Hátrányt jelenthet egy tantárgy a Semmelweis Egyetemre felvételizőknek

B  ZA20230123002
2024.07.01. 15:07
Problémát jelenthet a felvételi pontok számításakor a „biológia-egészségtan” nevű tantárgy a Semmelweis Egyetemre jelentkezők körében. Egy édesanya szerint nem fogadják el ötödik tantárgyként a választható tantárgyak közül. Az ügyben a Semmelweis Egyetem és az Oktatási Hivatal (OH) is megszólalt, ám egyelőre nem egyértelmű, mi lehet a megoldás. Az oktatási jogok biztosításának hivatala azt tanácsolta a szülőnek, hogy polgári perben tisztázzák a kérdést.

Hátrányba kerülhetnek a pontok számításakor azok a Semmelweis Egyetemre felvételiző diákok, akiknek a középiskolai bizonyítványában „biológia-egészségtan” tantárgy szerepel – írja egy szülőre hivatkozva az Eduline.

Az édesanya elmondása szerint ugyanis a Semmelweis Egyetem a középiskolai eredményeknél nem fogadja el a „biológia-egészségtan” nevű tantárgyat.

Mint kiderült, a gyermeke néhány évvel ezelőtt érettségizett, viszont csak az idei felvételi eljárásban jelentkezett az egyetemre. Az E-felvételi rendszerében a tanulmányi pontokhoz a gimnáziumi bizonyítványból ötödik tantárgyként választható tantárgyak közül a „biológiát” választotta, valamint emelt szintű érettségit is tett a tantárgyból és szóbeli elbeszélgetésen is részt vett. 

Később azonban a Felvi hiánypótlásra szólította fel a felvételizőt. Mint írták: mivel a bizonyítványában még „biológia-egészségtan” néven szerepel a tantárgy, a „biológia” tantárgyat nem kérheti a tanulmányi pontok számításához. 

Az egyetem és a OH is megszólalt 

Az édesanya a probléma miatt telefonon kereste a Semmelweis Egyetemet, akik azt mondták, adminisztrációs hiba történt. Az egyetem nem szólt időben az Oktatási Hivatalnak (OH), hogy elfogadják ötödik tantárgyként a felvételin a „biológia-egészségtan” nevű tantárgyat. Majd 

azt javasolták, hogy menjenek vissza a gimnáziumba, ahol húzzák át tollal a bizonyítványban az egészségtan szót, pecsételjék le a dokumentumot és írják oda, hogy az intézmény által lett javítva. 

Az adminisztrációs hibát az OH is megerősítette, ám elmondták, hogy a Semmelweis Egyetem – a többi orvosi egyetemmel ellentétben – még a hiánypótlási időszak végén sem vette fel vette fel a „biológia-egészségtan”-t a beszámítható tantárgyak közé. 

Az OH azt tanácsolta, kérjenek másolatot a felvételiző bizonyítványáról a középiskolában és azon húzassák ki az egészségtan szót. Azt azonban nem tudták megmondani, hogy ez biztos megoldást jelent-e a diák problémájára. 

Polgári per indulhat az egyetem ellen?

Az édesanya az ügy miatt az oktatási jogok biztosításának hivatalához fordult, ahol elmondták, jogilag egyik korábbi megoldás sem helyes, ezért nem jelölhetik meg ötödik tantárgyként a „biológia-egészségtan”-t. Szerintük a Semmelweis Egyetem ellen indított polgári perben tisztázhatnák a kérdést. 

A lap az esettel kapcsolatban megkereste az egyetemet, akik a kérdéseikre az alábbiakat válaszolták:

A törvényi szabályozás értelmében a tárgyévi felvételi eljárás előtt két évvel kell meghatározni a tanulmányi pontok szempontjából ötödik tantárgyként figyelembe vehető tantárgyak körét, melyek két éve nyilvánosak minden felvételiző számára. A Semmelweis Egyetemen ezek a tantárgyak (karonként eltérően) a biológia, a fizika, a kémia, a természettudomány és az informatika (digitális kultúra). Utóbbi pl. a Digitális Fogászati Tervezés alapképzési szakhoz. A tanulmányi pontok feldolgozását, rögzítését az Oktatási Hivatal végzi, abba nincs beleszólásunk, ráhatásunk.

Hozzátették: a felvételizőknek lehetőségük van a megadott tantárgyi körből másikat választani és annak eredményét beszámíttatni. Továbbá abban az esetben, ha a bizonyítványt kiállító helyi tantervében a „biológia” szerepel, és a bizonyítványban előnyomtatott „biológia-egészségtan” tantárgy nevét az intézmény nem korrigálta, azt javasolják, keressék fel az iskolát és kérjenek javítást a dokumentumban. 

Az üggyel kapcsolatban e-mailben kerestük az Oktatási Hivatalt. Amint választ kapunk, frissítjük cikkünket.

A pontszámítás legfontosabb tudnivalóiról ebben a cikkünkben írtunk bővebben. 

(Borítókép: Balaton József / MTI)