Kilépünk a Nemzetközi Büntetőbíróságból, miközben nem is része a magyar jogrendnek?

GettyImages-1391182160
2024.07.04. 20:33
Sajtóértesülés szerint Orbán Viktor miniszterelnök május végén megkérte három miniszterét, hogy vizsgálják meg, mivel járna, ha hazánk kilépne a Nemzetközi Büntetőbíróságból. Utánanéztünk, milyen ügyekben jár el ez a bírói fórum, és hogy miért nem vált Magyarországon a belső jog részévé a bíróságot létrehozó Római Statútum, illetve miért nem hirdették ki máig magyar nyelven ezt a nemzetközi egyezményt?

Május 22-én, két nappal azután, hogy Nemzetközi Büntetőbíróság (International Criminal Court, ICC) főügyésze elfogatóparancs kiadását kérte Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnökre, Orbán Viktor kormányfő feladatba adta Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszternek, Tuzson Bence igazságügyi miniszternek és Bóka János európai uniós ügyekért felelős miniszternek, hogy vizsgálják meg, milyen következményekkel járna, ha hazánk kilépne a Nemzetközi Büntetőbíróságból. Erről a 24.hu számolt be csütörtökön. 

Kapcsolódó
Orbán Viktor arra kérte minisztereit, vizsgálják meg, mi történne, ha kilépne a Nemzetközi Büntetőbíróságból

Orbán Viktor arra kérte minisztereit, vizsgálják meg, mi történne, ha kilépne a Nemzetközi Büntetőbíróságból

A Miniszterelnökségi Sajtóiroda szerint az ICC nem jogi, hanem politikai döntéseket hozott.

A Miniszterelnökségi Sajtóiroda az üggyel kapcsolatban úgy nyilatkozott:

Az emberiesség elleni bűncselekményekkel foglalkozó Nemzetközi Büntetőbíróság az elmúlt időszakban több ügyben nem jogi, hanem egyértelműen politikai döntést hozott, ezzel aláásva a szervezet tekintélyét. Magyarország elutasítja, hogy politikai eszközként használják a nemzetközi bíróságokat.

Arról viszont nem adtak tájékoztatást, pontosan milyen ügyekre gondolnak.

Ha elmarad a hazai felelősségre vonás

A 2002-ben alakult, hágai székhelyű Nemzetközi Büntetőbíróság emberiesség vagy háborús bűncselekmények, illetve agresszió esetén jár el. De csak akkor

  • ha elmarad a hazai felelősségrevonás, vagy
  • csak látszólagos, a cselekmény súlyát el nem érő, formális elmarasztalás történik.

A Római Statútum tizenhat különböző, emberiesség elleni bűncselekményt sorol fel, közöttük például az emberölést, a népirtást, a rabszolgaságot, a lakosság deportálását vagy erőszakos kitelepítését, a kínvallatást és a prostitúcióra kényszerítést. A statútum 8. cikkelye határozza meg a háborús bűncselekményeket attól függően, hogy a fegyveres konfliktus nemzetközi, azaz országok közötti, vagy nem nemzetközi, azaz lázadó csoportok vagy állami és nem állami fél közötti. Összesen 74-féle ilyen háborús bűncselekményt különböztet meg a statútum.

Nemzetközi bíróságok

A hágai Nemzetközi Büntetőbíróságtól (International Criminal Court) meg kell különböztetni az ugyancsak hágai székhelyű Nemzetközi Bíróságot (Court of Justice), amelyet az ENSZ a második világháború után hozott létre az államok kö­zti viták rendezésére. Az eddigi leghíresebb magyar vonatkozású hágai per a bős–nagymarosi vízlépcső­rendszer ügyében zajlott le. Az 1997-es ítélet szerint Magyar­ország jogtalanul szüntette meg az 1977-es vízlépcső­szerződést, míg Szlovákia jogtalanul he­lyezte üzembe a bősi erőművet. Évek óta a jogkereső állampolgárok utolsó utáni fogódzkodója a strasbourgi Em­beri Jogok Európai Bírósága (European Court of Human Rights). Ez a bíróság utasította el június 13-án Karsai Dániel, a gyógyíthatatlan ALS-ben szenvedő alkotmányjogász eutanáziával kapcsolatos indítványát. A luxembourgi székhelyű Európai Bíróság (Court of Justice of the European Union) illetékes az uniós jog értemezésére és a közösségi intézmények által alkotott jogszabályok vizsgálatára. Magánszemély is for­dulhat a testü­let­hez, ha megítélése szerint az uniós intézmények valamely döntése közvetlenül és személye­sen sérti a jogait.

