- Belföld
- pázmány péter katolikus egyetem
- nyolcadik kerület
- lánszki regő
- pikó andrás
- palotaváros
- magyar rádió
Politikai purparlé kerekedett az épülő Pázmány-campus körül
További Belföld cikkek
- Karácsony Gergely: Vitézy Dávid nem tudja megemészteni, hogy nem lett főpolgármester
- Orbán Viktor: Magyarországon bebizonyítottuk, hogy a patrióták sikeresen tudnak kormányozni
- Kedd déltől újra birtokba vehetik a friss levegőre vágyók a Margitszigetet
- Magyar Péter Manfred Weberrel találkozott Brüsszelben, odaszúrt Deutsch Tamásnak
- Mumifikálódott holttestet találtak egy sóskúti ház kertjében
„Elkötelezettek vagyunk abban, hogy a Józsefvárosban működő egyetemek bővüljenek és fejlődjenek” – nyilatkozta az Indexnek Szilágyi Demeter. A VIII. kerületi fideszes képviselő hozzátette: minden olyan elképzelést és folyamatot támogatnak, amely a kerületben élők javát szolgálja, és Józsefváros megújulásához járul hozzá.
Amit a baloldali városvezetés részéről látunk, az semmi más, csak politikai hisztériakeltés, amely nem szolgálja a józsefvárosiak érdekeit
– jelentette ki Szilágyi Demeter. Hozzátette: meggyőződésük, hogy kizárólag a higgadt, magas szakmai színvonalú párbeszéd fog elvezetni a mindenki számára előnyös megoldáshoz.
Helyi védettség alatt az egykori Magyar Rádió
„Mi komolyan vesszük magunkat, és komolyan vesszük a helyi védettséget is” – írta Pikó András, aki a Facebook-oldalán bejelentkezve közölte: november 7-én ideiglenes helyi védettség alá helyezte a Magyar Rádió épületeit, hogy ne lehessen azokat elbontani.
A polgármester a Magyar Rádió egykori főbejárata, a Bródy Sándor utca 5–7. elől jelentkezett be a közösségi oldalára. Szerinte fontos helyszínről van szó, ugyanis az épület udvarán épült meg a világ első rádiós stúdiópalotája, ahol 1956-ban, a legendás 6-os stúdióban alakult meg a Szabad Kossuth Rádió, és robbant ki a felkelés.
Pikó András úgy véli, ezzel időt nyerhetnek arra, hogy a döntéshozók végiggondolják a tervek lehetséges alternatíváit. A polgármester sérelmezte, hogy a kormányzat a nyolcadik kerület lakóinak feje fölött akar dönteni. Mint mondta: többször írt Lázár János építési és közlekedési miniszternek, valamint a Pázmány Péter Katolikus Egyetem rektorának, Kuminetz Gézának is, de nem kapott választ.
Csaknem 38 ezer köbméter törmelék
A Magyar Építők oldala számolt be arról, hogy megjelent a felhívás, amely szerint az egykori Magyar Rádió területén – a Bródy Sándor utca – Pollack Mihály tér – Múzeum utca – Szentkirályi utca által határolt tömbben – összesen nyolc épületet kell teljesen vagy részlegesen elbontani. A lebonyolítónak 240 nap áll rendelkezésre a bontásra.
Összesen 32 600 négyzetmétert kell elbontani, ami 37 500 köbméter törmeléket jelent. Ezek főként a Magyar Rádió egykori épületei, stúdiói.
A Józsefváros Újság kiszámolta, hogy a Palotanegyedben 3,5 tonnás teherautókkal a törmelék elhordásához összesen 35 000 fordulót kell megtenni.
200 milliárd forintos projekt a PPKE campusa
Az Index korábban beszámolt arról, hogy a tervek szerint 2027 őszén adják át a Pázmány Péter Katolikus Egyetem (PPKE) új campusát. A Palotanegyedben jelentősen nő a zöldfelület, megújul az Esterházy- és a Károlyi-palota is. Az építkezés összesen 200 milliárd forintba fog kerülni.
Lánszki Regő, az Építési és Közlekedési Minisztérium államtitkára szerint a Palotanegyed a történelmi Budapest igazi központja. Úgy véli, a negyednek stratégiai és szimbolikus jelentősége van a fővárosban.
Az államtitkár hozzátette: az egykori Magyar Rádió egy szétszabdalt, túlépített, főleg a szocreál időszakban beépített zilált terület, aminek kihasználtsága kifejezetten alacsony, funkciójában pedig egyfajta zárvány. A tömbnek ugyanakkor amellett, hogy a szélén a Festetics-, az Esterházy- és a Károlyi-palota áll, megvan a maga eleganciája és dicsősége.