„Egy kormány a kényszerek világában működik” – ma 95 éves Boross Péter
További Belföld cikkek
- Emelkedik a hivatalból kirendelt igazságügyi szakértők óradíja
- Ellepi a karácsonyi vásárokat a TEK a magdeburgi támadás után
- Ujhelyi István: Megérintette a Fideszt a bukás szele, olyan folyamatok indultak el, amikre 30 éve nem volt példa
- Dúl a kommentháború: Menczer Tamás, Kocsis Máté és Magyar Péter esett egymásnak a magdeburgi tragédia miatt
- Hatalmas torlódásra kell számítani az M3-as és az M5-ös autópályákon, az M1-esen akár két órával is nőhet a menetidő
Bentlakásos intézet, kiskatonai regulával
A különböző reformok és átszervezések folytán csak Kőszegen működött alsó tagozatos katonai iskola. Így négy elemi után, tízéves koromban oda írattak be. Ez bentlakásos intézet volt, kiskatonai regulával, fegyelmezéssel. Minden esélyem megvolt a nagy katonai karrierre, egészen a hősi halálig. Akkoriban még arról ábrándoztam, miként alélok majd el egy heves golyózáporban. Egyszóval nagyon tetszett az iskola. Az már egy másik kérdés, mint említettem, hogy eléggé elmaradott gyerek voltam, azt sem tudtam, hogyan kell tanulni.
A négy elemiből egy évet Újvárfalván, két évet Nagybajomban, a negyediket Kadarkúton, a másik nagyszüleimnél végeztem. Hogy ne legyek teljesen elkényeztetett viszonyok között, nagyanyám ugyanis olyan nagy tekintélyű volt a faluban, hogy nekem csak tiszta jeles bizonyítványom lehetett, apám negyedikben azt kérte, ítéljenek értéken. Nem is szerettem azt a helyet. Abból a szempontból viszont kellemes emlékeim maradtak, hogy ott nagy cimborám volt az 1942-ben meghalt Boross öregapám, aki szokása szerint, mivel méhese volt, és oda fehérnép nem járt, leült hátul délután. Az asszonyok azért kerülték a méhest, mert féltették a hajukat. Nagyanyám szigorú asszony volt, nem engedte az öreget poharazgatni, mert az orvos eltiltotta az italtól. Miután a pincében mindig volt bor, azt a nemes feladatot kaptam tőle, hogy egy bögrében csempésszek ki naponta három deci bort. Igen ám, de a pinceajtó a konyhaablakra nézett, és nagy rafinéria kellett kilesni azt a pillanatot, mikor lehet a bögrével megtenni a kanyart. Erre a borcsempészésre roppant büszke voltam. Máskülönben nagyon szigorúan fogtak.
Emlékszem, amikor 1938-ban az eucharisztikus kongresszusra egy-két asszonyt a plébánia költségén Budapestre utaztattak, hogy lássanak csodát, jöttek vissza élménybeszámolót tartani.
Ezeket a beszámolókat halálosan untam. Bennem maradt a kép, ahogy öt-hat öregasszony meg én ülünk, és az egyik meséli: jött egy pap, akinek olyan fekete volt a bőre, mint a suvick. És akkor az asszonyok összecsapták a kezüket: te megváltó szűzanyám, te édes jó Istenem. Soha nem felejtem el, volt egy boltos, aki mindig négy szem cukorkával kínált, ha vettem nála valamit. Amikor megjöttem tőle, nagyanyám mondta, na, ott vásároltál, annál a kálomistánál. Akkor ez még számított.
Elhelyező bizottság előtt
Akkoriban elhelyező bizottságok működtek. Ezzel kapcsolatban volt egy érdekes kalandom. Nem értettem, hogy katonaiskolás voltom dacára miért nem csaptak le rám. Később jöttem rá a magyarázatra. Apámat 1947 elején kinevezték Szegedre erdőigazgatónak. Egyetemistaként meglátogattam a szüleimet, és ott találkoztam egy bácsival, aki azt mondta, hogy apám Alföld-fásítási kormánybiztos. Később, 1948-ban beírtam az életrajzomba, hogy apám az Alföld-fásítás kormánybiztosa. Nem tudtam, hogy nem az. Utóbb kiderült, hogy a bácsi csak tréfálkozott velem. Az életrajzomban viszont bennmaradt ez a tisztség, miközben édesapám régóta tanár volt egy építőipari technikumban, és közelébe sem mehetett az erdészetnek.
Kicsit morbid volt az egész, de az elhelyező bizottságban senki sem fogott gyanút, senki nem kételkedett az adatok valódiságában.
Kérdezték, mi akarok lenni. Azt feleltem, hogy a Pénzügyminisztériumban szeretnék dolgozni, a szakdolgozatomat is költségvetési témakörből írtam. Azt tanácsolták mások, hogy foglalkozzak pénzügyekkel, mert „ezek” nem nagyon értenek hozzá, nem is szeretik. Be is hívtak a Pénzügyminisztériumba két barátommal együtt. Egyik paraszt-, a másik munkásszármazású volt. Föl is vették őket díszmenetben, engem meg tanácsi vonalra irányítottak.
