Zacher Gábor az „okosdrogok” veszélyeire figyelmeztet

2024.02.05. 06:55
A mentális és fizikai kimerültség elleni szerek egyáltalán nem veszélytelenek – figyelmeztet az ország toxikológusa, Zacher Gábor. A teljesítménykényszert már a fiatalabbak is érzik, ez ellen pedig stimulánsokkal próbálnak védekezni, de ezzel nem tesznek jót maguknak.

Az angolul csak „smart drug”-nak, vagy okosdrogoknak nevezett anyagok a központi idegrendszerre gyakorolt hatással növelik ugyan a koncentrációt, a memóriát, a terhelhetőséget, de ezek nem csodaszerek, és végképp nem veszélytelenek, melyről Zacher Gábor toxikológus beszélt az rtl.hu-nak.

A toxikológus szerint azért terjed egyre gyorsabban az okosdrogok használata, mert a felgyorsult világnak köszönhetően fokozott teljesítménykényszerben él az emberek nagy része. 

Emiatt sokszor bevállalnak olyan feladatokat is, amik éjszakázással, túlórával járnak, és elvonják az időt a családi élettől és a feltöltődéstől.

Utóbbi következtében az egyébként is nehéz feladatot fáradtan, stresszesen próbálják így megoldani, amitől az csak még nehezebbé válik. Ezért sokan próbálnak olyan stimulánsokhoz nyúlni – akár legális, akár illegális módon –, amikkel fel tudják „spannolni” magukat.

A különböző problémákra különböző szerekkel állt elő a piac.

Léteznek kifejezetten memóriajavítók, érzelmiállapot-javítók, mozgásjavítók, de akadnak a stresszel való jobb megküzdést segítő adaptogének, a kognitív funkciókat javító nootropikumok és az éberséget, energiaszintet fokozó stimulánsok is.

Jó hír azonban, hogy az ilyen okosdrogok azonban nemcsak gyógyszertári tablettaként szerezhetők be, hanem számos természetes módon is, például gyógynövények formájában.

A tiltással nem megyünk semmire

A kávéfüggők körében népszerű koffein és a nikotin a két legtermészetesebben jelen lévő okosdrog az emberiség történetében. De fontos szerepet játszanak az agy működésében az ómega–3-zsírsavak és a B-vitamin is. Illetve számos olyan gyógynövény is van, aminek pozitív hatása van a memóriára és a kognitív funkciókra.

Az energiaitalok igen népszerűek a fiatalok körében is. Ezeket viszont egy törvényjavaslat szerint csak 18 év felettiek vásárolhatnák a jövőben. Zacher azonban úgy gondolja, ha nem a tiltással próbálkoznának, hanem elmagyaráznánk a fiataloknak a miérteket, és megismertetnénk velük a rendszeres fogyasztás rizikóját, az sokkal hasznosabb lenne.