Novák Katalin: Az emberi jogok érvényesítéséért folyamatosan küzdeni kell
Az államfő szerint a jogvédelem tekintetében minden országnak gondolkodnia kell a saját határain belüli helyzetről is, valamint feltenni a kérdést, hogy valóban minden állampolgár számára érvényesülnek-e a legalapvetőbb emberi jogok.
A női szerepvállalásról szólva fontosnak nevezte, hogy a nők nemcsak az üzleti és a tudományos életben, hanem a közéleti-politikai fellépésükkel is segíthetnek nemcsak a figyelemfelhívásban, hanem a konfliktusok elkerülésében és megoldásában is.
A kerekasztal–beszélgetésen a magyar köztársasági elnökön kívül Nadia Murad Nobel-békedíjas emberi jogi aktivista, Ghada Waly, az ENSZ bécsi, valamint a Kábítószer- és Bűnügyi Hivatalának (UNODC) igazgatója, valamint Bogyay Katalin, a Magyar ENSZ Társaság elnöke vett részt.
Nadia Murad Nobel-békedíjas emberi jogi aktivista, – aki a nemi erőszak mint háborús fegyver alkalmazása elleni küzdelméért 2018-ban kapott Nobel-békedíjat – a Novák Katalinnal folytatott beszélgetésében elmondta: az embereknek az erőszakot és a jogsértéseket látva dönteniük kell arról, milyen világban szeretnének élni, majd segíteniük kell az elnyomott kisebbségeket a saját nyelvük, kultúrájuk és emberi méltóságuk megvédésében.
Novák Katalin az Iszlám Állam fogságából szabadult Nadia Muraddal folytatott beszélgetést a közösségi oldalán is megköszönte.
Ghada Waly hozzászólásában elmondta, hogy az alapvető jogok gyakorlása a világ számos pontján továbbra is akadályokba ütközik. Példaként említette, hogy adataik szerint jelenleg mintegy 2 milliárd ember él olyan háború sújtotta válságövezetekben vagy azok közelében, ahol rendszeresek a nemzetközi jogsértések, a rászoruló emberekhez pedig nem mindig jutnak el segélyszállítmányok.