Rendőri felügyelet alatt 1956 után
A Kútvölgyi kórház fölött volt a rendőrőrszoba, ott kellett jelentkezni minden vasárnap. Egy unott képű rendőr aláírta a jelentkezésemet, majd sorba állított bennünket. A rituálé hossza attól függött, hogy ki volt aznap éppen szolgálatban. Este tíz órára mindig otthon kellett lennem. Ezt is rendszeresen ellenőrizték. Háromnegyed tízkor becsöngetett egy rendőr, leült, és várt a lakásomon a feleségemmel. Egész jóba lettek, Ilonkának a piacon kezicsókolommal köszönt. Megérkezésem után aláírta, hogy ellenőrizve. A rendőri felügyelet ténye benne szerepelt a személyi igazolványomban, meg annak megszüntetése is.
Már a vendéglátóiparban dolgoztam, mikor egy verekedés végén, mivel én is a közelben voltam, elkérték az igazolványomat. Már az igazoltatáskor elhatároztam, hogy merő gondatlanságból elveszítem, és kérek helyette egy újat.
Elmentem a szüleimhez, leraktam, elveszett, majd elmondtam a történetet a rendőrségen, és minden további nélkül adtak is egy másikat. A hetvenes évek elején aztán betörtek a szüleimhez. És mit láttam, amikor beléptem a lakásba? A szoba közepén egy hatalmas kupacot, tetején az „elveszett” okmányommal. A betörők kipakoltak mindent a szekrényekből, elloptak kétezer forintot, de hamarosan kézre kerítették őket. A szobában állt egy őr, féltem, hogy lecsap rá, de a fenét, abszolút nem törődött vele. Később kályhában égettem el a kordokumentumot. Azóta is sajnálom, el kellett volna rakni emléknek.
Kertész Imre mecénása
Sajátos normák alapján működött az ország gazdasága. Az alapvető probléma az volt, hogy hatósági árak voltak és alacsony árrések. Nagyon vigyázni kellett, ki ne fussak a keretekből. Ezért szigorúan ragaszkodtam ahhoz, hogy én állapítsam meg a béremelés összegét és a vezető állásúak bérét. A gondok akkor kezdődtek, amikor drasztikusan felemelték a bérjárulékokat. Mivel a vállalat költségvetésének mintegy hatvan-hetven százaléka bérköltség volt, erre a járulékemelésre reagálni kellett.
Ez volt a létszámstop, aminek részeként úgy döntöttem, hogy a nyugdíjas korúak menjenek nyugdíjba. Ebből a lépésből adódott a következő kalandom. Csepel egyik kocsmájából fölkeresett egy pincérnő. Elmondta, hogy a férje író, és megkért, engedjem még egy évet dolgozni, mert a párja addigra elkészül új könyvével. Utána természetesen elmegy majd nyugdíjba. A kérés annyira rendhagyó volt, hogy azonnal beleegyeztem. A hölgy később átadta férje egyik korábbi művét, amit otthon el is olvastam, és tetszett. Szokatlan holokauszt-regény volt, mert egy kamasz fiú szemszögéből mutatta be az eseményeket. A könyv címe Sorstalanság volt.
Mindez mikor történt?
1976-ban. Egy év múlva a pincérnő ismét megjelent nálam, de ezúttal már az urával együtt. Megköszönte, hogy egy évvel tovább dolgozhatott, és így megszülethetett az újabb könyv, amit férje, Kertész Imre a dedikációjával együtt át is adott nekem.
Ez A nyomkereső című kötet lehetett, ami két regényt tartalmazott: A nyomkeresőt és a Detektívtörténetet. Megvan még a dedikált könyv?
Meg.
Ki gondolta volna, hogy Boross Péter a hetvenes években közvetve Kertész Imre mecénása volt?
Ezt a történetet ő soha nem hozta elő, és én sem vertem nagydobra.
A Kós Károly-szobor avatása 1987-ben
Szinte hihetetlen, hányszor kellett elmagyaráznom, ki volt Kós Károly, és hányszor kellett végighallgatnom azt a szöveget, hogy mit szólnak majd hozzá a román elvtársak. Az ügy megjárta a budapesti szoborbizottságot is, ahol Del Medico Imre, aki évtizedekig szenvedélyes levelező volt, lehengerlő módon helyeselte a szobor felállítását.
Bár az alkotás elkészült, a helye mégsem volt biztos, mert szerettem volna, ha a teret is Kós Károlyról nevezik el.
Egészen bárgyú ellenérvek hangoztak el. Volt, aki azt mondta, hogy az új elnevezés problémákat okozhat az ott lakóknak, mert a személyi igazolványukban át kell íratniuk a lakcímüket. Summa summarum: ötévi csatározás után postára adtuk a meghívókat.
