statisztikailag kimutatható az, hogy „X évente várható valamilyen méretű rengés, ez nem azt jelenti, hogy törvényszerűen X évente történik, hanem néha gyakrabban, néha ritkábban”.
Azt is elárulta, hogy az 1985-ös, 4,9-es magnitúdójú berhidai rengés óta a következő 4-es vagy erősebb magnitúdójú rengések pattantak ki:
- 1989-01-27 M4,4 Bérbaltavár
- 2006-11-23 M4,5 Beregsurány
- 2006-12-31 M4,1 Gyömrő
- 2011-01-29 M4,5 Oroszlány
- 2013-04-22 M4,8 Heves
- 2019-03-07 M4,0 Ötvöskóny
- 2019-08-11 M4,1 Tenk
Az is kiderült, hogy néhány napig még utórengésekre számíthatunk, de az utórengések egyre kevésbé lesznek az emberek számára érezhetőek, inkább csak a műszerek érzékelik őket.
Az utórengések száma és nagysága egyaránt csillapodik a fő rengéstől eltelt idő függvényében, esetünkben az érezhetőség határát elérő rengésekre néhány napig biztosan számítani kell
– mondta.
Mit tegyünk földrengés idején?
Korábban a katasztrófavédelem összegyűjtötte, mit kell tenni földrengés idején:
- Ne hagyjuk el az épületet, illetve ne próbáljunk meg bejutni, ugyanis a legtöbb sérülés ilyenkor történik (ledőlő kémény, lehulló vakolat, üvegcserép miatt).
- Az épületen belül igyekezzünk minél távolabb kerülni ablakoktól, üvegektől, könyvespolcoktól és olyan tárgyaktól, amelyek leesve sérülést okozhatnak.
- Keressünk menedéket az asztalok alatt, az ajtókeretben, a szoba sarkában.
Emellett a Kövesligethy Radó Szeizmológiai Obszervatórium összeszedte, hogyan lehet felkészülni abban az esetben, ha tudjuk, hogy földrengés várható. Megnyugtató lehet előkészíteni pár alapvető dolgot, amire szükség lehet esetleges áramkimaradás esetén. A leghasznosabbak a:
- zseblámpa,
- extra elemek,
- gyertya,
- elsősegélycsomag.
Emellett érdemes előre megvizsgálni a házunkat, hogy hol van olyan biztonságos hely, zug, ahol egy földrengés során nem tudnak ránk esni a tárgyak.