Sólyom László nem készült jogásznak, pláne politikusnak vagy állami csúcsvezetőnek
További Belföld cikkek
- Átkot és rontást is levesznek, de füvesasszony is lesz a Miniszterelnökség által támogatott sámánfesztiválton
- A Hős utcai gettónak már a megépítése sem volt jó ötlet, most felszámolják
- „Ennek k..va nagy következményei lesznek, ebből elég volt” – újabb hangfelvétel került ki Magyar Péterről
- Csaknem húsz éve az Alkotmánybíróság dobta le a „választási atombombát”
- Rogán Antal: Megpróbálunk rendet vágni, de teljes felelősséget nem vállalunk
Sólyom László nem készült jogásznak, pláne politikusnak vagy állami csúcsvezetőnek. A tudományos kutatómunka volt az ő terepe. Otthon szeretett dolgozni. Állva. Mert ha az ember leül, hajlamos elkényelmesedni. Semmit sem utált jobban, mint a szellemi tunyaságot.
A munkában játékos örömet is lelt
Gyermekkorában zeneiskolába járt, zongorista volt. A bátyja fuvolista lett, sokat szonátáztak együtt. Azért választotta a jogot, mert a szülei úgy gondolták, hogy támogatás híján nem tud Pécsről elmenni. Minden különösebb lelkesedés nélkül ment a jogra. A pécsi jogi kar akkor szerinte egy iszonyatos hely volt, kiábrándította, amit ott jog címén oktattak. Mit szólhatott egy igazságra éhes fiatalember ahhoz, hogy a jogrendszert nem mi tagoljuk, hanem az a természettől fogva tagolódik – éppen olyan jogágakra, amilyen tanszékek vannak?
1956. október 24-én a gimnázium kivonult a Széchenyi térre tüntetni. Megőrizte egy Rákosi-szobor darabját, valamint a Nádor szálló tetejéről ledobott vörös csillag egy szilánkját. Amikor ismét elkezdődött az iskola, a biológiatanáruk behozta a Sorsunk című folyóiratnak azt a számát, amit 1944-ben, a német megszállás után még ki tudtak adni. Az osztály előtt felolvasta a szerkesztőségi cikket, amely arról szólt, hogy megszálltak minket, most mindenki vonuljon passzív ellenállásba, mert meghalni nem érdemes, de tartsuk magunkat. December végéig naplót vezetett, amit később odaadott olvasni gyermekeinek kamaszkorukban.
A fiatalsága iszonyatos hajtásban telt el.
Amikor visszajött Jénából, olyan osztályra került az akadémiai intézetben, ahol elvárták, hogy háromévenként letegyen egy könyvet az asztalra. Ez volt a legendás Eörsi-osztály, ahol Mádl Ferenc, Harmathy Attila, Sárközy Tamás, Lontai Endre, Vörös Imre is dolgozott, és „állandó meghívottként” odaszámított Peschka Vilmos és Vékás Lajos is. Elmondása szerint egy fiatalban legyen annyi ambíció, hogy megmutassa, mit tud. Szó sincs semmiféle kényszerről, hiszen ő a munkában játékos örömet is lelt. Az első könyvében például számos zenei komponálási trükköt rejtett el. Azokat az utalásokat, megfeleléseket és játékokat mind a saját mulatságára csinálta.
Minden ügy „nagy ügy”
Magas falakkal vette körbe magát. A magánélete mindig tabutéma volt. Nehezen tegeződött. Sokszor az új ismerőseivel is hosszú évekig magázódott, és több kiváló emberi kapcsolata meg is maradt ennél a nyelvi formánál. Tudta, hogy ez félreérthető, hiszen sokan azt hihetik, hogy fennhéjázásból nem tegeződik azonnal. Pedig ez inkább csak alkati tulajdonság volt nála, még Németországban, a jénai évek alatt szokta meg így. Ki nem állhatta az itthoni bizalmaskodást.
