Látványos égi jelenséget csodálhatunk meg szombat hajnalban
A csütörtök reggeli X2.2-es intenzitású napkitörés az előzetes várakozásoknál hevesebb turbulenciákat okozhat majd a Föld mágneses terében. A NOAA űridőjárással foglalkozó osztálya, az SWPC friss előrejelzésében évek óta nem látott erősségű, 8,33-as KP-indexet vár a szombat reggeli órákra – írja az Időkép.
Hazánkból általában 5–6-os KP-index esetén hosszú expozíciós fényképezőgépekkel már látható a sarki fény, az ennél magasabb értéknél pedig nem kizárt, hogy akár szabad szemmel is látható lesz a jelenség.
A KP-index
A KP-index egy globális index, amellyel a geomágneses aktivitást, vagyis a Föld mágneses terének zavartságát fejezik ki, értéke 0-tól 9-ig terjedhet. A 0 inaktivitást jelöl, míg a 9-es extrém geomágneses vihart. Minél magasabb a KP-index, annál jobban közelít a sarki fény az Egyenlítő felé.
A legintenzívebb időszak szombaton reggel 8 és 11 óra között várható, de már az azt megelőző háromórás időablakban is 7-es értéket várnak a szakemberek. A jelenség megfigyelésében így a korai napkelte lesz a legnagyobb akadály.
Az ideális megfigyelőhely így leginkább pár időzónával nyugatabbra, Amerikában lesz, de kis szerencsével már az éjjeli órákban is látható lesz a jelenség hazánkból.
A Nap péntek reggel újabb, X3.98-as kitörést produkált, így további turbulenciák várhatók a következő napokban a Föld mágneses terében. A kitörésről látványos grafikát készített a HUXt napszélmodellje.
It is a *mess* out there. pic.twitter.com/6wTLM0osOJ
— Prof. Mathew Owens (@mathewjowens) May 9, 2024