Már nem a WC-ülőke, hanem a bent töltött idő miatt veszekednek a párok

2024.08.09. 16:18
A sztereotípiákkal ellentétben az ülőke le- és felhajtása helyett inkább a WC-n töltött idő a párok fő konfliktusforrása, ha a mellékhelyiségről van szó a Zewa sajtóközleménye alapján.

A férfiak majdnem kétszer annyi időt töltenek a mellékhelyiségben, mint a nők, valamint az újságolvasás helyett már az okostelefon használat a leggyakoribb tevékenység. A WC-használati szokások a párok 39 százalékának okoztak már konfliktust, a kellemetlen szagokat azonban az emberek több, mint a fele találja zavarónak – derül ki a Zewa sajtóközleményéből, amelyet az Opinio Institute kutatása alapján tettek közzé.

A kutatásból az látszik, hogy vannak különbségek a nők és a férfiak WC-használati szokásai között. Az eltöltött idő a legszembetűnőbb, de a közben végzett tevékenységek is változók. A férfiak átlagosan közel dupla annyi ideig tartózkodnak a mellékhelyiségben: a nők esetében 4 perc körül alakul az átlag, ám a férfiaknál ez szám 7 perc. A nők 26 százaléka a lehető leghamarabb elhagyja a WC-t, míg ez a férfiaknál csak 14 százalék, 5-10 percet a nők 21, a férfiak 30 százaléka tölt ott, míg 10 percnél is többet a nők 9, míg a férfiak 16 százaléka.

A férfiak gyakrabban és többféle tevékenységet végeznek a mellékhelységben: az okostelefon használata vezet mindkét nem esetében – ez a férfiaknál majdnem 50 százalék, a nőknél 36 – de az olvasás, a telefonálás és a zenehallgatás is szerepel a listán. Az ajtón keresztüli beszélgetéssel és a rejtvényfejtéssel azonban a nők töltenek el több időt, előbbit 8, míg utóbbit 3 százalékuk végzi rendszeresen.

Bár az a sztereotípia, hogy a WC-ülőke fel/lehajtása a leggyakoribb problémaforrás, a felmérés alapján ez egyáltalán nem igaz. A párkapcsolatban élők többségének soha vagy csak alkalomszerűen volt párkapcsolati konfliktusa a mellékhelység használatával kapcsolatban, gyakori problémaként csak a résztvevők 4 százaléka jelölte meg ezt a választ. A konfliktusok főforrása inkább a WC-n töltött idő, a sürgetés, és a tisztaság. Az ülőke le- és felhajtása csak a párok 22 százalékának okoz problémát, ám a válaszadók 21 százaléka a papír helyes használatáról is szokott vitázni párjával.

Fontos eredménye a kutatásnak, hogy a párok többsége megvitatja a WC-használat kérdéseit a partnerével, de a válaszadók nagyjából 20 százaléka még mindig nem szeret erről beszélni. Inkább a férfiak érzik azt, hogy tabusítják a témát. A párok nagy részének nincs semmilyen szabálya a WC-használatra, vagy az összeszokás során kialakult rendszert használják. 10 százalék mondta azt, hogy bár nincsenek szabályok, azért nem ártana, ha kialakítanának.

A kellemetlen szagok megosztják a válaszadókat, kicsit több mint a felük nincs kibékülve velük, a másik fele viszont elfogadta a létezésüket. A párkapcsolatban lévők 45 százaléka nyilatkozott úgy, hogy a kellemetlen szagok miatt kényelmetlen számukra, ha párjukkal közvetlenül egymás után használják a mellékhelyiséget. A sorrend mindegy, nagyjából 10-10 százalékot zavar az, ha ők mennek párjuk után, vagy párjuk megy utánuk. A tisztítószerek szagát többen preferálják,de így is az emberek 28 százalékát zavarják az illatok.

A WC-n felmerülő konfliktusok kezelésében segíthet a Zewa innovációja, a kifejezetten a mellékhelyiségben kialakuló kellemetlen szagok ellen kifejlesztett Odor Block technológia: más megoldásokkal szemben, amelyek csak elfedik a nem kívánatos szagokat, a Zewa Deluxe illatosított WC-papírok rövid idő alatt semlegesítik azokat, így remélhetőleg a WC-használattal kapcsolatos problémák is mérséklődnek.