Az ENSZ keretein belül

1998-ban az Egyesült Nemzetek Szervezetének keretein belül hozták létre a Római Statútumot, amely 2002. július 1-jén lépett hatályba, és így megkezdhette működését a Nemzetközi Büntetőbíróság. A statútumot Magyarország 2001-ben országgyűlési határozattal erősítette meg. Azt azért tudni kell, hogy

a bíróság megalapításáról szóló egyezményt negyvenegy ország,közöttük Kína, Oroszország, Izrael és az Amerikai Egyesült Államok sem ratifikálta.

A Nemzetközi Büntetőbíróság működését, amely nem államok közötti vitákkal, hanem egyéni büntetőjogi felelősséggel foglalkozik, kezdetek óta rengeteg kritika érte. Szóvá tették, hogy csak kevés eljárást indított, és azokat is elsősorban afrikai államok állampolgáraival szemben. Első ítéletei a kongói polgárháborút érintették: az egyikben gyermekkatonák toborzásáért és alkalmazásáért, a másikban a polgárháború során a békés lakosság lemészárlásáért, tömeges nemi erőszakért, fosztogatásokért szabtak ki hosszabb börtönbüntetéseket.

A bíróság főügyésze 2023 márciusában elfogatóparancsot adott ki Vlagyimir Putyin orosz elnök ellen is azzal vádolva, hogy felelős az Ukrajnában elkövetett háborús bűnökért.

Hányattatott sorsú törvényjavaslat

Bármennyire is hihetetlen, de a Római Statútum szövegét magyar nyelven a mai napig nem hirdették ki. A Nemzetközi Büntetőbíróság Statútumának és a Statútum 8. cikkére vonatkozó kampalai módosításának kihirdetéséről szóló törvényjavaslatot T/10722. számon eredetileg Trócsányi László akkori igazságügyi miniszter terjesztette be a parlamenthez, még 2016 májusában. Őt és kormányát (ahogy az előző baloldali kormányokat) sem lehet megvádolni kapkodással, hiszen az egyezményt már huszonhat éve, 1998. július 17-én fogadták el az államok – köztük hazánk – képviselői.

Az első Orbán-kormány képviselője – a 2296/1998. (XII. 30.) Korm. határozatban foglalt felhatalmazás alapján – 1999. január 15-én írta alá a Római Statútumot, amit az Országgyűlés annak rendje és módja szerint a 72/2001. (XI. 7.) OGY határozattal megerősített, majd ennek nyomán a megerősítő okirat letétbe helyezése 2001. november 30-án megtörtént.

Igen ám, de 2002 óta nem tudták elérni a hol egymást váltó, hol a korábbi tevékenységüket folytató magyar kormányok, hogy a statútumot törvényi formában beiktassák a magyar jogrendszerbe. Az egyik vitatott rendelkezése, a 27. cikk (1) bekezdés így szól:

A jelen Statútum a hivatalos minőségre való tekintet nélkül egyaránt vonatkozik minden személyre. Semmilyen körülmények között sem mentesíti az adott személyt a jelen Statútum szerinti büntetőjogi felelősség alól különösen az állam- vagy kormányfői tisztséggel, kormány- vagy parlamenti tagsággal, választott képviselői vagy kormányhivatalnoki tisztséggel járó hivatalos minőség, és mint olyan, nem indokolja a büntetés mérséklését.

Ehhez képest a T/10722. számon jegyzett indítvány végül mégis az Országgyűlés elé került, és 2016. május 25-én rendben meg is tartották a törvényjavaslat általános vitáját. Minden felszólaló – pártállásra tekintet nélkül – helyeselte a javaslatnak azt a megoldását, hogy a képviselői és egyéb mentességek tekintetében úgy módosítják az odavágó törvények szövegét, hogy az abban

foglalt mentelmi jog nem jelenti akadályát a […] felelősségre vonásának a Magyarország által elismert joghatósággal rendelkező nemzetközi bíróság joghatósága alá tartozó büntetőjogilag üldözendő cselekmény miatt.