Nem nagyon gondoltam én országos megmozdulásra. Kispesten kívül csak néhány helyre ment levél. Megkértük a Magyar Rádió Gyermekkórusát, hogy az ünnepségen énekeljenek erdélyi dalokat. Az avatás napján megindult az emberáradat Kispestre. Rengetegen jöttek, többen székely ruhában. Az avatóbeszédet Pozsgay Imre, a Hazafias Népfront főtitkára mondta. Ott volt Jókai Anna, a Magyar Írószövetség akkori alelnöke és Borvendég Béla, a Magyar Építészek Szövetségének elnöke is. Utána abban az étteremben rendeztük a fogadást, amelynek emeletén Kós Károly unokájának tudtam lakást szerezni. Azokban a napokban tényleg kellemes érzések töltöttek el.
Antall telefonhívása
1990. május 23-án már Balatonakaliban voltam feleségestül és unokástul, amikor megalakult az Antall-kormány. A televízióban néztem, illetve néztem volna az eskütételt, de felháborító módon valamilyen futballmeccs miatt nem közvetítették. Aztán pár nappal később hívott a titkárnője, hogy a miniszterelnök úr szeretne beszélni velem.
Antall nem tudta, hogy a balatoni számomon beszélünk, hiszen a titkárnő tárcsázott, ezért azt mondta: most tíz óra, be tudnál tizenegyre jönni hozzám? Erre elnevettem magam: te, ide figyelj, ahhoz képest, hogy most éppen egy gatyában vagyok a nyaralómban, nehezen hiszem. Ez pénteken vagy szombaton történt, de hétfőn egyébként is följöttünk volna Pestre feleségem orvosi kezelése miatt.
Bementem a Parlamentbe, ahol a mai napig sem tudok kiigazodni. Nagy volt a sürgés-forgás, az előszobában találkoztam először a külügyminiszterrel, Jeszenszky Gézával. Antall leültetett, és vagy egy óra hosszat beszélgettünk. Alapos ember volt, mindig megadta a körítést. Előadta, hogy milyen nehéz kormányt alakítani, amikor még a pártszerű működés feltételei sem teremtődtek meg, mennyi irányzat van az MDF-en belül, amely egyelőre nem is párt, hanem ténylegesen fórumjellegű, ám a választási győzelem mégiscsak kötelezettségeket jelent.
Elpanaszolta azt is, hogy a kormánytagok egy részét nem ismerte korábban, csupán ajánlásokra tudott hagyatkozni, egy-két személyt az egyetemről, innen-onnan ismert, de valójában még a pontos világképükkel sincs tisztában.
Egyik legnagyobb gondja, folytatta, mert mindenki ezért macerálja, hogy mi legyen az állambiztonsággal. A Németh-kormány addigra már megszüntette a III/III-as csoportfőnökséget, a Nemzetbiztonsági és Információs Hivatalt kiemelte a belügyből, és lezajlott a Dunagate-botrány is. Megkért, segítsek a nemzetbiztonsági kérdésben, mert nem tudja kire bízni, nem ismer más megbízható személyt. Így lettem politikai államtitkár, mert erre a kérésre nem mondhattam nemet.
A Boross-kormányról
Egy kormány a kényszerek világában működik. Olyan Európával találtuk magunkat szemben, amely nem helyezett hangsúlyt arra, hogy országaink azért kerültek a vasfüggönyön túlra, mert fehér asztal mögötti paktumok odalökték. Még annyi nagyvonalúság sem volt tapasztalható, mint amellyel a második világháború után Amerika gazdasági segélyekkel fellendítette Nyugat-Európát. Ráadásul valamennyi ország közül a legjobban hazánk volt eladósodva, és nem állami, hanem magánbankoknál.
Nyugat-európai vezetők többször arra intettek, nehogy az adósság részbeni elengedésének kérdését előhozzuk, mert abban a pillanatban megdermednek a nyugati és főleg a japán bankok, még rosszabb lesz hazánk gazdasági helyzete.
Eközben megpróbáltuk kiépíteni a demokratikus intézményrendszert, és megtettük a szükséges lépéseket a magántulajdon kialakulása felé. Mindehhez a válságkezelés kényszere is párosult, hiszen gyárakat kellett bezárni, emberek váltak munkanélkülivé. Lényegében leállt a keleti, főleg az orosz export. Ne feledjük azt sem, hogy 1991 júniusáig még a szovjet csapatok is Damoklész kardjaként itt tartózkodtak az országban.
Óriási médiaellenszéllel küzdöttünk: bármit tettünk is, az a kritika célkeresztjébe került. A lakosság részéről is talán nagyobb türelmet vártunk volna. Olyan kényszerpálya volt ez, ahol Antall József és az akkori kormánytagok a nemzetért érzett felelősséggel nekiláttak valami újnak.
(Borítókép: Boross Péter 2023. március 29-én. Fotó: Kovács Tamás / MTI)