Szinte nincs olyan család, baráti társaság, ahol ne lenne legalább egyvalaki, aki valamilyen mentális betegséggel, idegrendszeri zavarral vagy függőséggel küzd. Ez a kötet húsz megrázó igaz történetet tár fel.
MEGVESZEMTudhatjuk előre, milyen betegség fenyeget
További Belföld cikkek
- Életveszélyessé vált a siófoki szálloda, egy ötemeletes hotel veszi át a helyét
- ORF: Ezentúl akár osztrák mentő is érkezhet a magyar betegért
- Szijjártó Péter a szíriai helyzetről egyeztetett Izraellel
- Az Alkotmányvédelmi Hivatal nemzetbiztonsági vizsgálatot indított Magyar Péter Facebook-posztja után
- Vitézy Dávid: Évszázadra szóló ingatlanpanama készül Budapesten
Ötmillió felnőtt önkéntes résztvevőt toboroznak az Our Future Health (Jövőnk Egészsége) projekt keretében Nagy-Britanniában, hogy segítségükkel forradalmasítsák a betegségmegelőzést, -felismerést és -kezelést. A programhoz csatlakozóktól engedélyt kérnének arra, hogy az általuk megadott információkat és mintákat összekapcsolják a róluk már meglévő egészségügyi dokumentációkkal, beleértve a genetikai adatokat is. Ennek révén olyan méretű és részletességű adatbázis jönne létre, amely segítene átfogóbb képet alkotni a különböző betegségek kialakulásának kockázatáról.
A szigetországban jelenleg a 65 évesnél idősebb emberek 54 százaléka két vagy több súlyos egészségi problémával él olyan nagyon kockázatos és az életminőséget jelentősen rontó betegséggel, mint a rák, az Alzheimer-kór, a szívbetegség, a cukorbetegség vagy a stroke.
Nincs ez másképpen Magyarországon sem, az állam az egészségügyi ellátás digitális támogatását tűzte ki célul. „Az általános szándék a digitalizáción keresztül megvalósítani azt, hogy az egészségügyi szolgáltatásokat minél közelebb hozzuk az állampolgárokhoz és az ellátórendszer valamennyi résztvevőjéhez” – állítja Takács Péter, a Belügyminisztérium egészségügyért felelős államtitkára, aki a jelenlegi folyamatokról és a szakpolitikai törekvésekről a jövő heti Digital Health Summitra ígért bővebb tájékoztatást.
Valóra váló fikciók
Az Our Future Health célja, hogy a kockázati profilok alapján olyan betegségkockázati pontszámokat számítsanak ki a kutatók, amelyek révén könnyebben, gyorsabban megcélozhatóak azok, akiknél nagyobb a kockázata bizonyos betegségek kialakulásának. Ez lehetőséget nyújt majd arra, hogy új diagnosztikai eljárásokat vagy kezeléseket teszteljenek az érintettek részvételével, így javítva a terápiás megoldások hatásfokát, közvetve pedig az emberek jóllétét.
Franciaországban, ahol 2018 óta a mesterséges intelligencia fejlesztésének egyik kiemelt ágazata az egészségügy, hasonló célokat szolgál a Health Data Hub. Az adatközpont egy biztonságos platformon keresztül – a szabályozásoknak és az állampolgári jogoknak megfelelően – egyszerű hozzáférést biztosít azon kutatások számára, amelyek célja az ellátás minőségének javítása és a betegek támogatása.
Járványtan és blockchain
Nem véletlen, hogy egyre több állam kapcsolódik vagy indít be hasonló projekteket – a jövő ugyanis a digitális, sőt a mesterséges intelligencia által nagyban támogatott egészségügy felé vezet. Magyarországon az újraiparosítási stratégia részeként került a kulcságazatok közé az egészségipar, pontosabban
- a gyógyszeripar,
- az orvostechnikai ipar
- és a biotechnológia.
Fábián Gergely, a Gazdaságfejlesztési Minisztérium (GFM) iparpolitikáért és technológiáért felelős államtitkára ismertette: a megfogalmazott javaslatok között szerepel egyebek mellett a betegadatok és a mesterséges intelligencia üzleti modelljének kialakítása, a zöldtörekvések és helyi klinikai vizsgálatok figyelembevétele, a tanúsítások megszerzésének elősegítése, illetve a differenciált támogatási rendszer kialakítása vállalati mérettől függően.
A stratégiaalkotáson túl a GFM és háttérintézménye, a Neumann Nonprofit Közhasznú Kft. gyakorlati projektek megvalósításában is részt vesz. Ezek egyike az Egészségbiztonság Nemzeti Laboratórium, amelynek víziója, hogy
megteremtse hazánkban az adatokra és elemzésekre épülő döntés-előkészítések tudományos bázisát mind az egészségügy, mind a járványvédekezés, mind az ökológiai rendszerek területén.
A három terület összefonódásával pedig az innovatív felügyeleti rendszerek, a big data módszerek és a matematikai modellezés által új szinergiák jönnek létre. Egy további pilotprojekt az egészségügyi adatbázisok blockchain-technológián alapuló hitelesítését támogatja.