Nem tartóztatnák le Putyint

Az átiktatott törvényjavaslat 2021 tavaszán újra felbukkant az Országgyűlés üléstervében T/383. számon, de az indítvány azóta sem jutott el a részletes vitáig.

Hogy akkor most mi van a statútummal? Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter tavaly márciusban arra a kérdésre, hogy a Nemzetközi Büntetőbíróság főügyészének elfogatóparancsára letartóztatnák-e Magyarországon Vlagyimir Putyint, azt válaszolta:

Magyarországon a magyar jogrendnek tudnak érvényt szerezni, ez alapján nem tudnák letartóztatni az orosz elnököt, mert nincs kihirdetve az ICC-statútum.

Hozzátette: dualista alapon állunk, nemzetközi egyezmény elfogadása önmagában nem válik a belső jog részévé, csak ha kihirdetik, ami azért nem történt meg, mert a magyar Alaptörvénnyel ellentétes az egyezmény.

(Borítókép: A Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) épülete Hágában. Fotó: Alex Gottschalk / DeFodi Images / Getty Images)

 

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • Belföld
Megérkezett a fideszes válasz Magyar Péter bejelentésére: „Alig várom, hogy nyíltan beszéljünk a régi ügyeidről”

Megérkezett a fideszes válasz Magyar Péter bejelentésére: „Alig várom, hogy nyíltan beszéljünk a régi ügyeidről”

A Tisza Párt Hegyvidéken mérettetné meg magát 2026-ban.

március 25., 14:32

  • Belföld
Szentkirályi Alexandra: Magyar Péter szerint a nőknek a konyhában van a legjobb helyük

Szentkirályi Alexandra: Magyar Péter szerint a nőknek a konyhában van a legjobb helyük

A Fidesz–KDNP fővárosi frakcióvezetője felvilágosította a Tisza Párt elnökét.

március 25., 14:36

  • Címlapon
Újra hidat foglalnak a tüntetők Budapesten

Újra hidat foglalnak a tüntetők Budapesten

A helyszínről jelentkezünk.

55 perce

  • Címlapon
Putyin üzent Grönlanddal kapcsolatban: Moszkva figyel és készül

Putyin üzent Grönlanddal kapcsolatban: Moszkva figyel és készül

Erőpróba az Északi-sarkvidéken, az orosz elnök kijelölte a határokat.

9 órája

  • Címlapon
Lecsapott a TEK Veszprémi Jimmyre, a balatoni alvilág ismert alakjára

Lecsapott a TEK Veszprémi Jimmyre, a balatoni alvilág ismert alakjára

Az otthonában ütöttek rajta.

2 órája

  • Belföld
Akcióba lendült a NAV: számlagyárat üzemeltető bűnbandát számoltak fel

Akcióba lendült a NAV: számlagyárat üzemeltető bűnbandát számoltak fel

Több mint másfél milliárd forint kárt okoztak a költségvetésnek.

március 25., 12:31

  • Belföld
Több százezer mesefigurás játékot foglalt le a NAV

Több százezer mesefigurás játékot foglalt le a NAV

A jogtulajdonost 50 millió forintnál is nagyobb kár érte.

2 perce

  • Belföld
Eljárás indult a BMW-s ellen, aki büntetőfékezett az M4-es autóúton

Eljárás indult a BMW-s ellen, aki büntetőfékezett az M4-es autóúton

Az autó sofőrje csaknem álló helyzetbe lassította a mögötte haladókat a pályán.

március 25., 12:31

  • Belföld
Orbán Viktor megmutatta a zebráját

Orbán Viktor megmutatta a zebráját

Ez még csak az első, de úton a második.

március 25., 08:02

  • Címlapon
Vlagyimir Putyin döntött, 160 ezer sorköteles férfi behívását rendelte el

Vlagyimir Putyin döntött, 160 ezer sorköteles férfi behívását rendelte el

A sorkatonaság minden 18 és 30 év közötti állampolgárra vonatkozik Oroszországban.

