Szinte nincs olyan család, baráti társaság, ahol ne lenne legalább egyvalaki, aki valamilyen mentális betegséggel, idegrendszeri zavarral vagy függőséggel küzd. Ez a kötet húsz megrázó igaz történetet tár fel.
MEGVESZEMEgészségügyi államtitkár: Ha rajtam múlna, lenne államosítás
A rendezvényen a szakmai szövetség ismertette a járvány utáni betegellátási problémákat. Egy nyári döntés következtében az addigi hatórás munkaidőt nyolc órára növelték, ez a szakmai szervezetek szerint tovább csökkentheti a szakorvosok számát. Ennek eltörlését kérték, és aggodalmukat fejezték ki, hogy az önkormányzati választások után államosítás történhet az egészségügyben – írta meg a Népszava.
Ha rajtam múlna, lenne államosítás
– mondta erre Takács Péter egészségügyért felelős államtitkár, azonban kiemelte, hogy a kormány ezt egyelőre nem szeretné.
Szerinte mindig előjön a centralizálás problémája, és az eddigi felmérések igazolták, hogy a fenntartó laikus, ami működési problémákhoz vezet. Ezzel indokolta, hogy most országszerte kis rendelőkben nagy költséggel üzemeltethető laborok működhetnek.
A hatórás szakrendelői munka eltörlésével összefüggésben Takács Péter úgy fogalmazott:
tessék tudomásul venni, hogy a magasabb fizetéshez magasabb elvárások társulnak.
Hozzátette: „Ma olyan magasak az orvosbérek, hogy meghaladják a nemzetgazdasági átlagkereset háromszorosát, ekkora luxust nem engedhet meg a költségvetés magának, hogy 6 órás munkáért 8 órás munkabért fizessen az orvosoknak.”
Majd azt is kijelentette:
a jövőben nagyobb kontroll lesz a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) és az Országos Kórházi Főigazgatóság részéről a szakrendelőkben.
Kiss Zsolt, a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő főigazgatója pedig a betegeket kevesellte. Szerinte pénz van, aki többet teljesít, annak ki tudják fizetni az ellátást.