David Pressman: A magyar kormány jól tenné, ha ezt nem alacsonyítaná le pusztán a pártpolitika szintjére

További Belföld cikkek
-
Menet közben is takarítani fogják az InterCity járatokat
- Lecsapott a TEK Veszprémi Jimmyre, a balatoni alvilág ismert alakjára
- Új rektora lett a Budapesti Metropolitan Egyetemnek
- Megvan az első fokú ítélet a migránsokat hűtőkocsiban szállító sofőr ügyében
- Gáspár Győző elárulta, tényleg beszélt-e Magyar Péterrel
„Mai felszólalásomat Orbán Viktor miniszterelnök ma délelőtti, Kijevbe, Ukrajnába tett figyelemre méltó útjának említésével kezdeném. Az Egyesült Államok arra bátorította az ukrán és a magyar kormányt, hogy közvetlenül, vezetői szinten egyeztessenek, hogy feloldják a nézeteltéréseiket” – kezdte keddi beszédét David Pressman.
A nagykövet hozzátette, hogy a magyar kormányfő ukrajnai útja fontos és jelentős lépés, és figyelemmel fogják kísérni, hogy mi lesz a találkozók kimenetele.
David Pressman ezután rátért a közelgő amerikai elnökválasztásra. Elmondta, hogy Orbán Viktor naponta beszél arról, hogy kit szeretne győztesként látni ezeken a választásokon, és kire szavazna, ha ő maga amerikai lenne.
Csakhogy nem az. Ő Magyarország vezetője, amely pedig egy szövetséges ország. Nincs még egy olyan szövetségesünk vagy partnerünk – egyetlenegy sem –, aki hozzá hasonlóan, nyíltan és fáradhatatlanul kampányolna adott jelölt mellett egy amerikai választáson, láthatóan meggyőződve arról, hogy ez Magyarországot segíti, vagy legalábbis őt személyesen
– hangsúlyozta a nagykövet, majd kiemelte, hogy szövetség országok között köttetik, nem ideológiai partnerek között. Hozzátette azt is, lehet, hogy Magyarország jelenlegi kormánya „politikai” kérdésnek tekinti az Egyesült Államokkal való kapcsolatát, de ő biztosít mindenkit afelől, hogy az Amerikai Egyesült Államok nem így van ezzel.
David Pressman elmondta, hogy az Egyesült Államok és Magyarország kapcsolata a magyarok és amerikaiak közös törekvésein alapul, hogy szabadon, demokráciában, jogállamiságban és biztonságban éljenek, és „a magyar kormány jól tenné, ha ezt nem alacsonyítaná le pusztán a pártpolitika szintjére”.
Ez egy olyan kapcsolat, amely nem a hatalmon lévő személyeken alapul; egyetlen országgal sincs ilyen bizonytalan helyzetben a szövetségünk
– jegyezte meg. Hozzátette, hogy a két ország kapcsolata nem abban mérhető, hogy a miniszterelnök milyen gyakran nyilatkozik a közösségi médiában, vagy hogy a magyar adófizetők mennyi pénzt költenek az Egyesült Államokban megválasztott képviselőjelölteket támogató politikai üzenetekre.
A nagykövet szerint függetlenségünk és szabadságunk országként azon múlik, hogy ismerjük-e a különbséget a nép és egyes személyek között, az elvek és a politika között, és tudjuk-e, hogy az előbbi szövetségekből, partnerségekből és kapcsolatokból építkezik, amelyek túlmutatnak az utóbbin.
„Ahogy Amerikát sem egy elnöke határozza meg, úgy Magyarországot sem határozza meg egy miniszterelnöke. Demokráciáink túlmutatnak egy-egy személyen, és az egymás iránti elkötelezettségünknek is túl kellene ezen mutatni” – húzta alá David Pressman.
Magyar szuverenitásvédelmi törvény kontra amerikai ügynökregisztrációs szabályozás
Éles vita alakult ki az elmúlt napokban David Pressman, az Egyesült Államok budapesti nagykövete és a Szuverenitásvédelmi Hivatal között.
(Borítókép: David Pressman 2022. szeptember 2-án. Fotó: Koszticsák Szilárd / MTI)