Aláírásgyűjtés indult a határon túli választókerületek ellen

2024.09.04. 06:59
A Demokratikus Koalíció (DK) szerint a határon túli egyéni választókerületek létrehozása jelentős mértékben torzítaná a magyar választási rendszert, ezért a párt aláírásgyűjtésbe kezd. A DK álláspontja szerint a magyar kormány teljesítményét csak azok tudják jól megítélni, akik itt élnek.

A határon túli egyéni választókerületek létrehozása ellen indít online aláírásgyűjtést a Gyurcsány Ferenc által vezetett Demokratikus Koalíció (DK) – jelentette be Arató Gergely online sajtótájékoztatóján az MTI szerint. 

A párt frakcióvezető-helyettese azzal kezdte keddi sajtótájékoztatóját, hogy a sajtóban megjelent hírek szerint a Fidesz határon túli egyéni választókerületek létrehozására készül. A DK szerint ez azonban jelentősen torzítaná a magyar választási rendszert, mivel az eddigi egy-kettő helyett nyolc-tíz mandátumról dönthetnek a magyarországi lakcímmel nem rendelkező, határon túli, magyar állampolgárok.

Szerinte egy ilyen elképzelés esetén azok akadályozhatják meg a kormányváltást 2026-ban, akik nem élnek Magyarországon, nem veszik igénybe a magyar oktatást vagy egészségügyet, nem viselik a döntésüknek a következményeit. A DK álláspontja szerint a magyar kormány teljesítményét csak azok tudják jól megítélni, akik itt élnek.

Magyarország sorsa, a mi életünk nem dőlhet el a határainkon kívül – pontosan ezt nevezik szuverenitásnak, bármit is hazudik a magyar jobboldal. Minden jóérzésű embert arra kérünk, hogy csatlakozzon az aláírásgyűjtésünkhöz. Most kell megállítanunk a Fidesz választási csalásait

– jelentette ki a politikus.

Heves tiltakozások határon innen és túl

A Demokratikus Koalíció kezdeményezésének szükségességét alátámasztja az a tény is, hogy a választási rendszer ilyen típusú megváltoztatása még a Fidesz szavazóit is megosztja. A Népszava megbízásából készített közvélemény-kutatásból kiderült, hogy a Fidesz-szavazók 44 százaléka nem támogatja, hogy külhoni magyar képviselők kerüljenek a magyar parlamentbe. A kormánypárt szimpatizánsainak relatív többsége, 45 százaléka azonban támogatja az ötletet.

A teljes népesség körében ennél jóval alacsonyabb a terv támogatottsága, mindössze 20 százalék értene egyet egy ilyen választójogi törvénymódosítással. A javaslat elutasítottsága így összességében 70 százalékos a megkérdezettek körében.

A Napunk című felvidéki magyar lap arról számolt be, hogy a vezető szlovák pártok külpolitikusai nem tartják elképzelhetőnek, hogy Magyarország határon túli választókerülete(ke)t hozzon létre Szlovákiában. Mint írják, sem a kormánykoalíció legerősebb pártjában, a Smerben, sem az ellenzéki Progresszív Szlovákiában nem tudnak arról, hogy a magyar kormány ilyen terven dolgozna. Nincsenek konkrét információi Horony Ákos kisebbségi kormánybiztosnak sem, akit a Magyar Szövetség jelölt erre a posztra.

A szlovák külpolitikusok ugyanakkor sem a kormányoldalon, sem az ellenzéki oldalon nem fogadnának pozitívan egy ilyen ötletet, egyesek kifejezetten provokációnak tartják.

Azt egyelőre nem tudni, tényleg megvalósítja-e az Orbán-kormány a határon túli választókerületek tervét. Az Index a Fideszt és a Miniszterelnökséget is megkereste a sajtóinformációkkal kapcsolatban, azonban a Kormányzati Tájékoztatási Központ cáfolta a híreszteléseket. Válaszukban azt közölték, hogy tévesek a választási rendszer megváltoztatásával kapcsolatos értesülések.