Az első Alkotmánybíróság elnökeként ért fel a csúcsra.
Ahogy egyszer mondta, nekik nem az volt a fő törekvésük, miként lehetne maguktól elhárítani az ügyeket. Ők még a „sajtpapírokra” írt indítványokkal is készségesen foglalkoztak, éppen azért, hogy az egyes alkotmányi rendelkezéseket értelmező mondataikat beleágyazzák egy összefüggő rendszerbe. Mert szerinte egy induló alkotmánybíróságnak minden ügy „nagy ügy” – lehet, ha a szobrász szeme meglátja a kőtömbben a szobrot.
Voltak hiányérzetei.
A politológiai, politikatörténeti, sőt a történeti irodalommal kapcsolatban is. Úgy vélte, amikor külföldön elemzik például a rendszerváltozási típusokat, gyakran aszerint csoportosítanak, hogy a változásokban a parlament, a köztársasági elnök, az alkotmánybíróság vagy – rendhagyóan – a hadsereg vagy a vallási vezetők játszották-e a fő szerepet. Utóbbiak például egyes iszlám országokban irányították a rendszerváltást, hiszen ez a folyamat nem csupán Európára korlátozódott.
Dél-Afrika mellett Magyarországot szokták felhozni példaként arra, ahol a változásokban az Alkotmánybíróság volt a kulcsszereplő. Ehhez képest meglepőnek tartotta, hogy a kilencvenes éveket leíró hazai történelmi és politológiai munkák nem vagy csak nagyon keveset foglalkoznak a magyar Alkotmánybírósággal. Míg jelentéktelen és következmények nélküli politikai csetepatékról hosszan értekeznek, az Alkotmánybíróságnak legfeljebb egy-két sor jut.
Távolságtartás a politikától
Alkotmánybíróként mindig azt mondta: nekik semmi közük a politikához. Szerinte alapvető tétel, hogy az Alkotmánybíróság a politikai rendszer konstitutív tényezője, csak egészen más szinten politizál, mint a többi szerv. Az ő politikája az, hogy az alkotmányt óvja. Ezért hozták létre. Az Alkotmánybíróság elnökeként azt a magatartást követte, hogy minden szálat el kell vágni, és minden kapcsolatot megszakítani, nem tárgyalnak, nem hallanak meg semmit, oda sem figyelnek.
Pont emiatt aztán sokszor kellemetlen helyzetbe is került, mert amikor például egy fogadáson találkozott egy politikussal, vagy éppen a nagykövet kérdezte, mit szól ehhez vagy ahhoz, legtöbbször tényleg fogalma sem volt, hogy mi történt a parlamentben vagy a médiában.
Azt mondta, hogy ez őket nem érdekli. Szerinte helyes volt ezt a szélsőséges elvi álláspontot képviselni és minden erővel függetleníteni magukat a rádióban, televízióban vagy éppen a parlamentben elhangzottaktól.
Ebben az is benne foglaltatott, hogy az Alkotmánybíróság minden kérdést kizárólag jogilag old meg,
és nem tesz engedményt az alkotmányosságból még rendkívüli történelmi helyzetben sem.
Államfőként is igyekezett megfelelő távolságot tartani a pártoktól. Megválasztását követően kijelentette, hogy visszafogott elnök szeretne lenni, de nem hajlandó szakmai kérdéseket politikai kérdésként felfogni, emiatt nem kíván konzultálni a pártokkal a választások időpontjáról, illetve az általa jelölendő személyekről sem. E felfogása miatt számtalan kritika érte, különösen akkor, amikor több jelöltjét nem választotta meg az országgyűlés.
A volt köztársasági elnök titkársága szerint „óriási erővel, tevékenyen és derűvel viselt hosszú betegség után” hunyt el.
(Borítókép: Sólyom László 2009. december 30-án. Fotó: Beliczay László / MTI)