Az okoszebrák használatával drasztikusan csökkenthető a balesetek száma
További Belföld cikkek
- Rétvári Bence: Januártól átlagosan 21,2 százalékkal nő a tanárok és az óvónők bére
- Sulyok Tamás karácsonyi üzenete: Sose tekintsünk a másik magyarra ellenségként!
- Műtét közben tanul az új budapesti robotsebész, de egyedül mégsem operálhat
- „Megszólalt a Kicsi” – karácsonyi különkiadást kapott a Menczer–Magyar-csörte
- Padlógázzal ment szemben a forgalommal egy ámokfutó sofőr Szolnokon
Jelentősen növekedhet az okoszebrák száma Magyarországon – írja az MTI. Szűcs Alfréd projektvezető a SafeCross okoszebra működését ismertetve közölte, hogy az út két szélén elhelyezett érzékelők és az útburkolatba helyezett nagy fényerejű LED prizmák villogó jelzéssel hívják fel az autósok figyelmét, mielőtt a gyalogos a zebrára lép.
Az alaptevékenységében naperőművek építésével foglalkozó Pearl Entreprises Kft. 2016-ban saját szabadalom alapján lépett be erre a piacra és telepítette az ország első okoszebráját Debrecenben. Azóta a cégen belül külön divízió foglalkozik a technológiával, a rendszer kiépítésével és működtetésével.
Az indulás óta a projektre több tízmillió forintot költöttek már, és nemzetközi színtéren sem ismernek hasonló rendszert üzemeltető társaságot.
Az elmúlt évek adatai azt bizonyítják, hogy az okoszebrák használatával drasztikusan csökkenthető a balesetek száma, és megnövekedett az autósok megállási hajlandósága is, a korábbi 55-60 százalékról 75-85 százalékra.
A kiépítés költsége a helyszíntől és az útszakasz hosszától függően bruttó 4,0-4,8 millió forint körül mozog. A rendszer viszonylag gyorsan telepíthető, és alacsony költséggel és meghibásodási aránnyal működtethető.
Szűcs Alfréd megemlítette, hogy a technológia az okosváros (Smart City) koncepcióba is könnyen beilleszthető, mivel alkalmazásával számos adat nyerhető ki a gyalogos- és járműforgalomról, s ezzel a városfejlesztési stratégiában információkkal segíthetik a döntéshozókat.
Olt Boglárka, a Generali a Biztonságért Alapítvány szakértője az MTI-t arról tájékoztatta, hogy a Generali Biztosító az alapítvány támogatásával 2018 óta 60 okoszebra létesítésében működött közre. A nyertes pályázók számára a telepítés költségeinek 50 százalékát fedezik. Elmondta, hogy
a helyszínek kiválasztásnál a baleseti statisztikákat is figyelembe veszik, az oktatási intézmények közelében fekvő helyszínek pedig előnyt élveznek.
A nyilvánosan elérhető cégadatok szerint a Pearl Enterprises Kft. árbevétele 2022-ben 2,638 milliárd forintra emelkedett az előző évi 1,710 milliárdról. Az adózott eredmény ugyanebben az időszakban 87,208 millió forintra nőtt az előző évi 83,766 millió forintról.