Trónok harca-idézettel és népviseletben jelentkezett Orbán Viktor Kazahsztánból
További Belföld cikkek
- Nem gyilkolt, nyomokat tüntetett el az emberölés miatt körözött 16 éves nyíregyházi lány
- Rubik Ernő első bevételéből olyan autót vett, amelyhez ötven év után is kötődik
- Magyar Péter: Vogel Evelin nyakláncának a medáljában volt a lehallgatótechnika
- A havas tájakon kemény mínuszokra ébredhetünk
- Kigyulladt egy raktár a IV. kerületben, a tűzoltók megfékezték a lángokat
Mint arról korábban beszámoltunk, Orbán Viktor miniszterelnök Kazahsztán fővárosába, Asztanába utazott, ahol hivatalos kétoldalú találkozóit követően részt vett a Türk Államok Szervezete 10. csúcstalálkozóján.
Az esemény a tag- és megfigyelőállamok vezetőinek jelentős találkozója, amelynek célja a török nemzetek közötti együttműködés és kölcsönös megértés megerősítése.
A tárgyalásról Orbán Viktor egy fényképet is megosztott, amelyben kazah népviseletben látható. A kormányfő a „Winter is coming”, vagyis a „Közeleg a tél” kifejezéssel illusztrálta posztját, amely a Trónok harca című televíziós sorozatból lehet ismerős.
Érdemrend és részvét
A sajtótájékoztatón Orbán Viktor megköszönte a kazah-magyar barátság jegyében neki adományozott kitüntetést, megjegyezve, megtiszteltetésnek tekinti azt, és „ennek jegyében fogunk dolgozni a jövőben is a két ország stabil együttműködésének elősegítésén”. Kaszim-Zsomart Tokajev, a Kazah Köztársaság elnöke a Kazah Állami Barátság Érdemrend első fokozata díjat adományozta Orbán Viktor miniszterelnöknek.
Orbán Viktor részvétét fejezte ki a karagandai bányában történt katasztrófa miatt. „A gondolataink és az imádságaink önökkel voltak és vannak” – fogalmazott a kormányfő.
Szólt arról is, hogy kilenc éve döntöttek úgy, hogy magas stratégiai szintre emelik a magyar-kazah kapcsolatokat, amelybe sok munkát fektettek. Az eredmények már az idei évben is megmutatkoztak, s a jövőben a gazdasági együttműködés tovább bővülhet - mondta.
A kormányfő a beszédében háláját fejezte ki Kaszim-Zsomart Tokajev államfőnek, amiért nemcsak gazdasági kérdések kerültek szóba egyeztetésükön, hanem globális biztonsági kérdések is. Megjegyezte, hogy a téma újra elő fog kerülni pénteken a Türk Államok Szervezete tizedik csúcstalálkozóján is.
Korábban a The Astana Times azt írta, hogy a magyar kormányfő látogatásának középpontjában a kazah–magyar együttműködés bővítése áll majd kereskedelmi, gazdasági, befektetési, kulturális és humanitárius területeken.
Orbán Viktor szerdán a Facebook-oldalán jelentette be, hogy megérkezett a kazah fővárosba. Azt is tudni lehet, hogy a magyar delegáció – melynek tagja Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter, Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, valamint Varga Mihály pénzügyminiszter is – tárgyalásokat folytat Kaszim-Zsomart Tokajev államfővel, Alikhan Szmailov miniszterelnökkel és Jerlan Kosanov parlamenti elnökkel.
Rekordmennyiségű kőolaj Kazahsztánból
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter csütörtökön Asztanában közölte, hogy szerinte Kazahsztán lényeges forrása lehet a magyar energiaellátás biztonságának. A tárcavezető a magyar–kazah csúcstalálkozót követően arról is beszélt, hogy az ülés kiemelt napirendi pontja volt az energetikai együttműködés – adta hírül az MTI.
A miniszter hangsúlyozta, hogy a diverzifikáció rendkívül fontos lesz a jövőben is, a kormány stratégiai jelentőséget tulajdonít annak, hogy hazánk több forrásból tudjon energiaforrásokat vásárolni.
Már az idei évben rekordmennyiségű kőolajat vásárolunk Kazahsztánból, amely vegyesen szárazföldi, csővezetékes és tengeri szállítással érkezik Magyarországra
– jelentette be.
A miniszter nagy sikernek nevezte, hogy a Mol kazah és kínai partnereivel tizenöt év felkészülési munka után még az idei év vége előtt, decemberben megkezdi a Karpovszkij földgázmező kitermelését Kazahsztánban. Közölte, a magyar vállalatra a termelés felfutásával körülbelül százmillió köbméternyi kitermelés jut majd évente, amelynek feldolgozását követően döntést lehet hozni értékesítéséről.
A kőolaj és földgáz terén történő együttműködés aláhúzza a stratégia jelentőségét a magyar–kazah kapcsolatoknak, hiszen ma nagyon kevés stratégiaibb terület van annál, minthogy hozzájárulunk egymás energiaellátásának biztonságához
– összegzett.