2 órája

  • Belföld
Szabad Európa: Létrehozták a cigánymentes falut, de egy család kijátszotta a rendszert

Szabad Európa: Létrehozták a cigánymentes falut, de egy család kijátszotta a rendszert

„Nem azért végeztem el a jogi egyetemet, hogy egy polgármester mondja meg, hova költözhetek.”

március 25., 11:55

  • Belföld
Lemondta a találkozót Kepes András Köves Slomóval

Lemondta a találkozót Kepes András Köves Slomóval

Az író az egyházközösség és az állam szoros kapcsolata miatt hozta meg a döntését.

március 25., 15:13

  • Címlapon
Tiltakoznak az akadémikusok: kivonulnak, ha Orbán Viktor megjelenik az ünnepi ülésen

Tiltakoznak az akadémikusok: kivonulnak, ha Orbán Viktor megjelenik az ünnepi ülésen

Az MTA tagjai szerint a miniszterelnök március 15-i beszéde átlépte az „írott és íratlan normákat”.

21 perce

  • Belföld
Kovács Gergely Magyar Péternek öltözve jelentette be, akkor sem indul Orbán Viktor választókerületében, ha támogatják

Kovács Gergely Magyar Péternek öltözve jelentette be, akkor sem indul Orbán Viktor választókerületében, ha támogatják

A hegyvidéki polgármester a Tisza elnökét parodizálta.

március 25., 15:04

  • Belföld
Magyar Péter Orbán Viktor lakóhelyén indulna a választásokon egyéni jelöltként

Magyar Péter Orbán Viktor lakóhelyén indulna a választásokon egyéni jelöltként

Amennyiben a Tisza-szigetek támogatják ebben.

március 25., 10:16

  • Címlapon
Érdemes kiélvezni a tavaszias időt, szombaton lecsap az ítéletidő Magyarországra

Érdemes kiélvezni a tavaszias időt, szombaton lecsap az ítéletidő Magyarországra

Záporos és felhős idő vár ránk a héten.

27 perce

  • Belföld
Szijjártó Péter Budapesten fogadta az EBESZ új főtitkárát

Szijjártó Péter Budapesten fogadta az EBESZ új főtitkárát

A külügyminiszter szerint a világ egy biztonságosabb hely lett.

március 25., 10:41

  • Belföld
Magyar Péter szerint egy nap alatt több mint 100 ezren vettek részt a szavazásán

Magyar Péter szerint egy nap alatt több mint 100 ezren vettek részt a szavazásán

A kérdésekre április 11-ig lehet válaszolni.

március 25., 09:07

  • Belföld
Hadházy Ákos nem akar balhét, Daniel Freund is felszólal a tüntetésén

Hadházy Ákos nem akar balhét, Daniel Freund is felszólal a tüntetésén

Vegytiszta putyini diktatúrát emleget a képviselő.

március 25., 10:51

  • Belföld
Hétéves kislánnyal erőszakoskodott, csokit ígért a hallgatásáért cserébe

Hétéves kislánnyal erőszakoskodott, csokit ígért a hallgatásáért cserébe

Megfenyegette a gyermeket, hogy meghal az édesapja, ha bárkinek elmondja a történteket.

március 25., 12:26

  • Belföld
Elkapta a rendőrség a Momentumos aktivistára támadó férfit

Elkapta a rendőrség a Momentumos aktivistára támadó férfit

Garázdaság gyanújával hallgatták ki.

március 25., 14:40

  • Belföld
Keresztbe fordult kamion okozott súlyos balesetet az M3-ason, több kilométeres a torlódás

Keresztbe fordult kamion okozott súlyos balesetet az M3-ason, több kilométeres a torlódás

A 32-es főúton is fennakadásokra kell számítani.

március 25., 06:49

  • Címlapon
Az anya egészsége foroghat kockán, ha nem jókor szül

Az anya egészsége foroghat kockán, ha nem jókor szül

Az Index új cikksorozatában feltárja, mi az ideális korkülönbség a testvérek között.

2 órája