Orosz közösségi oldalak képeit felhasználva kampányolnak magyar Facebook-csoportokban
További Belföld cikkek
- Orbán Viktor: Vérgőzös emberek rontottak nekünk
- Nem kímélték, provokációval vádolták Oroszországban Szijjártó Péter
- A misét félbeszakítva tiltott ki a templomból a pap egy férfit, amiért az református nőt vett feleségül
- Vitézy Dávid meglepődött Lázár János trágár stílusán
- Figyelmeztetésekkel vonul el a front, a nap is kidugja az orrát pénteken
Az elemzés szerint a Fővárosi Önkormányzatot támadó cikkeket posztolnak kampányszerűen ezekben a csoportokban az álprofilok. A Political Capital már évek óta kutatja ezt a jelenséget, valamint a dezinformáció megjelenéseit a közösségi médiában, így a korábbi tapasztalataik alapján 123 olyan, a Fővárosi Önkormányzatot rendszeresen támadó profilt azonosítottak, amelyek a következő ismérvek miatt bizonyosan álprofilok:
- Magyar névvel jelennek meg, de az URL-jükben egytől egyig idegen nevek szerepelnek.
- Az álprofilok semmilyen információt nem tesznek nyilvánossá, így az oldalukon csak a profil- és a borítókép, valamint az az időpont jelenik meg.
- A profil- és borítóképet mindannyian a nyáron állították be, június 4. és augusztus 22. között. A beazonosított álprofilok több mint felénél (71 esetben) ez két napon, június 5-én és 6-án történt.
- A profil- és borítóképeket – ahogy az fordított képkereséssel megállapítható – orosz közösségimédia-oldalakról (döntően a VKontakte-ról) szerezték. Ez nem feltétlenül jelenti, hogy Oroszországból irányítják ezt. Egyszerűen csak nehezebb ezeket megtalálni.
Ezekből akár az is következhet, hogy ezek a profilok valódi személyeké lehetnek, de ez korántsem biztos. Központi koordinációra utal, hogy az álprofilok tevékenysége azonos mintát követ:
- Nyári hónapokban épültek be főként fővárosi, illetve agglomerációs helyi ügyekkel foglalkozó, nyilvános Facebook-csoportokba.
- A csatlakozásukat követően legtöbbször kommentár nélkül osztottak meg olyan cikkeket, amelyek a budapesti városvezetést vagy személyesen Karácsony Gergely főpolgármestert élesen bírálják.
- Szinte mindegyikük ugyanazt a néhány cikket osztotta meg, többek között a Mandiner, a Magyar Nemzet, a Bors vagy más kormányzati irányítású felületek írásait.
- Csak ritkán posztolnak egy-egy csoportban, ennek az óvatosság lehet az oka. Egy-egy csoporthoz jellemzően 4-6 álprofil csatlakozott, ami a szervezettségre is utal.
Az álprofilok mögött álló személyek kilétét a Meta nem fedi fel, valószínű, hogy egy magyar csoport tartja kézben ezeket az álprofilokat. A koordinátorok vagy a dark weben vásárolhatták az álprofilokat, vagy olyan szervezetektől kaphatták, amelyeknek nem volt már szükségük rájuk. Ez után névváltoztatással, új profil- és borítókép beállításával a hazai közeghez igazították azokat, és máris hús-vér magyar lokálpatrióták Facebook-profiljának tűnnek – írja a lap.