Egyre kevesebben választják a papi hivatást – sok szülő negatívan áll a döntéshez
További Belföld cikkek
- Az idei karácsony sem múlt el tragédiák nélkül
- Csizmadia Ervin: A Nyugat bizonyos erői birodalomépítőként tekintenek Orbán Viktorra
- Szép csendben eltűnt Pesty László korrupciós ügyekkel foglalkozó weboldala
- Egy volt londoni nagykövet kerülhet a Magyar Máltai Szeretetszolgálat élére
- Több év börtönt kaphat a nő, aki eszméletlenre verte lánya iskolatársát
Vatikáni statisztikai adatok szerint mintegy 1,375 milliárd katolikus él a világon, és több mint ötezer püspök szolgálja egyházát. A papok száma évről évre egyre fogyatkozik, napjainkban 400 ezren vannak szolgálatban. A legnagyobb csökkenést Európában regisztrálták, ahol egy év alatt csaknem négyezerrel csökkent a papok száma.
Európa sok országához hasonlóan nálunk is komoly problémát jelent a paphiány. Ez a nehézség elsősorban a katolikusokat érinti, de súlyos gondok jelentkezhetnek a protestáns felekezeteknél is. Míg például 2006-ban 36 papot szenteltek fel az országban, 2021-ben már csak 20-at.
Habot a tortáról
Amikor egy gyerek a papi hivatást választja, gyakran előfordul, hogy a szülők negatívan állnak a döntéséhez, mert féltik őt, vagy sajnálják, hogy nem születik unokájuk. Az is előfordul, hogy a fogadalomtételre sem mennek el.
Barsi Balázs ferences szerzetes tapasztalatai szerint ha a szülők látják, hogy gyermekük boldog, akkor ők is tovább lépnek a hitben, és az örök fogadalomnál már valószínű, ott lesznek.
Mindig biztatom a növendékeket, hogy tartsanak ki, nem kell megsértődni a szülőkre. A papi, szerzetesi hivatás nem egyszerű választás, természetes, hogy kimaradnak belőle dolgok. Ugyanakkor nem szabad veszteségként megélni, mert 52 év papság után mondhatom, gyönyörű szolgálat
– állítja az atya, hozzátéve: „Vannak keresztjei, mint minden életnek. Ezzel kapcsolatban pedig az az észrevételem, hogy a mai világban mindenki kizárólag a habot akarja a tortáról. Még a tortát sem kéri.”
Folyamatosan rágalom éri őket
A szerzetes szerint az utóbbi években tisztulás történt az egyház életében, így amikor azzal találják meg, hogy ma kevesebben járnak templomba, azt válaszolja:
talán nem is olyan rossz, ha az hagyja el a templomot, aki nem hiszi, hogy Jézus Krisztus Isten fia, a mi megváltónk.
Elmondása szerint fiatal korában üldözték és kinevették ezt a hivatást, ma pedig folyamatosan rágalom éri őket. „A társadalom söpredékének tartanak bennünket, mondván, annyi a bűnös pap. De ezek az esetek nem a papság ellen szólnak. Ahogy a házasságban is megannyi ocsmány dolog történik, és az sem a házasság ellen szól. Ez persze nem jelenti azt, hogy nem súlyos bűn, ha olyan vétkezik, aki Isten igéjét hirdeti” – jegyzi meg.
A papi hivatás jövője
A ferences szerzetes szerint a mai keresztény családok sok esetben nem egészen hívők, így pedig nem is tudják átadni a megfelelő érzelmi kötődést és alapvetést, miszerint Isten az első. Ennek hiányában nem csoda, hogy csökken a papnövendékek száma.
Nem azon kell törni a fejünket, hogy a házasságot miképp formáljuk át, vagy hogyan töröljük el a cölibátust. A fiataloknak kell olyan hitet adni, amely által jobban meghallják az isteni szót
– hangsúlyozza Barsi Balázs atya, akinek vezetésével január 19–21. között találkozót tartanak Mártaverebély-Szentkút nemzeti kegyhelyen a papok és szerzetesek szüleinek, mert – állítja a ferences szerzetes – rajtuk is múlik a papi hivatás jövője.