Hevesi Kriszta: Nem mindegy, hogy a digitális lábnyomaink mennyire meztelenek
További Belföld cikkek
- Feljelentik Gulyás Gergelyt és Lánszki Regő államtitkárt
- Szájer József: A politika bizalmi műfaj, és ezt a bizalmat én eljátszottam
- Tarjányi Péter: Nem gondolnám, hogy Oroszország a békére törekedne
- Milliárdokat érő luxusrepülő jelent meg Ferihegyen, elindultak a találgatások
- Egy testvérpár különös közéleti összefonódásai – Kicsoda Magyar Péter öccse?
Hevesi Kriszta szexuálpszichológus az RTL Reggeli műsorában beszélt az intim fotók megosztásáról. A szexuálpszichológus szerint a meztelen fotók küldözgetése nem abszolút értékben jó vagy rossz, azonban fontos kérdés, hogy mire használjuk a lehetőséget.
Mint mondta, az okostelefonok használata előtt a párok maximum egy-egy sms-ben küldtek erotikus üzenetet egymásnak, a fotóküldés viszont már veszélyesebb lehet.
A szakértő szerint
amikor valaki ismerkedéskor, idegen embernek küld intim fotót magáról, az a bántalmazás egyik formájának tekinthető.
Mint mondta, ennek veszélye sokakat érint, ugyanis tapasztalatai alapján az egyetemisták többsége már küldött magáról ilyen jellegű képeket.
Hevesi Kriszta kiemelte, az intim fotókkal a párkapcsolatban élőknek is óvatosnak kell lenniük, hiszen egy esetleges szakítás után a sértett fél bosszúból visszaélhet a képekkel.
Ha elküldtünk egy ilyen fotót, onnantól kezdve zsarolhatóak vagyunk
– hangsúlyozta a szakértő. Hozzátette, épp ezért a meztelenkép-küldésnek fontos „alapszabályai” vannak. Hevesi mindenkinek azt tanácsolja, hogy ha küldenek ilyen képet magukról,
- semmiképpen ne legyenek felismerhetőek, vagyis ne legyen a képen az arcuk, ne legyen rajtuk olyan tetoválás vagy anyajegy, amivel beazonosíthatók.
- Ittasan ne csináljanak ilyen jellegű fényképet, mert józanul megbánhatják azt.
- Ne a munkahelyi hálózaton keresztül küldjenek ilyen tartalmat, mert ott többen hozzáférhetnek.
- Ne nyissanak meg több alkalmazást, ablakot egyszerre, mert rossz helyre mehet a kép.
Nem mindegy, hogy a digitális lábnyomaink mennyire meztelenek
– tette hozzá a pszichológus.
A szakértő szerint a legnagyobb veszély a gyerekre hárul, ugyanis rengeteg online zaklató próbálja behálózni a legkisebbeket. Hevesi Kriszta ezért a szülők felelősségét is hangsúlyozta. Mint mondta, ha a gyerek viselkedése megváltozik, látszik, hogy gondterhelt, akkor fontos rákérdezni, hogy mi a baj. Példaként említette, hogy
8-9 éves gyerekek is fordultak már hozzá netes zaklatás miatt.
Hozzátette, az online ragadozók sokszor azokat támadják, akik a saját korosztályukban nem olyan népszerűek, mert ezek a gyerekek vágynak arra, hogy elfogadják őket, ezért könnyebben manipulálhatók.
A szakértő kiemelte, a gyerekek akár már 5-6 évesen megtalálják a felnőttfilmeket, ha nincs a böngészőn beállított szűrő.