Velkey György: A kórházak többsége kényszerpályára került
További Belföld cikkek
- A Hős utcai gettónak már a megépítése sem volt jó ötlet, most felszámolják
- „Ennek k..va nagy következményei lesznek, ebből elég volt” – újabb hangfelvétel került ki Magyar Péterről
- Csaknem húsz éve az Alkotmánybíróság dobta le a „választási atombombát”
- Rogán Antal: Megpróbálunk rendet vágni, de teljes felelősséget nem vállalunk
- Pusztításba kezdett egy Zsiguli Budapesten, teli piroson vágódott be a másik autós elé
Péntekig tart a Magyar Kórházszövetség 36. kongresszusa, amelyet Mátraházán rendeznek. A rendezvény fő témája a magyar egészségügy jelenlegi helyzete, de javaslatokat is megfogalmaznak a résztvevők a felmerült problémák kezelésére.
„Elindult a konszolidáció, de még mindig több tízmilliárdnyi adósságállomány terheli a teljes kórházi rendszert” – mondta Velkey György, a Kórházszövetség elnöke pénteken az infoRádió-nak. Az interjúban többek közt arról beszélt, hogy:
- Az elmúlt időszakban elindult egy konszolidációs folyamat, és arra számítanak, hogy erre nyáron is meglesz majd a lehetőség.
- A terhet folyamatosan hordozni szerinte gazdaságtalan, mivel folyamatosan pluszköltségek jelentkeznek, illetve elég régóta kényszerpályán vannak, mert nagyon beszűkült az intézmények mozgástere.
- Az elnök szerint folyamatosan több tízmilliárdnyi adósságállomány terheli az egész rendszert.
- Számos döntés centralizálódott, „sok mindent hatékonyabban lehet szervezni vagy működtetni”, de ezzel párhuzamosan ment végbe a megyei integráció, valamint egy tavalyi törvénymódosítással a Közbeszerzési és Ellátási Főigazgatóság (KEF) alá kerültek az ingatlanüzemeltetési szolgáltatások, vagyis a kormány központosította a kórházi közbeszerzéseket. Úgy érezik, sok döntés túlságosan fent van.
- Velkey György rámutatott, hogy a döntéshozóknak markánsabban figyelembe kellene venniük, hogy autonómiára van szükség, így a legfontosabb döntések helyben születhessenek meg.
A Kórházszövetség elnöke korábban lapunknak azt mondta, hogy a kórházi adósságállomány az egészségügy tünete, a problémát kezelni kell, de ezzel nem oldódik meg. A rendszerváltás óta alulfinanszírozott a rendszer, aminek következményei évről évre jelentkeznek.
(Borítókép: Velkey György 2023. augusztus 22-én. Fotó: Kaszás Tamás / Index)