Ez okozhatta a halak pusztulását a Pátkai-víztározónál
További Belföld cikkek
- Megérkezett a havazás, baleseteket és fennakadásokat okozott az utakon
- Uszály ütközött a Margit híd lábának, több hajóban is kárt tett
- Orbán Viktor: A békéről beszélni Európában olyan volt, mintha ördögöt idéznél
- Kemény üzenetet küldött David Pressmannek lehetséges utódja: Hagyd abba ezt az ostobaságot
- Parázs vita alakult ki Magyar Péter és Fülöp Attila között
A helyiek már az év első napjaiban is figyelmeztettek arra, hogy pusztulnak a halak a víztározónál (többek közt harcsák, amurok, legyengült pontyok, ezüstkárászok és süllők). Nemrég több közeli fotó is készült az elpusztult állatokról, amelyek bejárták a sajtót.
Buda Attila kérdésünkre elmondta, hogy a halpusztulás folyamata már a végéhez közeledhet. Közlése szerint a sajtóban megjelent legutóbbi képek vasárnap készültek, és azokon többnyire az előző napokban elpusztult halak láthatóak, de friss tetemeket már viszonylag ritkán találnak.
Elmondása szerint korábban észlelték, hogy (a Velencei-tó vizének pótlása érdekében) megnyithatták a Pátkai-víztározót. Mint mondta, a helyi vízügyi hatóságok decemberben méréseket is végeztek a tározónál, és arra a következtetésre jutottak, hogy oxigénhiányos a víz, de kevés érdemi lépés történt annak érdekében, hogy javuljon a helyzet. Hozzátette azt is:
egyelőre nem egyértelmű, hogy pontosan mitől is pusztultak el ezek a halak.
Mint mondta, valóban felvetődött, hogy az oxigénhiány vagy az algaszaporodás okozhatta a pusztulást, de mindez még csak feltételezés, és a pontos okot azért sem egyszerű megállapítani, mert több fajt is érintett a jelenség. „Nem vagyok meggyőződve arról, hogy a mostani vízleeresztés miatt pusztulnak a halak” – fogalmazott, ugyanakkor hozzáfűzte: az alacsony vízállás természetesen sosem ideális állapot a halak számára.
Ellentétes érdekek: ha nem itt pusztulnak a halak, akkor a Velencei-tónál?
Kérdésünkre Buda Attila azt is elmondta, hogy a tározóban a víz minősége javult az utóbbi napokban, a partról pedig a tetemek nagy részét elszállították.
Hozzátette: tudják, hogy a Velencei-tónak is szüksége van a vízre ahhoz, hogy megelőzzék az ehhez hasonló halpusztulásokat. Mint mondta, szomorúan nézték korábban azt a halpusztulást, ami a Velencei-tónál végbement, de azt sajnálják, hogy most tőlük engedték le a vizet. „Mindenki a saját vizét szeretné menteni” – vázolta a szituációt.
Arra hogy mekkora lehet a pusztulás mértéke a víztározónál, Buda Attila azt mondta: „nagyon soknak néz ki, de rengeteg hal van a tározóban”, ezért szerinte nem annyira rossz a helyzet, mint ahogy a fotók alapján elsőre tűnhet.
Nagy kérdés még, hogy teljesen leeresztik-e a tározót
A Vértesaljai Horgász Egyesület elnöke azt is közölte: nem kizárt, hogy a közeljövőben akár teljesen le is ereszthetik a Pátkai-tározó vizét. Mint mondta, ha ez megtörténik,
akkor nagyon sok munkára lesz szükség ahhoz, hogy az összes halat áttelepítsék máshova.
Elmondása szerint egyelőre nincs egyértelmű kommunikáció azzal kapcsolatban, hogy ez megtörténik-e: volt olyan nyilatkozat, amelyben teljes leeresztésről esett szó, de olyan is, amelyben arról, hogy csak a minimális szintig eresztik le a vizet.
Hozzátette: az biztos, hogy a Velencei-tónak nagyon sok vízre lenne igénye, sokat segítene most a csapadékos időjárás. Azt viszont egyelőre nem tudni, hogy az illetékes hatóságok mekkora vízállásig akarják feltölteni a tavat, ez bizonytalanságot okoz a számukra.
Fontos lenne egy jövőképet kapni, hogy mi várható: leengedik-e a tározót, és várható-e a visszatöltése
– összegezte a helyzetet Buda Attila.
(Borítókép: Halpusztulás a Pátkai-víztározóban. Fotó: Nagy Zoltán)