Az ügyvédkör elítélendőnek tartja, hogy jogerős bírósági ítélet nélkül köztörvényes bűnözőnek nevezzenek valakit
További Belföld cikkek
- Pályahiba miatt nem jár a 3-as metró egy szakaszon
- Mikulásruhát és párásítót lopott a betört kirakatból egy kenderesi férfi
- Egy dologban egyetértenek a történészek: valami nem stimmel a karácsonnyal
- Újabb közös előterjesztéssel rukkolt elő Karácsony Gergely és Vitézy Dávid
- Lázár János beköltözik Hajdú Péterhez, kényes kérdésekre ad választ
A Magyar Ügyvédi Kamara, dr. Sulyok Tamás, köztársasági elnökkel kapcsolatos közleményét, politikai állásfoglalásnak minősítjük, jelezte lapunknak az ügyvédkör. Korábban beszámoltunk arról, hogy Dobrev Klára, a Demokratikus Koalíció EP-képviselője nemrég benyújtotta az ügyészségnek azokat a dokumentumokat, amelyek szerinte bizonyítják, hogy Sulyok Tamás köztársasági elnök magyar földeket játszott át külföldieknek pénzért.
A Magyar Ügyvédi Kamara szerint a közbizalmat érte ezáltal támadás.
Azt írták, hogy megdöbbenéssel fogadták, hogy korábbi ügyvédi tevékenysége miatt a köztársasági elnököt „köztörvényes bűnözőnek” és „a földmaffia kiszolgálójának” nevezte egy politikai párt.
Mélységes aggodalomra ad okot, hogy a politikai csatározások hevében olyan vádakat fogalmaznak meg politikai szereplők, amelyek súlyosan sértik nemcsak a köztársasági elnöki intézménybe, de az ügyvédségbe vetett közbizalmat is.
Kitértek arra is, hogy a politikai térben elhangzott súlyos szavakkal szemben a Magyar Ügyvédi Kamara meg nem cáfolt meggyőződése az, hogy Sulyok Tamás az ügyvédi hivatását nagy közmegbecsüléssel végezte. Kiemelték, hogy tudományos és alkotmánybírói tevékenysége alatt mindig kiállt az ügyvédi és kamarai függetlenség mellett, amelyet a jogállamiság és közbizalom alappillérének tartott, és amelyért a Magyar Ügyvédi Kamara ezúton is külön köszönetét fejezi ki Sulyok Tamásnak.
Dobrev Klára kijelentéseivel nem az ügyvédséget vádolta meg, hanem egy volt ügyvédet, egy egyedi ügyével kapcsolatban. Az ügyvédséget és az ügyvédi függetlenséget támadás nem érte
– közölte az ügyvédkör.
Olyan bizonyítékok kerültek napvilágra, amelyek, ha valósak, akkor egyértelműen irányulhattak a termőföld moratórium kijátszására és ezzel akár ki is meríthették az intellektuális közokirat-hamisítás büntetőjogi tényállását, attól függetlenül, hogy akkoriban nem vizsgálták őket és mára már elévültek, jegyezték meg.
Az eset morális megítélése a társadalom feladata, így az ügyvédkör szeerint mindamellett elítélendőnek tartják, hogy bárkit „köztörvényes bűnözőnek” vagy a „földmaffia kiszolgálójának” nevezzenek anélkül, hogy a bűnösségét a bíróság jogerősen megállapította volna.
Az ügyvédségbe vetett közbizalom éppen azáltal erodálódik, ha a Magyar Ügyvédi Kamara egy közjogi méltóság politikailag érzékeny egyedi ügyében állást foglal, összegezték.